Itālijā kritusi valdība – premjers Konte atkāpies no amata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Itālijā kritusi valdība. Premjerministrs Džuzepe Konte otrdien, 20. augustā, uzrunā Senātā paziņoja par atkāpšanos no amata. Viņš veltīja asu kritiku vicepremjeram, iekšlietu ministram Mateo Salvīni, kurš izraisīja politisko krīzi.

ĪSUMĀ:

  • Pēc vēlēšanām, kas notika pirms pusotra gada, koalīciju izveidoja “Līga” un Pieczvaigžņu kustība.
  • Par premjeru kļuva pie partijām nepiederošais jurists Džuzepe Konte.
  • “Līga” šomēnes paziņoja, ka koalīcija beigusi pastāvēt, un aicināja uz ārkārtas vēlēšanām.
  • Konte otrdien uzrunā parlamentam kritizēja “Līgas” līderi Salvīni un paziņoja par demisiju.
  • Salvīni  noraidīja viņam veltītos pārmetumus.
  • Par tālāko jālemj prezidentam.
  • Paredzams, ka šonedēļ prezidents konsultēsies ar parlamenta partijām - vai ir iespējama jaunas valdības izveide.
  • Viena potenciāla iespēja ir tā dēvētā tehnokrātu valdība.
  • Iespējamas arī ārkārtas vēlēšanas.
     

Salvīni vadītā nacionālistiski noskaņotā partija „Līga” šomēnes paziņoja, ka koalīcija ar populistisko Pieczvaigžņu kustību ir beigusies. Salvīni vēlas pirmstermiņa vēlēšanas. Tomēr, kā turpmāk risināsies Itālijas valdības krīze, pagaidām nav skaidrs.

Itālijā kritusi valdība – premjers Konte atkāpies no amata
00:00 / 02:57
Lejuplādēt

Itālijā iepriekšējās parlamenta vēlēšanas notika pirms pusotra gada. Koalīciju izveidoja pret imigrāciju stingri noskaņotā Mateo Salvīni vadītā partija „Līga” un par populistisko dēvētā, Luidži Di Maio vadītā Pieczvaigžņu kustība. Abas vienojās, ka premjers būs pie politiskajām partijām nepiederošais jurists Džuzepe Konte.

Taču pēc 14 mēnešiem amatā viņš otrdien pēcpusdienā paziņoja, ka vakarā Itālijas prezidentam iesniegs demisijas rakstu.

Iemesls tam ir, ka valdošā koalīcija praktiski vairs nav darbotiesspējīga. Iekšlietu ministrs Salvīni pirms gandrīz divām nedēļām paziņoja, ka pieprasīs neuzticības balsojumu Kontes valdībai, jo vairs nespēj sastrādāties ar Pieczvaigžņu kustību. Salvīni mērķis - panākt ārkārtas vēlēšanu rīkošanu.

Patlaban aptaujas liecina, ka uzvarētu tieši viņa politiskais spēks, un līdz ar potenciāli viņš pats varētu kļūt par premjeru.

“Konte ir viens no mums” un “šeit ir tikai viens kapteinis un tas ir Salvīni” – tik sašķeltiem viedokļiem pie parlamenta Kontes uzrunu gaidīja itāļu tauta.  

Premjera Kontes uzrunu Senātā nereti pārtrauca te ūjināšana, te aplausi.

Konte Salvīni asi kritizēja par „bezatbildību”, izraisot valdības krīzi un apdraudot nacionālās intereses.

„Iekšlietu ministrs [Salvīni] parādīja, ka seko personīgajām un partijas interesēm. Ļaut cilvēkiem balsot ir demokrātijas pamats. Bet prasīt viņiem balsot katru gadu ir bezatbildīgi,” uzsvēra Konte.

“Līgas lēmums ierosināt neuzticības balsojumu, kā arī uzvedība un paziņojumi pēdējās dienās liek man izbeigt šīs valdības darbu,” paziņoja Konte.

Vēlāk Senātā ar uzrunu uzstājās arī Salvīni, kurš noraidīja viņam veltītos pārmetumus.

“Man nav bail no itāļu tautas sprieduma. Šajā zālē ir sievietes un vīrieši, kas ir brīvi, un sievietes un vīrieši, kas ir mazāk brīvi. Tie, kuriem ir bail no itāļu tautas sprieduma, nav brīvi,” paziņoja Salvīni.

Premjers Konte uzrunā Itālijas Senātam teica, ka savu demisijas rakstu prezidentam Serdžo Matarellam iesniegs pēc debatēm, proti, otrdien vakarā.

Par tālāko notikumu attīstību tad būs jālemj prezidentam. Paredzams, ka šonedēļ viņš konsultēsies ar parlamentā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, lai noskaidrotu, vai ir iespējama jaunas valdības izveide.

Izskan, ka koalīciju varētu izveidot Pieczvaigžņu kustība ar opozīcijā esošo kreisi centrisko Demokrātisko partiju. Tomēr nav skaidrs, vai tā būtu dzīvotspējīga, ņemot vērā abu partiju vēsturiskās nesaskaņas.

Vēl viena potenciāla iespēja ir tā dēvētā tehnokrātu valdība, kas varētu strādāt līdz nākamajām vēlēšanām, iespējams, nākamgad.

Bet, ja neviens no šiem variantiem nebūs īstenojams, tad Itālijā pirmstermiņa vēlēšanas varētu notikt jau šoruden – laikā, kad valstij jālemj par nākamā gada budžetu un veidiem, kā mazināt deficītu un valsts parādu, par ko jau saņemti brīdinājumi no Eiropas Komisijas.

Eksperti notiekošo nosaukuši par vienu no neprognozējamākajām krīzēm Itālijas mūsdienu politikas vēsturē. Analītiķi arī brīdina, ka Salvīni valdībā Itālija nosliektos vēl vairāk pa labi un prom no Eiropas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti