Pasaules panorāma

Latvijas 15 gadi NATO

Pasaules panorāma

Uzticības atjaunošana pēc kraha: Islandes piemērs

Īrijas vēstnieks: Īrijas valdība negatavojas cietās robežas atjaunošanai

Īrijas vēstnieks: Īrijas valdība negatavojas atjaunot cieto robežu ar Lielbritāniju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijas aiziešanai no Eiropas Savienības (ES) “joprojām ir iespējami dažādi scenāriji – vienošanās par līgumu, sarunu pagarināšana, 50. panta atcelšana - vai arī vissliktākais, kas būtu visām pusēm - “Brexit” bez vienošanās,” tā intervijā “Pasaules panorāmai” sacīja Īrijas vēstnieks Latvijā Džims Henesijs.     

Kā visa šī “Brexit” situācija ietekmē Īrijas un Lielbritānijas attiecības?

Mūsu interesēs ir, cik vien iespējams tuvas attiecības starp Eiropas Savienību un Lielbritāniju. Mēs vēlamies, cik vien iespējams, samazināt “Brexit” ietekmi uz tirdzniecību, ekonomiku. Tajā pašā laikā mums ir jābūt absolūti drošiem, ka vienotais tirgus ir pilnībā aizsargāts.

Politiskā deklarācija par Eiropas Savienības un Lielbritānijas nākotnes attiecībām ir ļoti detalizēta un parāda gan Eiropas Savienības, gan Apvienotās Karalistes vēlmi saglabāt dziļas saiknes, un tas ir ļoti svarīgi arī Īrijai un Latvijai. Manuprāt, šīs attiecības varētu būt vēl ciešākas, nekā Eiropas Savienībai ir ar kādu citu valsti, kas atrodas ārpus tās.

Ir ļoti svarīgi, protams, ka varam sākt strādāt pie nākotnes attiecībām, tiklīdz mums būs kāda skaidrība par to, kas notiek tālāk, un cerams, ka šīs ziņas no Londonas saņemsim jau šonedēļ.

Joprojām visas iespējas ir atvērtas. Ko Īrijai nozīmētu cietais “Brexit”?

Mēs ceram, ka Lielbritānijas parlaments šonedēļ pieņems izstāšanās vienošanos. Mēs uzskatām, ka tā ir taisnīga un sabalansēta. Bet visas iespējas ir atvērtas – vienošanās, nevienošanās, sarunu pagarināšana, 50. panta atsaukšana.

Mūsu, Īrijas valdība, gatavojas visiem iespējamajiem scenārijiem. Mēs esam  sagatavojušies, un ļoti svarīgi, lai bizness un iedzīvotāji tam būtu gatavi.

Gatavošanās iespējai, ka Lielbritānija varētu izstāties bez vienošanās, ir gatavošanās pēc iespējas mazākām negatīvajām sekām. Ja nebūtu vienošanās, tas, protams, radītu ļoti nopietnus traucējumus. Tāpēc visām pusēm vislabāk būtu, ja vienošanās šonedēļ Londonā tomēr tiktu apstiprināta.

Īrijas salas robeža allaž “Brexit” sarunās ir bijis cietākais rieksts. Kā, jūsuprāt, praktiski risināt šo situāciju, lai izslēgtu iespēju, ka starp Īriju un Ziemeļīriju atjaunojas nemieri?

Mēs stingri uzskatām, ka vislabākais ceļš, lai Lielbritānija kārtīgi izstātos no Eiropas Savienības un pilnībā tiktu nosargāta Lielās Piektdienas vienošanās, būtu, ja Apvienotā Karaliste ratificētu izstāšanās līgumu.

Īrijas valdība negatavojas cietās robežas atjaunošanai, un gan Īrija, gan Eiropas Savienība ir absolūti vienādās domās par šo.  Eiropas Savienība ir sacījusi, ka ikvienā gadījumā, vai būtu vienošanās par izstāšanos vai nebūtu, visiem spēkiem izvairīsies no cietā robežas un aizsargās miera procesu.  Mums, protams, ir arī jāaizsargā vienotais tirgus un muitas savienība. Īrijai ekonomiski tas ir ļoti svarīgi. Ja tiešām nevienošanās kļūs par realitāti, tad būs vajadzīgas detalizētas sarunas ar Eiropas Komisiju Briselē. Ir jāpatur prātā, ka abas valdības - gan Īrijā, gan Lielbritānijā - turpinās ievērot Lielās Piektdienas vienošanos, lai nodrošinātu mieru un stabilitāti Ziemeļīrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti