Panorāma

Kā palīdzēt pārvarēt bailes no vakcīnas?

Panorāma

Ļ.Soboļa: Krievijā iestājusies jauna realitāte

Islandē vakcinēti 73%, tikai 3 nāves gadījumi kopš maija

Islandē 73% vakcinēto pret Covid-19, tikai 3 nāves gadījumi kopš maija

73% vakcinēto pret Covid-19 un kopš maija mēneša tikai trīs miruši. Tik labs rezultāts cīņai ar Covid-19 pandēmiju ir Islandē. Var teikt, ka viņiem vieglāk, jo islandieši taču dzīvo uz salas, kur ir tikai ap 350 tūkstoši iedzīvotāju. Tomēr tie nav vienīgie un galvenie iemesli spējai vīrusu iegrožot.

Islande arvien piesaista tūristus, kas jūsmo par vulkāniem, ledājiem un geizeriem. Toties paši islandieši ļoti labprāt un bieži dodas ceļojumos ārpus savas salas. Covid-19 pandēmijas dēļ tūristu plūsmas abos virzienos ir samazinājušās. Tomēr – cilvēki vēlas atkal ceļot un, tiem, kuri nav vakcinēti, to darīt ir krietni vien sarežģītāk.

Pie viena no speciāli izveidotajiem centriem var redzēt garu rindu. Te ir gan tie, kuri ir pēc karantīnas, kuriem nepieciešams pārbaudīt, vai tests ir negatīvs, gan tie, kuriem ir simptomi, gan tie, kuri pārslimojuši Covid-19 un grib pārliecināties, vai viņiem vīruss vēl parādās analīzēs, un arī tie, kuriem ir nepieciešams doties kaut kur uz ārzemēm. Vai nu viņi brauc kādā ceļojumā vai darba lietās, viņiem ir vajadzīgs negatīvs Covid-19 tests. 

Pārvietošanās sarežģījumi ir lielāki arī tiem, kas iebraukuši, lai strādātu Islandē, tai skaitā arī no Latvijas. Kā Ruslans, kura darbs ir celtniecības firmā.

"Motivācija vienkārša! Ja tu gribi redzēt savus tuvākos cilvēkus, sievu, bērnus, tad ej un vakcinējies, lai pārvietotos brīvā kustībā. Citādi būtu sēdējis piecas dienas karantīnā. Pēc tam būtu atkal nodevis testu. Pēc tam tu vari iet strādāt. Ja tu uz Latviju lido, atkal, tad sēdi karantīnā desmit dienas. Nu un visu laiku to testu bija jātaisa, Covid-19 testu pirms izlidošanas, pēc izlidošanas. Tas viss finansējuma, naudas ziņā arī ietekmē. Gan Latvijā testu uztaisot vajag naudu, gan arī šeit," teica Ruslans.

Gan Ruslans, gan arī viņa kolēģe Andra Bruše no Latvijas apstiprināja – nevienu Islandē nemēģina piespiest vakcinēties. Tā ir brīva izvēle gan islandiešiem, gan arī mūsējiem, kuri potēties devušies labprātīgi.

"Un, protams, ka mēs esam atbildīgi arī par to. Nu kā, šī valsts ir mūs uzņēmusi. Mums ir jābūt atbildīgiem arī pret iedzīvotājiem," sacīja Bruše. "Neesmu dzirdējusi, ka vietējie kurnētu un teiktu, vai vajag, kā tas būs, un tagad mūs nozombēs vai kaut kas tamlīdzīgs vispār šeit neizskan."

Islandē tikt pie vakcīnām nemaz nav bijis tik viegli, kā Latvijā. Vēl vasaras vidū iespēja vakcinēties bija tikai pēc riska grupu sarakstiem. Tagad gan pie vakcīnām tiek visi, kas vēlas. Un tomēr – Islandē vīrusa izplatība pēdējā mēnesī ir bijusi strauja. Taču smagu slimnieku nav daudz, slimnīcas nav pārslogotas un nāves gadījumu tikpat kā nav.

Vadošie mediķi atzina – ja nebūtu vakcinēšanās, situācija varētu būt katastrofāla. Slimo gan arī vakcinētie, tādēļ, iebraucot valstī tagad papildus vakcinācijas sertifikātam prasa arī  negatīvu testu.

Tomēr Islandes galvenais epidemiologs Torolfurs Gudnasons sacīja – plašā vakcinēšanās noteikti ir novērsusi nopietnas slimības sekas.

Nav tā, ka Islandē visi būtu pārliecināti par vakcinēšanos un, kaut gan nekādi masveida protesti nenotiek, tomēr arī te var satikt vīrusa un vakcinācijas noliedzējus.

"(..) Es neticu ne Covid-19, ne vīrusa vakcinācijai," sacīja Islandes iedzīvotāja Sofija Džonasa. Viņa atzina, ka nezina nevienu, kurš būtu saslimis ar Covid-19. "Neviens manā ģimenē un neviens, ko es pazīstu, nezinu nevienu. Tāpēc es neticu vīrusam un vakcinācijai pret Covid-19."

Tomēr absolūts vairums islandiešu iet un vakcinējas.

"Tu gribi to darīt, jo tu gribi to labāko. Jo mēs taču esam civilizēti ļaudis. Tu gribi būt vakcinēts un pēc iespējas ātrāk tikt vaļā no šī Covid-19. Arī tāpēc, ka mums arī ļoti patīk ceļot," skaidroja Islandes iedzīvotāja Inguna Snodala.

"Domāju, ka tā vispārējā izpratne sabiedrībā ir tāda – mēs esam maza valsts, mums tas ir jādara. Mums to vajadzētu darīt," teica Islandes iedzīvotājs Solvi Karlsons. Jautāts par savu motivāciju, vīrietis sacīja: "Mēģināt samazināt Covid-19 infekcijas izplatību. Domāju, ka tas ir kas tāds, ko tu dari citu cilvēku labā, lai nodrošinātu, ka sabiedrība spēj funkcionēt. Tāda bija mana motivācija."

Islandes iedzīvotāja Torunna Valdimarsdottira atzīmēja:

"Es nesatraucos par sevi, jūtos brīva sieviete, bet mums ir jāpasargā citi, tā ir civilizēta rīcība, tās ir rūpes par apkārtējiem, kas ir spēcīgākas par cilvēka dabā mītošajiem ļaunumiem."

Kā rāda Džona Hopkinsa universitātes dati, arī Ziemeļvalstu vidū islandieši izceļas ar vakcinēto skaitu. Salīdzinoši Somijā vakcinēti ir tikai nedaudz virs 50%, bet, ja paskatās uz Baltijas valstīm, tad mums Latvijā pagaidām ir tikai ap 40% pilnībā vakcinētu iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt