Īrijas pieredze ar Covid-19. Zinātnieki pēta vīrusa mutācijas ceļu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pirmie Covid-19 gadījumi Īrijā tika fiksēti iebraucējiem no Itālijas. Tālāko vīrusa ceļu pa salu šobrīd ir izpētījuši īru ģenētikas speciālisti. Pilnas vīrusa izplatības ainas iegūšana ir svarīga ne tikai vakcīnas izstrādei, bet arī epidēmijas apstādināšanai. 

Salīdzinājumā ar Lielbritāniju Covid-19 situācija Īrijā nav tik drūma. Dati portālā "Worldometer" liecina, ka līdz 7. aprīlim valstī fiksēti 5364 inficēšanās gadījumi, miruši 174 cilvēki (3,24%). Bojā gājušo cilvēku vidējais vecums ir 81 gads. 

Kopumā valstī veikti vairāk nekā 30 000 vīrusa testi. Ņemot vērā to, ka uz "zaļās salas" dzīvo 4,9 miljoni cilvēku, testēto īpatsvars nav liels. Jaunu saslimšanas un nāves gadījumu skaits ir sācis nedaudz piebremzēties, tomēr tas, kā epidēmija attīstīsies tālāk, pagaidām nav skaidrs.

"Jūs iznīcināt ārstu pūles"

Covid-19 pirmo reizi sasniedza Īriju 29. februārī, kad to fiksēja kādam studentam, kas tikko bija ieradies no Itālijas. Arī pāris sekojošie gadījumi tika "importēti" no Itālijas. Inficēšanās valsts iekšienē sākās 5. martā, un varas iestādes uz to reaģēja, ieviešot iedzīvotājiem dažādus ierobežojumus. "Noteikums ir vienkāršs: palieciet mājās," aicināts valdības mājaslapā, kurā publicēti karantīnas ierobežojumi.

No 12. marta iedzīvotājiem rekomendē nepamest mājas, iesaka strādāt attālināti un ievērot sociālās distancēšanās principus. Slimnīcās ir atliktas visas operācijas un medicīniskie pakalpojumi, kas nav akūti. Slēgtas sabiedriskās iestādes, strādā tikai pārtikas veikali, aptiekas, degvielas uzpildes stacijas un pasta nodaļas. Visā valstī ieviesti pārvietošanās ierobežojumi, kas liedz doties tālāk par 2 kilometriem no mājām, izņemot īpašus gadījumus.

Sākotnēji ierobežojumi neskāra krogus un restorānus, tomēr pirms Svētā Patrika svētkiem, kas parasti saistīti ar masveida svinībām, veselības aizsardzības ministrs Saimons Hariss nikni vērsās pret ļaužu vieglprātību. "Tepat blakus ārsti un medmāsas gatavojas stāties pretī globālajai pandēmijai. Viņi strādā cauru diennakti. Jūs aizskarat viņus ar savu uzvedību, jūsu vieglprātība iznīcina viņu pūles," liecina ministra "Twitter" ieraksts. Ziņai pievienots līksmu ļaužu pilna bāra foto. Neilgi pēc tam visi bāri tika nakts laikā slēgti, pēc pāris dienām iniciatīvai brīvprātīgi sekoja arī restorāni.

Atšķirīgie vīrusu štammi

Zinātnieki no visas pasaules šobrīd pēta jauno koronavīrusu, tā radurakstus un visas iespējamās mutācijas. Šī informācija ir ļoti svarīga vakcīnas izstrādei, jo, ja mutācijas būs spēcīgas, vakcīna var nestrādāt. Cilvēka organisms neatpazīs SARS-CoV-2 mutējušo versiju un necīnīsies ar to.

Koronavīrusa ierašanās un izplatība Īrijā ir ļoti interesanta. Neraugoties uz to, ka pirmie vīrusi "ieradās" no Itālijas, vīrusa štammi jeb celmi, kas tika iegūti, veicot analīzes Dublinas iedzīvotājiem, kā arī Korkā un Limerikā, norāda, ka to tuvākie "radinieki" meklējami Birmingemā un Kopenhāgenā, raksta ''Irish Times''.

Kādēļ tā? Vīruss mainās salīdzinoši lēnām, tomēr, vīrusam kopējot sevi savos "saimniekos", var gadīties nejaušas kļūmes genoma secībā, kas rada citu genoma secību. Štammi ir gandrīz identiski, un šis "gandrīz" ir ļoti svarīgs, lai pēc niecīgajām atšķirībām izsekotu, kā vīruss ir izplatījies.

Šobrīd zinātnieki ir atraduši aptuveni 150 dažādas SARS-CoV-2 mutācijas. "Irish Times" ziņo, ka, izanalizējot vīrusa štammus, zinātnieki nākuši pie slēdziena, ka tiem nav kaut kādas vienas vai kopīgas izcelsmes.

Notinghemas universitātes profesors Džeimss Makinerijs ir izdalījis trīs potenciāli svarīgākos vīrusa ierašanās ceļus Īrijā. Laboratorijās Dublinā, Korkā un Limerikā identificēti atsevišķi vīrusa štammi, kas saistīti ar štammiem, ko pēta laboratorijās Birmingemā, Bostonā un Kopenhāgenā. Īpaši interesanta ir Korkas un Bostonas vīrusu saikne - šajā ASV pilsētā dzīvo daudzi izceļotāji no Īrijas un abu pilsētu iedzīvotāji joprojām uztur ciešus kontaktus, uzsver profesors. Tomēr daudz mīklaināka ir saikne ar Kopenhāgenu. Iespējams, kāds vīrusu atvedis no turienes, bet tikpat ļoti iespējams, ka tas noticis otrādi. 

Dublinas Trīsvienības koledžas Ģenētikas un neirobioloģijas katedras docents Kevins Mitčels  uzskata, ka detalizēta informācija par vīrusa izcelsmi ļaus saprast, kā tas pārvietojas valsts iekšienē un starp valstīm. Tas savukārt palīdzēs valdībām pieņemt adekvātus lēmumus par to, vai karantīnu nepieciešams pastiprināt vai tieši otrādi, ierobežojumus var samazināt, norāda "Irish Times".

Īrijas premjers dziedinās slimos

Pandēmija politiķiem visā pasaulē liek rīkoties steidzami, turklāt lēmumi, kas jāpieņem, pirms trim mēnešiem šķistu neiedomājami. Tomēr viens no savdabīgākajiem lēmumiem nāca no Īrijas premjerministra puses.

Dublinas terapeits Leo Vardakars pirms septiņiem gadiem pameta savu ārsta praksi un pievērsās politikai. Rezultātā 2017. gadā viņš 37 gadu vecumā kļuva par jaunāko premjerministru Īrijas vēsturē.

Leo Varadkars
Leo Varadkars

Jau šā gada martā, kad epidēmija Īrijā plosījās pilnā sparā, Vardakars vērsās Īrijas Veselības aizsardzības pārvaldē ar lūgumu atjaunot viņa ārsta sertifikātu. Tas notika, kad pārvaldes vadība bija publiskojusi aicinājumu visiem Īrijas mediķiem, kas šobrīd nepraktizē, atgriezties medicīnā un palīdzēt valstij grūtajām brīdī.

Premjera lūgums tika apmierināts, un Vardakars šobrīd vienu maiņu nedēļā strādā, konsultējot pa tālruni pacientus ar koronavīrusu saistītos jautājumos, ziņo ASV Neatkarīgā sabiedriskā radio interneta portāls.







 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti