Itālijā notiekošās reģionālās vēlēšanas apdraud valdības stabilitāti

Divos Itālijas reģionos 26.janvārī notiek vietējās vēlēšanas. Tās tiek uzskatītas par pārbaudījumu pašreizējai valdības koalīcijai, jo pretezijas uz uzvaru ir pieteikusi labējā partija “Līga” ar tās līderi Mateo Salvīni priekšgalā. “Līgas” uzvara varētu liecināt arī par otras koalīcijas partijas – “Piecu zvaigžņu kustības” – norieta tuvošanos.

Itālijā notiekošās reģionālās vēlēšanas apdraud valdības stabilitātiUģis Lībietis

  Reģionālās vēlēšanas šodien notiek divos Itālijas reģionos – visai nabadzīgajā Kalabrijā un pārtikušajā Emīlijā-Romanjā. Tieši Emīlijai-Romanjai ir pievērsta vislielākā uzmanība, jo šis vēsturiski pārtikušais reģions, kurā ir viens no zemākajiem bezdarba līmeņiem valstī, vienmēr ir ticis uzskatīts par kreiso spēku atbalsta bastionu. Taču pagājušā gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās arī šajā reģionā uzvarēja bijušā vicepremjera un iekšlietu ministra Mateo Salvīni partija “Līga”, kas pazīstama ar savu noraidošo attieksmi pret imigrācijas jautājumiem.

  Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka pirms šīsdienas vēlēšanām gan “Līgai”, gan kreisi centriskajai valdošajai Demokrātiskajai partijai tiek prognozēts līdzīgs balsu skaits. Gadījumā, ja balsojumā uzvarētu “Līga”, varētu tikt apdraudēta Demokrātiskās partijas nacionālā koalīcija ar populistisko "Piecu zvaigžņu kustību", kas arī nonākusi iekšēju konfliktu centrā. Ja koalīcija sašķobītos vai izjuktu, rastos iespēja izsludināt ārkārtas parlamenta vēlēšanas, kurās “Līgai” būtu pārliecinošas izredzes uzvarēt, nodrošinot savulaik no amata gāztā Salvīni triumfālu atgriešanos pie varas.

  Par labu “Līgas” panākumiem šīsdienas balsojumā liecina vairāki faktori. Pirmkārt, rudenī notikušās līdzīgās vēlēšanas Umbrijā apliecināja, ka partija ir spējīga uzvarēt abu koalīcijas partiju vienoto kandidātu. Turklāt ļoti pārliecinoši. Aptaujas liecina, ka Emīlijā-Romanjā pašreizējais gubernators Stefano Bonačīni no Demokrātiskās partijas tikai pavisam nedaudz apsteidz Līgas pretendenti Luciju Borgonzoni. Treškārt, “Piecu zvaigžņu kustība”, kura ir dibināta tieši Emīlijas-Romanjas provincē, ir izlēmusi neatbalstīt Stefano Bonačīni kandidatūru, izvirzot savu pārstāvi Simoni Benini. Un, ņemot vērā to, ka partijas popularitāte pēdējā laikā ir sākusi ievērojami kristies un pagājušajā nedēļā no amata atkāpās viens no tās redzamākajiem līderiem, ārlietu ministrs Luidži di Maio, atsevišķi eksperti jau prognozē, ka "Piecu zvaigžņu kustībai" faktiski ir pienācis gals. Turklāt, kā norāda izdevums "Politico", ārpus lielākajām pilsētām “Līgas” popularitāte ir samazinājusies galvenokārt tieši uz "Piecu zvaigžņu kustības" rēķina.

  Gan Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte, gan vairāki politikas komentētāji norāda, ka reģionālās vēlēšanas Emīlijā-Romanjā nebūt neietekmēs valdības stabilitāti. Vismaz pagaidām. Taču sašūpot politisko situāciju valstī tās noteikti var. Turklāt, par spīti Emīlijas-Romanjas labajai pārvaldībai un ekonomiskajiem rādītājiem, dominējušie ir izrādījušies tieši nacionālā līmeņa jautājumi. Galvenokārt tā ir jau minētā imigrācija, kas daudziem iedzīvotājiem joprojām šķiet galvenais neatrisinātais politiskās dienaskārtības jautājums.

  Tieši imigrācija un Eiropas Savienības nespēja efektīvi atrisināt bēgļu pieplūdumu Itālijai un bēgļu tālāku pārvietošanu uz citām dalībvalstīm tiek uzskatīta arī par izšķirošo faktoru, kāpēc “Līga” uzvarēja arī Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti