Īrijā - skandāls par Covid-19 ierobežojumu pārkāpšanu; iesaistīts arī ES tirdzniecības komisārs Hogans

Īriju ir pāršalcis skandāls par vairāku augsta līmeņa politiķu un citu amatpersonu piedalīšanos kāda golfa kluba jubilejas svinībās. Tās, visticamāk, bija pretrunā ar spēkā esošajiem Covid-19 ierobežošanas pasākumiem. Svinīgajās vakariņās bija klāt arī īru izcelsmes Eiropas Savienības tirdzniecības komisārs Fils Hogans. Tādēļ izskan aicinājumi viņam pamest šo ietekmīgo amatu.

Īrijā - skandāls par Covid-19 ierobežojumu pārkāpšanuArtjoms Konohovs

Dubultstandarti – tā īsumā var raksturot jaunākā Īrijas politiskā skandāla būtību. Kamēr ierindas pilsoņiem ir jāsamierinās ar arvien jauniem ierobežojumiem, lai apturētu koronavīrusa izplatīšanos valstī, dažādi politiķi, tiesneši un bagātnieki var piedalīties smalkās golfa kluba jubilejas svinībās.

Tiek ziņots, ka pasākumā bija 80 cilvēku, lai gan maksimāli pieļaujamais viesu skaits Īrijā ir 50. Svinīgajās vakariņās goda vietā tika nosēdināts arī Eiropas Savienības tirdzniecības komisārs Fils Hogans. Viņš esot šī golfa kluba biedrs.

Eiropas Komisijas preses sekretāre Dana Spinanta norāda, ka pirms vakariņām komisārs esot saņēmis apliecinājumu no pasākuma rīkotājiem, ka viss notiks saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem.

Tagad Hogans nožēlojot savu rīcību. Viņš saka, ka doties uz šo pasākumu esot bijusi kļūda.

Īrijas likumi paredz kriminālatbildību tikai pasākuma organizatoriem, kuri pārkāpj spēkā esošos koronavīrusa izplatības noteikumus. Savukārt par pasākuma apmeklēšanu sods nav paredzēts.

Tomēr notikušais izsauca pamatīgas sabiedrības dusmas par politiskās elites atrautību no realitātes. Tādēļ no amata jau ir atkāpies Īrijas lauksaimniecības ministrs, kā arī Senāta priekšsēdētāja vietnieks. Vairāki parlamenta deputāti pēc būtības ir izslēgti no frakcijas. Šobrīd notiek diskusijas arī par Augstākās tiesas tiesneša turpmāko palikšanu savā amatā. Arī viņš ir bijis minētajās golfa kluba vakariņās.

Bet tirdzniecības komisārs Hogans pagaidām nesteidz pamest savu amatu.

Sestdien Īrijas premjers un vicepremjers aicināja komisāru apsvērt savu turpmāko palikšanu šajā krēslā. Tomēr jau svētdien Hogana partijas vadītājs un vicepremjers Leo Varadkars mīkstināja toni un sacīja, ka varētu pietikt arī ar skaidrāku atvainošanos un izvērstākām atbildēm.

Eļļu ugunī pielēja arī fakts, ka Hoganu pa ceļam uz golfa vakariņām apturēja policija par mobilā telefona izmantošanu pie stūres. Tiek arī diskutēts par to, vai viņš nav pārkāpis citus ar koronavīrusu saistītos ierobežojumus, uz īsu brīdi apmeklējot savu brīvdienu dzīvokli golfa kompleksā.

Tomēr gala lēmumu šajā skandālā var pieņemt tikai Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, jo viņa ir Hogana priekšniece.

Leiena pagaidām nogaida un vēlas saņemt pilnu atskaiti par notikušo.

Turklāt arī Īrijas valdība apzinās, ka Hogans šobrīd Eiropas Komisijā ieņem nozīmīgu amatu. Tirdzniecības joma Īrijai ir ārkārtīgi būtiska "Brexit" sarunu kontekstā. Un nav nekādu garantiju, ka Hogana atkāpšanās gadījumā jaunais īru komisārs saņemtu šo jomu savā pārraudzībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti