Īru republikāņu ilggadējais līderis Adamss atkāpjas no amata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ziemeļīrijas otras lielākās partijas “Sinn Fein” priekšsēdētājs Džerijs Adamss nākamgad atkāpsies no šī amata, kurā atradies vairāk kā 30 gadus. Par to viņš paziņojis īru republikāņu partijas (ĪRA) ikgadējā konferencē Dublinā, tādējādi apstiprinot to, ka Adamss nekandidēs arī nākamajās Īrijas parlamenta vēlēšanās.

Īru republikāņu ilggadējais līderis Adamss atkāpjas no amata
00:00 / 01:10
Lejuplādēt
69 gadus vecais politikas veterāns – Adamss – uzskatīts par kaujinieku grupējuma “Īru republikāņu armija” (ĪRA) politiskā spārna “Sinn Fein” svarīgu figūru kopš 1983. gada, kad šī kustība centusies panākt Ziemeļīrijas atdalīšanu no Apvienotās Karalistes un apvienošanu ar Īrijas Republiku.

ĪRA kustības bruņotā spārna dominējošais grupējums “Provisional IRA” ar spēku centās atdalīt Ziemeļīriju no Apvienotās Karalistes. Tiek lēsts, ka no 1970. līdz 1997.gadam šīs kustības bruņotās kampaņas laikā nogalināti apmēram 1800 cilvēku. Bet 2005.gadā šis grupējums pilnībā atteicās no vardarbības un nodeva visus ieročus.

Tomēr daudzi Adamsu jau kopš 1966. gada sauc un uzskata par ĪRA biedru, nevis politiskā spārna „Sinn Fein” vadītāju, nosaucot viņu arī par šīs kustības ilggadēju komandieri vairākus gadu desmitus, lai gan Adamss ir noliedzis, ka būtu bijis šajā konkrētajā grupējumā.

Par spīti tam Adamsam bija svarīga loma miera procesā, kura gaitā tika parakstīta 1998. gada Lielās piektdienas vienošanās un tika izveidota Ziemeļīrijas valdība, kurā bija pārstāvēta arī viņa vadītā partija “Sinn Fein”.

Tagad, Adamsam paziņojot par atkāpšanos no Ziemeļīrijas otras lielākās partijas vadības, kas oficiāli notiks nākamajā gada, viņš uzstājis, ka pārmaiņas ir neizbēgamas un ka viņa lēmums ir daļa no partijā notiekošā vadības pārejas procesa.

„Republikāņi kā vēl nekad agrāk ir stipri. Tas ir mūsu laiks, un nākotnē mēs būs vēl stiprāki. Vadība nozīmē zināt, kad ir laiks pārmaiņai, un šis laiks ir tagad,” pauda Adamss.

Sagaidāms, ka partija nākamgad par jauno priekšsēdētāju ievēlēs pašreizējo “Sinn Fein” priekšsēdētāja vietnieci Mēriju Lū Makdonaldu.

Lai arī nav zināms, kādu likteni pēc Džerija Adamsa aiziešanas sagaida viņa partija, kura nākamgad startēs Īrijas parlamenta vēlēšanās, taču arī bez viņa partijas „Sinn Fein” popularitāti vēlētāju vidū grauj citi partijas līderi, kuriem bijusi saistība ar bruņoto kampaņu no 70. gadiem  līdz 90. gadu beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti