Pusdiena

Latvijā jādomā par specializētiem aprūpes centriem neārstējamiem pacientiem

Pusdiena

Pusdiena 04.07.2017

Itālija, Francija un Vācija izstrādās „uzvedības kodeksu” nevalstiskajām organizācijām

Itālija mudina Vidusjūrā izglābtos migrantus vest uz citu valstu ostām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Itālija, Francija un Vācija plāno izstrādāt „uzvedības kodeksu” nevalstiskajām labdarības organizācijām, kuru kuģi Vidusjūrā glābj migrantus. Migrantu un patvēruma meklētāju straumēm pastiprinoties, Roma brīdinājusi, ka situācija ir kritiska, un draudējusi slēgt savas ostas nevalstisko organizāciju kuģiem. Itālija vēlas, lai Vidusjūrā izglābtie migranti tiktu vesti arī uz citu Eiropas valstu ostām.

Migrantu un patvēruma meklētāju skaits, kas nedrošās laivās dodas pāri Vidusjūrai uz Itāliju, šī gada pirmajā pusē pieaudzis par piekto daļu, salīdzinot ar to pašu laika periodu pērn. Itālijas Sarkanā Krusta organizācija brīdinājusi, ka situācija uzņemšanas centros, kas jau tā bija pārpildīti, kļuvusi kritiska.

Itālija atrodas „zem milzīga spiediena”, brīdināja Itālijas iekšlietu ministrs Marko Minniti. Intervijā laikrakstā “Il Mesaggero” viņš teica, ka Vidusjūras ūdeņos grūtībās nonākušos migrantus glābj gan privāti nevalstisko organizāciju kuģi, gan Eiropas Savienības misijas “Sophia” un aģentūras “Frontex” kuģi, gan Itālijas krasta apsardze. Šie kuģi kuģo zem dažādu Eiropas valstu karogiem, bet „ja Itālijas ostas ir vienīgās, kur bēgļi tiek nogādāti, kaut kas nav kārtībā”, un tas ir galvenais jautājums, uzsvēra Minniti.

Viņš izteica vēlmi, lai nevalstisko organizāciju migrantu glābšanas kuģi dotos arī uz citu Eiropas valstu, nevis tikai Itālijas ostām.

Itālijas iekšlietu ministrs arī paziņoja, ka Roma centīsies panākt, lai patvēruma meklētāju pieteikumu izskatīšanas procesu no Itālijas pārceltu uz Lībiju, no kurienes pāri Vidusjūrai dodas migranti. Attiecīgi tad uz Eiropu varētu pārvietot tikai tos cilvēkus, kuriem tiešām ir nepieciešams patvērums.

Itālijas, Francijas un Vācijas iekšlietu ministri svētdien, 2.jūlijā, tikās Parīzē, lai apspriestu krīzi, kā arī sagatavotos šonedēļ gaidāmajām sarunām Tallinā, Igaunijā, kas pārņēmusi Eiropas Savienības prezidējošās valsts pienākumus. Sarunās Parīzē Marko Minniti, Žerāram Kolonam un Tomasam de Mezjēram pievienojās arī Eiropas Savienības migrācijas lietu komisārs Dimitrs Avramopuls. Diskusiju mērķis bija atrast „koordinētu un saskanīgu pieeju migrantu pieplūdumam Vidusjūras centrālās daļas maršrutā” un spriest, „kā vislabāk palīdzēt itāliešiem”.

Pēc sarunām pirmdien, 3.jūlijā, Francijas iekšlietu ministrijas izplatītajā kopīgajā paziņojumā Parīze, Berlīne un Roma norādīja, ka vienojušās izstrādāt „uzvedības kodeksu” nevalstiskajām labdarības organizācijām, kas Vidusjūrā glābj migrantus. Vairāk detaļu pagaidām nav.

Bet iepriekš itāļu laikraksts “Corriere della Sera” ziņoja, ka nevalstisko organizāciju kuģi, kas nepakļautos šādam „uzvedības kodeksam”, varētu tikt konfiscēti. Izdevums piebilda, ka Roma vēlētos izveidot reģionālo komandcentru, lai pārraudzītu glābšanas operācijas visā Vidusjūrā un kuģus ar izglābtajiem migrantiem sadalītu starp vairākām valstīm.

Ministri arī vienojās izskatīt veidus, kā vēl atbalstīt Lībijas krasta apsardzi un palīdzēt ANO Bēgļu aģentūrai Lībijā izveidot vairāk patvēruma meklētāju apmetņu.

Uzmanība Itālijai atkal pievērsta kopš tā dēvētā Balkānu maršruta slēgšanas. Saskaņā ar ANO datiem kopš gada sākuma Itāliju pa jūru sasnieguši jau vairāk nekā 80 tūkstoši cilvēku – par 20% vairāk nekā 2016.gada pirmajā pusē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti