Itālijā joprojām neskaidrība par valdības nākotni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Itālijas ekspremjers Mateo Renci atsaucis savu partiju „Italia Viva” no valdošās koalīcijas, izraisot valdības sabrukuma draudus jaunā koronavīrusa pandēmijas laikā. Šādu soli kritizējuši gan pārējie koalīcijas partneri, gan sabiedrība. Premjerministrs Džuzepe Konte tagad atkal centīsies saglābt valdību, kuras krišanu reti kurš vēlas.  

ĪSUMĀ:

  • Koalīcijas partijas līdera Renci un premjera Kontes attiecībās pieauga saspīlējums.
  • Saspīlējuma iemesls  - valdības rīcība Covid-19 pandēmijā.
  • Asas domstarpības izvērtās par ES naudu vairāk nekā 200 miljardu eiro apmērā.
  • Premjers piedāvāja jaunu veidu, kā izlietot atlabšanas fonda līdzekļus.
  • Šis plāns arī tika pieņemts, tomēr arī tas nebija gana labs.
  • Renci atsauca savu partiju no koalīcijas; valdību atstāj divi ministri un valsts ministrs.
  • Konte zaudē vairākumu parlamentā.
  • Valdošajā koalīcijā paliek populistiskā Pieczvaigžņu kustība, kreisi centriskā Demokrātiskā partija un kreiso partiju apvienība.
  • Abas galvenās koalīcijas partijas turpina atbalstīt premjeru un nosodīja Renci.
  • Renci paudis gatavību risināt esošo situāciju.
  • Pašreiz grūti paredzēt tālākos notikumus.   

Nepatikšanas Itālija valdībā brieda jau labu laiku. Ekspremjera un koalīcijas partijas „Italia Viva” līdera Mateo Renci un premjerministra Džuzepes Kontes attiecībās vairākas nedēļas pieauga saspīlējums jautājumā par valdības rīcību Covid-19 pandēmijā. Tā Itālijā prasījusi vairāk nekā 80 000 cilvēku dzīvību un iedzinusi ekonomiku dziļā recesijā.

Tāpat Renci ilgi kritizēja Kontes vadošo lomu, apsūdzot viņu konsultāciju trūkumā, sevišķi par ekonomikas atveseļošanas plānu, un dēvējot valdību par “stagnējošu”.

Sevišķi asas domstarpības izvērtās tieši par Eiropas Savienības līdzekļu izlietojumu vairāk nekā 200 miljardu eiro apmērā. Renci brīdināja par šo līdzekļu izšķiešanas risku un draudēja atsaukt savus ministrus no valdības.

Tikmēr viņa kritiķi apgalvoja, ka Renci vienkārši mēģina panākt lielāku varu savai partijai, kuras reitings sabiedriskās domas aptaujās ir tikai 3%, un brīdināja, ka tagad nav īstais laiks pamest koalīciju. Neapmierināta ir arī Itālijas sabiedrība kopumā.

Centienos glābt valdību, premjers piedāvāja jaunu veidu, kā izlietot atlabšanas fonda līdzekļus, un šis plāns arī tika pieņemts. Tomēr arī uzlabotais plāns acīmredzot nav bijis gana labs, jo Renci atsauca savu partiju no koalīcijas un paziņoja, ka valdību atstāj divi ministri un viens valsts ministrs no viņa partijas.  

“Demokrātijai ir savi likumi, un, ja tās likumi netiek respektēti, kas šogad diemžēl ir noticis vairākkārt, tad kādam ir jāparāda drosme, arī citu vietā, pasakot, ka karalis ir kails,” sacīja Renci.

Viena no ministrēm, kas pamet amatu, ir Elena Boneti, vienlīdzīgu tiesību un ģimenes ministre.   

“Jau ir pagājuši vairāki mēneši, mēs esam lūguši debates, lai pārveidotu mūsu valsts reformas, un runa ir ne jau par neskaidro valsts nākotni, bet gan par šo reformu steidzamību. Un šīs debates tiek izsludinātas, bet atliktas un nekad nav notikušas. Mēs vairs nevaram atlikt svarīgās izvēles. Tāpēc, ka šodien esam krīzē, mums valstij jāsniedz svarīgas atbildes.

Šis nav par Konti, šis ir jautājums par to, kāda ir mūsu politiskā reakcija,” viņas sacīja Itālijas “Radio24”.

Tagad partijai aizejot no valdošās koalīcijas, Konte zaudē vairākumu parlamentā. Valdošajā koalīcijā paliek populistiskā Pieczvaigžņu kustība, kreisi centriskā Demokrātiskā partija un kreiso partiju apvienība.

Abas galvenās koalīcijas partijas turpina atbalstīt premjeru un nosodīja Renci lēmumu.

Vien labēji centriskā opozīcija pauda prieku par šo krīzi, un labējās partijas “Līga” līderis Mateo Salvīni paziņoja, ka “jo ātrāk partija aizies, jo labāk.

Renci paudis gatavību risināt esošo situāciju.

“Ja pašreizējā vairākuma politiskie spēki ir gatavi risināt tās problēmas, kas uz galda bijušas jau mēnešiem, tad dariet to, bet bez kavēšanās. Mēs esam gatavi apspriest situāciju pilnībā ar ikvienu, ideoloģiju noliekot malā,” sacīja Renci.

Situācija jārisina arī Kontem. Parlamenta deputāti pieprasījuši Kontem skaidrojumu par tālākajiem soļiem. Savukārt parlamenta apakšpalātas spīkers Roberto Fiko ceturtdien paziņoja, ka sasauks visu partiju vadītāju sanāksmi.

Pašreiz grūti paredzēt tālākos notikumus. Tiem ir vairāki scenāriji. Konte varētu iesniegt atkāpšanos prezidentam Serdžo Mattarellam, vai arī lūgt neuzticības balsojumu parlamentā. Vairāki laikraksti ziņoja, ka viņš tuvākās dienas nedarīs neko, bet centīsies virzīt jaunu atbalsta paketi uzņēmumiem, kurus skārusi pandēmija.

Daudzi analītiķi uzskata, ka koalīcija kaut kādā formā tomēr izdzīvos. Tas tāpēc, ka partijas vēlas izvairīties no pirmstermiņa vēlēšanām, jo sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka tās varētu zaudēt šajās vēlēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti