Īsi pirms referenduma Īrijā zūd atbalsts idejai par viendzimuma laulību legalizāciju

Īrijas likumi nosaka - lai veiktu izmaiņas jautājumos, ko nosaka valsts Konstitūcija, ir nepieciešams referendums. Šīs nedēļas nogalē piektdien, 22.maijā, Īrijas balsstiesīgajiem iedzīvotājiem būs jāpauž sava attieksme pret vienu no šādiem jautājumiem - viendzimuma laulību legalizēšanu.

Šobrīd Īrijas Konstitūcija nosaka, ka tiesības noslēgt laulības ir vīrietim un sievietei, bet referenduma koncepcija paredz, ka šīs tiesības tiks attiecinātas uz jebkurām divām personām neatkarīgi no viņu dzimuma.

Neskatoties uz nozīmīgo katoļu baznīcas un tradīciju lomu valstī, sākotnēji sabiedriskās domas aptaujas liecināja, ka viendzimuma laulību legalizāciju atbalsta 77% iedzīvotāju, taču, pirmsreferenduma kampaņai vēršoties plašumā, izkristalizējās vairāki aspekti, kas daudziem lika pārdomāt vai šaubīties. Kampaņai ieejot finiša taisnē, aptaujas liecina, ka 58% plāno balsot "par", 25% - „pret”, bet 17% vēl nav izlēmuši. Tomēr vecuma grupā virs 65 gadiem, kurā ir visaugstākā vēlētāju aktivitāte, vairākums pilsoņu norādījuši, ka balsos „pret”.

Aptaujas liecina - arvien vairāk iedzīvotāju, kurus līdz šim nesatrauca iespēja, ka geji vai lesbietes varētu slēgt laulības, pauž satraukumu par iespēju, ka šādiem pāriem tiktu dotas tiesības adoptēt bērnus, tādējādi pārkāpjot bērnu tiesības. Īpaši izteikta šī tendence ir Īrijas lauku rajonos.

Arī katoļu baznīcas attieksme pret viendzimuma laulībām nav viennozīmīga, bet vismaz seši Īrijas bīskapi ir publiski paziņojuši, ka ir pret jebkādām izmaiņām valsts Konstitūcijā attiecībā uz laulību. Bīskapi pauž bažas par to, ka šādu izmaiņu rezultātā ne tikai priesteriem, bet arī, piemēram, skolotājiem un laulību konsultantiem būs pienākums sniegt pakalpojumus, kas būs pretrunā ar viņu sirdsapziņu un tikumiskajām vērtībām. Tiek minēts, ka nesen Ziemeļīrijā tiesas priekšā nācās stāties kādam konditoram, kurš atteicās cept kūku ar geju saukli, un, ja referenduma iznākums būs pozitīvs, neviennozīmīgā situācijā varētu nonākt arī priesteri Īrijā.

Saskaņā ar likumu Īrijas referendumos ir tiesības balsot valstī dzīvojošajiem pilsoņiem. Lai arī no imigrantu kopienas par viendzimuma laulību legalizēšanu balsot dosies vien tie, kas saņēmuši Īrijas pilsonību, savu attieksmi par šo jautājumu pauž daudzi iebraucēji. Tāpat kā visā sabiedrībā, arī Īrijā dzīvojošo latviešu kopienā šī attieksme nav viennozīmīga, tomēr pārsvarā jūtams noraidījums. Atbalstu viendzimuma laulībām pauž galvenokārt gados jauni cilvēki.

Politologi ir atzinuši, ka sabiedriskās domas aptaujas ir ļoti noderīgas, lai prognozētu vispārējo vēlēšanu iznākumu Īrijā, bet tās ir daudz mazāk noderīgas, kad runa ir par referendumiem. Daļēji tāpēc, ka lielākā daļa vēlētāju par referenduma balsojumu izšķiras tikai pēdējās dienās un to reakcija uz aptaujām ir instinktīva. Vēl pēdējos gados Īrijā ir novērots precedents, ka referendumu priekšlikumi, kurus atbalsta visas galvenās puses, tiek noraidīti. Tas nozīmē, ka jebkuras šobrīd izteiktās prognozes par 22.maija referenduma rezultātiem varētu nepiepildīties.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti