Sadaļas Sadaļas

Itālijā pieaug patvēruma meklētāju skaits; par cēloņiem skaidrības nav

Migrantiem vieni no lielākajiem vārtiem uz Eiropu ir ceļš no Lībijas uz Itāliju. Migrantu skaits, kuri izmanto šo ceļu, ir pieaudzis vairāk nekā par pusi salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Turklāt migrācija ir kļuvusi krietni bīstamāka. Par to, kurš vainīgs pie migrācijas plūsmas palielināšanās, vienprātības nav, bet apsūdzības ir vērstas gan pret nevalstiskajām organizācijām, gan varasiestādēm.

«Frontex»: Glābēju pieejamība iedrošina kontrabandistus

Pie Sicīlijas krastiem Lieldienu nedēļā ieradās 8000 migrantu, tostarp bērni un sievietes. Tos šeit atveda kuģis, kas pieder nevalstiskajai organizācijai. Šīs organizācijas veic gandrīz pusi no visām glābšanas operācijām Vidusjūrā. Kuģi ir sākuši braukt arvien dziļāk jūrā – glābšanas zona ir krietni tuvinājusies Lībijas teritoriālajiem ūdeņiem.

Eiropas robežaģentūra “Frontex” uzskata, ka glābēju pieejamība iedrošina kontrabandistus sūtīt jūrā migrantus arvien sliktākos apstākļos.

"Mums ir pamats uzskatīt, ka šīs laivas ir importētas no Lībijas, bet kvalitāte  pasliktinājusies. Tagad tās ir ļoti plānas," norāda "Frontex" pārstāve Izabella Kūpere. "Ar degvielas daudzumu, ko kontrabandisti dod migrantiem, kas agrāk bija pietiekams, lai sasniegtu Itālijas teritoriālos ūdeņus, tagad tikai tik tikko pietiek, lai sasniegtu starptautiskos ūdeņus. Tāpēc mēs skaidri redzam, ka kontrabandisti Lībijā sev par labu izmanto glābēju spēkus, bet mēs, protams, varam runāt tikai par faktiem, nevaram no tā izdarīt secinājumus," pauž Kūpere.

Prokurors: NVO ir saistītas ar kontrabandistiem

Taču secinājumus ir izdarījis itāliešu prokurors Karmelo Dzukaro, kurš pagājušajā mēnesī apsūdzēja NVO par sadarbību ar cilvēku kontrabandistiem, apgalvojot, ka viņam ir pierādījumi ar telefonsarunām starp abām pusēm.

"Es uzskatu, ka dažas NVO varētu būt kontrabandistu finansētas, un zinu, ka starp abām ir bijis tiešs kontakts. Cilvēku kontrabanda ir ienesīgāka par narkotiku biznesu," norāda Dzukaro.

Prokurors uzskata, ka glābēju operācijas ir mainījušas kontrabandistu stratēģiju. Katānijas tiesa ir uzsākusi faktu pārbaudi, lai noteiktu, vai kontrabandisti varētu būt finansējuši NVO. Tomēr prokurors vēl nav prezentējis savus pierādījumus un kriminālizmeklēšana nav uzsākta.

Organizācijas: Nevar kriminalizēt kādu, kas palīdz slīkstošajiem

Tikmēr Itālijas tieslietu ministrs prokurora apsūdzības nosaucis par meliem. Arī glābēju organizācijas apgalvo, ka tikai vēlas palīdzēt cilvēkiem un savu finansējumu gūst no ziedojumiem. Viņuprāt, nav pareizi meklēt migrācijas plūsmas cēloņus ārpus konflikta skartajām valstīm.

"Jūs nevarat kriminalizēt kādu, kas redz cilvēku mirstam jūrā un iet palīgā. Ja jūs kriminalizējat solidaritāti, tas ir briesmīgi.

Tas nav kuģis jūrā, kas liek cilvēkiem emigrēt. Tā ir situācija Nigērijā, Sīrijā, Dienvidsudānā, Etiopijā un Eritrejā," saka kādas nevalstiskās organizācijas pārstāve Regīna Katrambone.

Stāstā par to, kurš vainīgs pie migrācijas plūsmas palielināšanās, ir daudzas konfliktējošas puses. Lībijas ārlietu ministrs ir teicis, ka migrāciju stimulē Eiropas Savienības vadītā operācija pret cilvēku kontrabandistiem Vidusjūrā, jo tajā ne tikai cenšas pārtvert kontrabandistu kuģus un laivas, bet arī glābj migrantus. Savukārt migranti paļaujoties uz to, ka viņiem ir jāšķērso tikai Lībijas ūdeņi un tad sagaidīs glābēji, kas palīdzēs nokļūt Eiropā. Taču viens ir skaidrs – pie lielā bojāgājušo migrantu skaita Vidusjūrā ir vainojama tieši kontrabandistu alkatība, tā norādījusi ANO.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt