Itālijā varētu balsot par turpmāko valdības pastāvēšanu

Itālijas Senāta deputāti otrdien, 20. augustā, varētu balsot par turpmāko valdības pastāvēšanu. Tomēr šobrīd nav skaidrs, kāds varētu būt iznākums.

ĪSUMĀ:

  • Itālijas parlaments otrdien varētu balsot par valdības turpmāko likteni.
  • Iepriekš partijas “Līga” līderis Salvīni mudinājis izteikt valdībai neuzticību un rīkot ārkārtas vēlēšanas.
  • Pēc balsojuma datuma noteikšanas Salvīni piedāvāja samazināt parlamenta deputātu skaitu.
  • Šādām izmaiņām būs nepieciešams ilgāks laiks, tāpēc Kontes valdība varētu strādāt līdz nākamajam gadam.
  • Tagad parlamenta darba kārtībā ir paredzēts nevis neuzticības balsojums, bet premjera uzruna.
  • Tomēr nevar izslēgt, ka balsojums otrdien notiks.

 

Vēl aizvadītajā nedēļā Itālijas iekšlietu ministrs un partijas “Līga” vadītājs Mateo Salvīni mudināja pēc iespējas ātrāk sarīkot ārkārtas vēlēšanas. Tomēr vēlāk viņš ir mainījis taktiku, un tagad ir grūti paredzēt, cik ilgi šī valdība noturēsies pie varas.

Itālijā varētu balsot par turpmāko valdības pastāvēšanu
00:00 / 03:03
Lejuplādēt

 Romā valda politiskais haoss, un pat pie šādām kaislībām pieradušie itāļi līdz galam nesaprot, kas īsti notiek.

Vēl aizvadītajā nedēļā Itālijas vicepremjers un iekšlietu ministrs Mateo Salvīni paziņoja, ka viņa partija “Līga” vairs nevar darboties vienā koalīcijā ar Piecu zvaigžņu kustību. Tādēļ Salvīni mudināja steidzami sarīkot Senātā balsojumu, lai izteiktu Džuzepes Kontes valdībai neuzticību.

Bet, kad politiskās frakcijas vienojās, ka balsojums notiks 20. augustā, Salvīni pēkšņi piekrita Piecu zvaigžņu kustības idejai, ka pirms vēlēšanām vajadzētu grozīt likumu, lai samazinātu parlamenta deputātu skaitu.

Pašlaik Itālijas apakšpalātā ir 630 deputātu un augšpalātā vēl 315. Nākamajā parlamentā būtu jau par 345 parlamentāriešiem mazāk.

Šāda likuma apstiprināšana var aizņemt vairākus mēnešus un prasīt pat referenduma sasaukšanu. Tādēļ Kontes valdība var nostrādāt līdz pat nākamajam gadam.

Tagad Senāta sēžu kalendārā ir rakstīts, ka otrdien ir paredzēts nevis neuzticības balsojums, bet gan tikai premjera uzruna.

Tomēr nevar izslēgt, ka balsojums otrdien notiks. Ja vairums deputātu nolems, ka Kontes valdībai ir jāatkāpjas, tad Itālijas prezidentam Serdžio Matarellam būs vai nu jāizsludina ārkārtas vēlēšanas, vai arī jādod partijām iespēja izveidot alternatīvu valdību.

Lai gan Piecu zvaigžņu kustība un opozīcijā esošā Demokrātiskā partija iepriekš ir vairākkārt apmainījušās ar asiem pārmetumiem un ir teikušas, ka tās nekad nestrādās kopā, pēdējo nedēļu notikumi liek šiem politiskiem spēkiem mainīt savas domas.

Arvien skaļāk skan paziņojumi, ka partijām ir jāatrod kopsaucējs Itālijas glābšanas vārdā.

Daudzi apzinās, ka nākamā gada budžeta apstiprināšana būs ļoti sarežģīts uzdevums. Pašreizējā valdība ir piekritusi, ka gadījumā, ja ekonomikas izaugsme būs zem 1,5% no iekšzemes kopprodukta, no nākamā gada pievienotās vērtības nodoklis kāps par 4%. Tas nozīmē, ka visas preces paliks dārgākas, kas negatīvi ietekmēs patēriņu.

Daudzus tas satrauc. Bet nav arī skaidrs, kur citur var atrast naudu, lai samaksātu par visām sociālajām programmām, ko ir apstiprinājusi šī valdība. Turklāt Salvīni ir paziņojis, ka nodokļi būtu jāsamazina, nevis jāceļ. Bet tas varētu radīt konfliktu ar Briseli, jo diez vai šādā gadījumā Itālija spētu izpildīt eirozonas prasības.

Tādēļ daudzi itāļi uzskata, ka rudenī rīkot vēlēšanas nebūtu prātīgi, jo līdztekus priekšvēlēšanu kampaņai un valdības veidošanai jaunu budžetu būtu grūti pieņemt. Pēdējo reizi rudenī Itālijā vēlēšanas notika pirms 100 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti