Īrijas parlamenta vēlēšanās negaidīti liels atbalsts kreisajiem nacionālistiem «Sinn Fein»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Opozīcijā esošā, kreisi un nacionālistiski noskaņotā partija “Sinn Fein”, ko latviski var tulkot kā “Mēs paši”, Īrijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās ir saņēmusi negaidīti lielu vēlētāju atbalstu, liecina rezultāti pēc lielākās daļas balsu saskaitīšanas. Tomēr nav skaidrs, vai partijai izdosies izveidot valdošo koalīciju.

Īrijas parlamenta vēlēšanās negaidīti liels atbalsts kreisajiem nacionālistiem «Sinn Fein»
00:00 / 02:51
Lejuplādēt

Partija “Sinn Fein”, ko latviski var tulkot kā “Mēs paši”, ir spējusi iegūt pārsteidzoši labus rezultātus Īrijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās. Partijas vadītāja Mērija Lu Makdonalda ir nodēvējusi to par revolūciju, kas sagrāva līdz šim valdošo divu partiju varas sistēmu. 

Makdonalda sola mēģināt izveidot valdību kopā ar zaļajiem un citām kreisi noskaņotām partijām. Tomēr nav skaidrs, kādi panākumi varētu sagaidīt “Sinn Fein” šajās sarunās, jo divas lielākās parlamenta partijas pirms vēlēšanām ir paziņojušas, ka negrasās strādāt vienā koalīcijā ar “Sinn Fein” politiķiem.

“Sinn Fein” savulaik bija saistīta ar Īrijas Republikāņu armiju. Partija joprojām aizstāv Īrijas apvienošanās ideju un tādēļ aktīvi darbojas arī Ziemeļīrijā. Ir zināms, ka turpmākos piecus gadus šī partija plāno veltīt, lai sagatavotu visu nepieciešamo salas apvienošanai. Kā zināms, Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības ir uzjundījusi diskusijas par šo jautājumu. Tomēr kritiķi norāda, ka Īrijas un Ziemeļīrijas saplūšana varētu nopietni destabilizēt ekonomiku abās salas pusēs.

Opozīcijas panākumi Īrijas parlamenta vēlēšanās tiek plaši skaidroti ar vēlētāju neapmierinātību, ko izraisīja mājokļu krīze. Daudziem gados jauniem iedzīvotājiem ir grūti atļauties gan īrēt, gan iegādāties mājokli Dublinā vai citās lielākajās pilsētās. Tāpat vēlētāju neapmierinātība ir saistīta arī ar rindām slimnīcās un ar veselības aprūpi kopumā, kā arī ar to, ka strauji pieaug bezpajumtnieku skaits.

Daļā sabiedrības pastāv uzskats, ka divas tradicionālās varas partijas “Fine Gael” un “Fianna Fail” ir pievērsušas pārāk lielu uzmanību ekonomikas teorijai, nevis cilvēku interesēm un labklājībai.

Pastāv arī iespēja, ka “Sinn Fein” varētu neiekļūt nākamajā koalīcijā, jo līdz šim valdošās partijas ir saņēmušas tikai nedaudz zemāku balsu skaitu. Nav skaidrs, vai kādam politiskajam spēkam Īrijas parlamentā vispār varētu izdoties izveidot valdību. Ja sarunas nonāks strupceļā, tad valstī varētu notikt vēl vienas vēlēšanas.

Līdzšinējais premjers Leo Varadkars no partijas “Fine Gael”, ko var tulkot kā “Īru saime”, ārzemēs ir spējis radīt jauna, spilgta un progresīva politiķa tēlu. Viņš spēlēja nozīmīgu lomu “Brexit” sarunās. Tomēr daudzi vēlētāji acīmredzot uzskatīja, ka valdība nav pievērsusi pietiekamu uzmanību pašmāju problēmām. Turklāt Varadkara partija ir bijusi pie varas divus termiņus pēc kārtas, un līdz ar to daudzi vēlētāji ir gribējuši redzēt pārmaiņas valstī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti