Islandes lielākā vulkāna iespējamā izvirduma sekas – grūti prognozējamas

Zinātnieki Islandē rūpīgi pēta vienu no valsts bīstamākajiem vulkāniem, jo pastāv bažas, ka jau drīzumā varētu notikt tā izvirdums. Taču prognozes par iespējamiem izvirduma postījumiem apgrūtina vēsturisko datu trūkums par vulkānu Ēraifajēkitls.

Ēraifajēkitla pēdējās aktivitātes tika fiksētas 18.gadsimtā. Pēdējo mēnešu laikā tajā fiksēta satraucoša seismiskā aktivitāte, kas liecina par to, ka vulkāns ir “pamodies”. Zinātnieki, ņemot vērā pēdējos mērījumus, izsludinājuši dzelteno trauksmi.

Satraukumam ir nopietns pamats – Ēraifajēkitla izvirduma postījumu potenciāls ir milzīgs. Mērījumi liecina, ka

sliktākā scenārija gadījumā vulkāna izvirdums ir bīstamāks pat par Vezuva izvirdumu, kas reiz iznīcināja Pompeju.

Zināma bīstamība pastāv, jo trūkst vēsturisko datu saistībā ar iepriekšējiem vulkāna izvirdumiem.

“Šis ir viens no bīstamākajiem vulkāniem Islandē, kas nav īpaši zināms. Ir nepatīkami, jo mums nav vēsturisko datu par to, cik lieli bijuši iepriekšējie izvirdumi,” skaidro Islandes meteodienesta vulkānu izvirdumu pētniecības koordinatore Sāra Barsoti.

Lai tomēr spētu atsvērt datu trūkumu, vulkāna tuvumā tiek izvietotas dažādas ierīces un sensori, kas ievāc mērījumus, tādējādi ļaujot prognozēt iespējamos scenārijus.

Islandē lielāki vai mazāki vulkānu izvirdumi notiek vidēji reizi piecos gados. Pēdējais bija 2010.gadā, kad uz nedēļu tika paralizēta gaisa satiksme visā Eiropā. Gadījumā, ja notiks arī Ēraifajēkitla izvirdums, tad arī jārēķinās ar plašiem gaisa satiksmes ierobežojumiem, kā arī neparedzamām sekām vietējiem iedzīvotājiem.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti