Dienas notikumu apskats

Rīgas domes atbildīgajā komitejā izpaliek lēmumi par ielu remontiem

Dienas notikumu apskats

Izraēlas premjerministru apsūdz kukuļdošanā un krāpniecībā

Itālija kļūst stingrāka pret patvēruma meklētāju glābējiem

Itālija kļūst stingrāka pret patvēruma meklētāju glābējiem

Itālija ieņem stingrāku nostāju pret palīdzības organizācijām, kas Vidusjūrā ar kuģiem glābj migrantus. Roma ceturtdien, 3. augustā, brīdināja, ka tās nevarēs turpināt darboties Vidusjūrā, ja neparakstīs Itālijas valdības noteikumus jeb uzvedības kodeksu.

Lielākā daļa palīdzības organizāciju pagaidām atteikušās to parakstīt. Brīdinājums seko dienu pēc tam, kad Itālijas varasiestādes konfiscēja Vācijas nevalstiskās organizācijas kuģi, pastāvot aizdomām, ka tās apkalpei bijuši kontakti ar cilvēku kontrabandistiem.

Itālijas varasiestādes trešdien konfiscēja Vācijas nevalstiskās organizācijas „Jugend Rettet” kuģi „Iuventa”. Saskaņā ar policijas paziņojumu, gūti pierādījumi, ka šis kuģis izmantots aktivitātēs, kas sekmējušas neregulāro migrāciju pāri Vidusjūrai no Lībijas.

Vācu palīdzības organizācija darbojusies tikai gadu un paziņojumā norādīja, ka tās „galvenā prioritāte ir cilvēku dzīvības glābšana”, un pauda nožēlu, ka šobrīd nevarēs turpināt glābšanas operācijas.

Itālijas varasiestādes organizācijas kuģi „Iuventa” uzraudzījušas kopš oktobra. Tā apkalpi tur aizdomās par migrantu uzņemšanu no laivām, kuras tieši uz šo kuģi atveda cilvēku kontrabandisti, un par to, ka apkalpe kontrabandistiem tad ļāva doties atpakaļ ar laivām, kuras attiecīgi var izmantot tālāk.

Sicīlijas Trapāni pilsētas prokurors Ambrodžio Katrozio norādīja, ka izmeklēšana turpinās un apsūdzības nevienam nav izvirzītas. Viņš arī uzsvēra, ka nav liecību, ka kuģa apkalpe no Lībijā bāzētajiem kontrabandistiem būtu saņēmusi naudu, un viņu rīcības pamatā bija humāni apsvērumi.

„Pierādījumi ir nopietni. Mums ir liecības par kontaktiem starp cilvēku kontrabandistiem, kas eskortēja nelegālos imigrantus uz kuģi „Iuventa”, un kuģa apkalpes locekļiem,” norāda Katrozio.

„Jugend Rettet” ir viena no sešām nevalstiskajām organizācijām, kas darbojas Vidusjūrā un ir atteikušās pakļauties Itālijas varasiestāžu jaunajiem noteiktumiem jeb uzvedības kodeksam. To pirms dažām dienām parakstīja tikai trīs no deviņām organizācijām. Aktīvisti iebilst pret prasību, ka visos palīdzības organizāciju kuģos ir jābūt Itālijas policistiem, kā arī pret aizliegumu pārvietot migrantus no viena aktīvistu kuģa uz citiem.

Tomēr Itālijas valdība ceturtdien ieņēma stingrāku toni. Iekšlietu ministrs Marko Minniti brīdināja – ja palīdzības organizācijas nepiekritīs jaunajiem glābšanas operāciju noteikumiem, tad ir „grūti redzēt, kā tās varēs turpināt darboties.”

Vienlaikus trešdien Itālijas parlaments apstiprināja priekšlikumu par karaflotes operācijas uzsākšanu Lībijas teritoriālajos ūdeņos pret cilvēku kontrabandistiem.

Trešdien Itālijas parlaments arī apstiprināja plānu sūtīt savus karakuģus uz Lībijas teritoriālajiem ūdeņiem. Lēmums pieņemts pēc ANO atbalstītā Lībijas premjera Fajeza al Sarradža aicinājuma, kurš vada Tripolē bāzēto vienotības valdību. Itālijas aizsardzības ministre Roberta Pinoti uzsvēra, ka tās kuģi nepārkāps Lībijas suverenitāti.

„Mēs sniegsim loģistikas, tehnisko un operatīvo atbalstu Lībijas jūras spēku kuģiem, palīdzot viņiem un atbalstot kopīgos un saskaņotos pasākumos. Lībijas suverenitātei netiks nodarīts nekāds kaitējums vai izrādīta necieņa. Arī tādēļ, ka jebkurā gadījumā mūsu mērķis ir stiprināt Lībijas suverenitāti,” teica Pinoti.

Tomēr Lībijā joprojām valda haoss, un valsts austrumos bāzētās konkurējošās valdībās līderis komandieris Halifs Haftars Itālijas rīcību nosauca par suverenitātes pārkāpumu un aicināja atvairīt itāļu kuģus, kas bez atļaujas iebrauks Lībijas teritoriālajos ūdeņos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti