Īrijā atsevišķos gadījumos varēs veikt abortus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Īrijas parlamenta apakšpalātas deputāti piektdienas naktī atbalstīja pretrunīgu reakciju sabiedrībā izraisījušo likumprojektu, kas ļauj abortu veikt atsevišķos gadījumos, ja grūtniecība apdraud sievietes dzīvību.

Likumprojekts tika izstrādāts pēc tam, kad grūtniecības komplikācijas dēļ pērn Īrijā mira sieviete no Indijas.

Pēc ilgstošām diskusijām par 165 grozījumiem, kas jāveic valsts tiesību aktos, 127 Īrijas parlamenta apakšpalātas deputāti atbalstīja likumprojektu, bet 31 bija pret. Tagad likumprojekts tiks izskatīts parlamenta augšpalātā, kur valdības koalīcijai ir vairākums.

Ja parlamenta augšpalāta apstiprinās likumprojektu, tas tiks nosūtīts Īrijas prezidentam Maiklam Danielam Higinsam, kas varēs to parakstīt vai nosūtīt Augstākajai tiesai, ja uzskatīs, ka likumprojekts ir pretrunā valsts konstitūcijai.

Tiesību akti par abortiem pārsvarā katoļticīgo apdzīvotajā Īrijā sabiedrības uzmanības centrā nonāca pēc tam, kad pērn oktobrī slimnīcā Īrijā mira 31 gadu vecā Savita Halapanavara. Sieviete vēlējās izbeigt grūtniecību, kad radās komplikācijas un ārsti paziņoja, ka viņa mazuli zaudēs.

Lai gan sievietes dzīvībai draudēja briesmas, ārsti atteicās veikt abortu, un viņa dažas dienas pēc spontānā aborta mira, jo bija notikusi asins saindēšanās.

Jaunais likumprojekts ļauj veikt abortu, ja ārsti ir noteikuši, ka pastāv reāli un būtiski riski mātes dzīvībai.

Saskaņā ar šo likumprojektu abortu drīkst veikt arī tad, ja viens akušieris un divi psihiatri secina, ka pastāv reāli riski, ka grūtniece izdarīs pašnāvību.

Likuma pants par pašnāvības riskiem ir īpaši sašķēlis sabiedrību, jo daļa norāda, ka tas radīs liberālākus apstākļus abortu veikšanai Īrijā.

Lai gan parlamenta apakšpalātā valdības koalīcijai ir vairākums un likumprojektu atbalstīja arī vairāki opozīcijas deputāti, par Eiropas lietām atbildīgā ministre Lusinda Kreigtone no premjerministra Endas Kenija partijas „Fine Gael” balsoja pret to, jo nepiekrita pantam par pašnāvības riskiem.

Pēc balsojuma viņa nekavējoties atkāpās no ministra amata un viņa ir izslēgta arī no partijas parlamenta frakcijas, kā arī viņai draud izslēgšana arī no partijas.

Kenijs nepieļāva brīvo balsojumu šajā jautājumā, un pēc iepriekšējiem balsojumiem par abortu likumu no partijas frakcijas parlamentā jau ir izslēgti četri deputāti, kas tomēr balsoja pret likumprojektu.

Sestdien gājienā Dublinā pret likumprojektu piedalījās apmēram 35 000 cilvēku.

Premjers Kenijs ir arklājis, ka ir saņēmis ar asinīm rakstītas vēstules, un likumprojekta pretinieki premjeru ir nodēvējuši par slepkavu.

Tomēr daļa cilvēku uzskata, ka likumprojekts ir pārāk ierobežojošs un neļauj abortu veikt gadījumos, kad grūtniecības laikā auglim tiek atklātas fatālas anormālības, vai arī incesta vai izvarošanas gadījumā.

Lielbritānijas Veselības ministrijas ceturtdien publiskotie jaunākie dati liecina, ka 3982 sievietes, tostarp 124 nepilngadīgas, 2012.gadā no Īrijas ieradušās Anglijā vai Velsā, lai izbeigtu grūtniecību. Dati liecina, ka no 1980.līdz 2012.gadam tādu ir bijis vairāk nekā 150 000.

2010.gadā Eiropas Cilvēktiesību tiesa atzina, ka Īrija nav nodrošinājusi konstitucionālās tiesības veikt abortu gadījumos, ja mazuļa gaidības apdraud sievietes dzīvību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti