Islāma radikāļi pulcē līdz 30 000 kaujinieku; cīņā pret tiem iesaistās arābu valstis

Radikālā džihādistu grupējuma „Islāma valsts” rindās Irākā un Sīrijā varētu būt trīsreiz vairāk kaujinieku, nekā uzskatīts līdz šim. Par to liecina ASV Centrālās izlūkošanās pārvaldes jaunākā informācija. Tajā pašā laikā Vašingtona turpina vākt starptautisku koalīciju cīņai pret grupējumu. Tai izdevies iegūt desmit arābu valstu atbalstu, kas ir svarīgi, jo Baltajam namam īpaši nepieciešami sabiedrotie reģionā. Bet Krievija ASV plānus īstenot gaisa uzlidojumus radikāļu pozīcijām Sīrijā nosodījusi. Vašingtona savukārt uzskata, ka Maskava nenovērtē draudus, ko šis grupējums rada pašai Krievijai.

Džihādistu grupējuma „Islāma valsts” rindās varētu būt 20 līdz 30 tūkstoši kaujinieku, paziņojusi ASV Centrālās izlūkošanas pārvalde (CIP). Iepriekš uzskatīts, ka grupējumā ir aptuveni desmit tūkstoši kaujinieku, bet jaunie aprēķini balstīti uz izlūkošanas datiem periodā no maija līdz augustam.

Tas nozīmē, ka radikāļu rindās, iespējams, cīnās trīsreiz vairāk cilvēku, nekā lēsts iepriekš. CIP uzskata, ka vērā ņemamais kaujinieku skaita pieaugums saistīts ar grupējuma panākumiem kaujas laukos vasaras sākumā, agresīvāku ofensīvu un paziņojumu par kalifāta izveidošanu.

Vienlaikus ASV turpina veidot starptautisku koalīciju cīņai pret grupējumu, kas rada drošības draudus ne tikai reģionam, bet potenciāli arī Eiropai un Amerikai.

Desmit arābu valstis ceturtdien paziņoja pa iesaistīšanos Vašingtonas vadītajā cīņā, solot dot ieguldījumu kaujā pret džihādistiem.

Attiecīgs paziņojums tika parakstīs Saūda Arābijā, kur tieši ar šādu mērķi vizītē bija ieradies ASV valsts sekretārs Džons Kerijs. Gatavību atbalstīt Vašingtonu izteica tostarp pati Saūda Arābija un Ēģipte.

Reģionāli ietekmīgā Turcija, kas ir arī NATO dalībvalsts, dokumentu gan neparakstīja. Domājams, tāpēc ka džihādistu grupējums gūstā Irākā sagrābis vairākus desmitus Turcijas pilsoņu, tostarp diplomātus. Kerijs publiski no tā lielu problēmu netaisīja, norādot, ka ASV sabiedrotajam ir jātiek galā ar dažiem „jūtīgiem jautājumiem”. Kerijs piektdien ierodas vizītē Turcijā, lai mēģinātu nodrošināt plašāku Ankaras sadarbību. 

Pirms divām dienām ASV prezidents Baraks Obama izklāstīja stratēģiju cīņai pret nežēlīgo džihādistu grupējumu, paredzot gaisa uzlidojumus arī kaujinieku pozīcijām Sīrijā.

Tomēr Vašingtonas plānus jau nosodījusi gan Krievija, gan Sīrijas prezidenta Bašara al Asada valdība, ar kuru ASV negrasās sadarboties.

Damaska paziņoja, ka „jebkāda veida rīcība bez Sīrijas valdības piekrišanas būs uzbrukums Sīrijai”. Līdzīgi uzskata Krievija, kas aizstāvējusi Asadu vairāk nekā trīs gadus ilgušā asiņainā konflikta laikā, kas prasījis gandrīz 200 tūkstošu cilvēku dzīvības.

Maskava paziņoja, ka šāda Vašingtonas rīcība bez Damaskas vai ANO Drošības padomes akcepta būtu „agresijas akts, klajš starptautisko likumu pārkāpums.”

ASV valsts sekretārs Kerijs savukārt uzskata, ka Kremlis nenovērtē grupējuma „Islāma valsts” bīstamību pašai Krievijai. Nesen džihādisti izplatīja video, kur solīja doties cīnīties uz Čečeniju, jo prezidents Vladimirs Putins atbalsta Asadu.

Intervijā radiostacijai „Amerikas Balss” Kerijs pauda, ka Krievijai nevajadzētu bloķēt Vašingtonas veidoto koalīciju, bet pievienoties starptautiskajai cīņai pret grupējumu. Kerijs brīdināja Krieviju, atsaucoties uz Maskavas pieredzi Čečenijā: „Daudzās valstīs blakus Krievijai ir problēmas, un pat dažos Krievijas reģionos, kur ir teroristi, daudzi no kuriem ņems piemēru no ISIL un tā, kas notiek Sīrijā un Irākā. Tādēļ Krievijai ir jāuztraucas par ISIL. Domāju, ka laikam ritot, Krievija sapratīs, ka tai ir tiešām vajadzīgs vairāk sadarboties, izbeigt atbalstīt tādu cilvēku kā Asads, kurš nogalina pats savu tautu, un palīdzēt panākt politisko risinājumu.”

Kerijs izmantoja grupējuma iepriekšējā pašpiešķirtā nosaukuma „Islāma valsts Irākā un Levantē” abreviatūru ISIL, ko ASV augstākās amatpersonas dara konsekventi, jo Vašingtona grupējumu neuzskata ne par „islāma”, ne „valsti.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti