Īrijā Covid-19 dēļ atjaunos vispārēju karantīnas režīmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Īrija kļuvusi par pirmo Eiropas Savienības dalībvalsti, kura atjaunojusi augstākā līmeņa karantīnas pasākumus, lai ierobežotu Covid-19 izplatību. Īrijā noteikts 5. trauksmes līmenis, kas nozīmē pilnīgu karantīnas režīma atjaunošanu. Tiesa, darbu varēs turpināt daļa uzņēmumu un izglītības iestādes. Valdības pārstāvji uzskata, ka, ieviešot ierobežojumus tagad, Īrijā būs iespējams daudzmaz normāli sagaidīt Ziemassvētkus.

Šī gada septembrī Īrijā tika publiskots valdības rīcības plāns Covid-19 ierobežošanai. Tas paredzēja piecus dažādus karantīnas līmeņus, no kuriem augstākais ir piektais. Palielinoties saslimušo skaitam, Īrijas Sabiedriskās veselības neatliekamās palīdzības komanda pirms divām nedēļām aicināja valdību rīkoties un nekavējoties palielināt drošības līmeni valstī no tobrīd otrā uz piekto.

Īrijā Covid-19 dēļ atjaunos vispārēju karantīnas režīmu
00:00 / 03:55
Lejuplādēt

Šo divu nedēļu laikā ar koronavīrusu ir inficējušies vēl 12 500 cilvēku, un eksperti bija aprēķinājuši, ka, rīkojoties neizlēmīgi, saslimušo skaits līdz mēneša beigām varētu sasniegt 2500 dienā.

Tieši tāpēc Īrijas valdība ir pieņēmusi lēmumu izsludināt augstāko – piekto – karantīnas līmeni, ko daudzi jau faktiski sauc par valsts aizslēgšanu.

“Valdība nolēma, ka pierādījumi par situācijas bīstamību nākamajās nedēļās ir ļoti nopietni. Tāpēc sešas nedēļas no pusnakts uz ceturtdienu visā valstī noteikts 5. līmenis cīņai ar Covid-19,” paziņoja Īrijas premjerministrs Mihāls Mārtins.

Uzrunājot iedzīvotājus, Īrijas premjerministrs Mārtins paziņojis, ka valdība vīrusu nevar apturēt viena pati, tāpēc ir nepieciešama visas sabiedrības sadarbība un atbildīga rīcība.

“Nav atļautas sociālā vai ģimenes pulcēšanās mājās vai dārzos, bet apmeklējumi ar mērķi aprūpēt kādu var turpināties. Mēs esam izlēmuši, ka kāzu viesu skaits tiks saglabāts līdzšinējā līmenī – 25 viesi. Restorāni, kafejnīcas un bāri drīkstēs pārdot pārtiku tikai līdzņemšanai. Atvērti drīkstēs būt tikai pirmās nepieciešamības veikali. Visi valsts iedzīvotāji tiek aicināti palikt savās mājās, taču fiziskās aktivitātes ir iespējams veikt piecu kilometru rādiusā ap jūsu dzīvesvietu. Uz darbu drīkst doties tikai tie būtiskākajos amatos strādājošie, kuru fizisko klātbūtni pieprasa viņu darbs.

Tiem, kuri var, ir jāstrādā no mājām. Celtniecības darbi ir ārkārtīgi svarīgi, un mēs turpināsim darbu arī šajā fāzē, lai risinātu valsts bezpajumtnieku un mājokļu trūkuma krīzi. Tāpat atvērta būs arī lielākā daļa ražošanas uzņēmumu,” informēja premjers.

Vienlaikus darbu varēs turpināt skolas un bērnu aprūpes iestādes, jo valsts nedrīkstot bērnus un jauniešus padarīt par vēl vienu šīs slimības upuri.

Valdības ieviestie ierobežojumi būs spēkā sešas nedēļas, un decembrī, iespējams, tie tiks mīkstināti.

Tāpat sabiedrībai ir dotas divas dienas laika, lai sagatavotos ierobežojumu ieviešanai.

Aiz slēgtām durvīm arī varēs notikt elitāri un profesionālā līmeņa sporta pasākumi.

Pie sabiedriski nozīmīgajām sfērām netiek pieskaitīti, piemēram, tādas iestādes kā frizētavas.

Īrijas pilsētas Galvejas tuvumā dzīvojošā un strādājošā Iveta Krūkle Latvijas Radio pastāstīja,  ka iedzīvotāju satraukums ir jūtams, jo atšķirībā no pavasara ir iestājies gada tumšais laiks un daudzi uz ierobežojumiem skatās ar bažām.

“Cilvēki paniko, un panika ir nenormāla. Ja paskatās uz ielām, kas bija pagājušajā nedēļā un kas ir šajās divās dienās... Cilvēku ir tik daudz, it kā jau būtu Ziemassvētki….

Man pašai personīgi tagad bija brīvdienas, bet boss sasauca visus iespējamos kopā, kas var strādāt, un mēs raujam no deviņiem līdz sešiem. Nu ir traki, ir traki. Esot kaut kādi 300 brīvprātīgo pieteikušies, kas apciemos tos, kas ir vientuļie mājās, jo šis ir tas drūmais laiks. Nav tā, ka ir tikai maskas – es būtu priecīga, ja būtu jāvalkā tikai maskas. Tevi garda (policija) var apstādināt jebkurā vietā un paprasīt, kur tu ej – ja tu esi bišķu tālāk no mājām, tad var dabūt soda naudu,” stāstīja Iveta Krūkle.

Par soda naudām un to apmēru otrdien vēl lems valdība, bet, piemēram, par maskas nevalkāšanu tie varētu būt aptuveni 50 eiro.

Lai arī valdība cer, ka ar sešām nedēļām būs pietiekami, lai samazinātu Covid-19 izplatību, Iveta uz šīm prognozēm skatās piesardzīgi, jo arī pavasarī paredzētā dažu nedēļu dīkstāve izvērtās vairāk nekā trijos mēnešos.

Turklāt skolas turpina darbu un jaunieši turpina pulcēties, tāpat nav pilnībā aizliegtas dažādas profesionālā sporta sacensības, piemēram, regbijs vai zirgu skriešanās.

Īrijas premjerministrs Mārtins gan paudis cerību, ka visi šie ierobežojumi ļaus Īrijai Ziemassvētkus sagaidīt un nosvinēt daudzmaz ierastā veidā.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti