Irāņi protestē pret sieviešu tiesību neievērošanu un varasiestāžu visatļautību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Irānu ir pārņēmuši plaši iedzīvotāju protesti pret sieviešu tiesību ierobežošanu un varasiestāžu visatļautību. Irāņi izgāja ielās pēc tam, kad nomira jauna sieviete, kuru policija bija arestējusi par nepareizu galvassegas valkāšanu.

Protestētāji policiju apsūdz sievietes slepkavībā. Notikušais ir izsaucis plašu starptautisko nosodījumu un aicinājumus Irānas vadītājiem izmeklēt sievietes nāvi.

Demonstrāciju laikā starp protestētājiem un drošībniekiem ir izcēlušās sadursmes, kurās dzīvību zaudējuši vismaz 17 cilvēki.

Irāņi protestē pret sieviešu tiesību neievērošanu un varasiestāžu visatļautību
00:00 / 04:29
Lejuplādēt

Tūkstošiem cilvēku, pārsvarā gados jaunas sievietes un vīrieši, Irānas galvaspilsētā Teherānā un citās pilsētās jau vairākas dienas iziet demonstrācijās, lai pieprasītu varasiestādēm izmeklēt studentes Mahsas Amini mīklainos nāves apstākļus.

13. septembrī 22 gadus veco sievieti Teherānā uz ielas arestēja tā dēvētā tikumības policija par to, ka viņa neatbilstoši valkāja tradicionālo galvassegu hidžābu.

Amini nogādāja iecirknī, kur viņa pēc vairākām stundām sabruka un nonāca komā. Sievieti nogādāja slimnīcā, kur viņa, nenākusi pie samaņas, nomira 16. septembrī.

Cilvēktiesību aktīvisti, atsaucoties uz aculieciniekiem, apgalvo, ka aizturēšanas laikā policisti ar nūjām sita Mahsai Amini pa galvu un viņas galva arī tikusi triekta pret automašīnu.

Policija to noliedz, apgalvojot, ka aizturētajai esot bijusi sirdslēkme. Savukārt sievietes tuvinieki apgalvo, ka viņai nebija problēmu ar sirdi.

Daudzas irāņu sievietes, solidarizējoties ar Amini, sociālajos tīklos ir publicējušas video, kuros redzams kā viņas iziet ārpus mājām bez hidžābiem, kuru valkāšana ir obligāta. Savukārt demonstrāciju laikā sievietes ir sadedzinājušas savas galvassegas.

Protesti kārtējo reizi parāda Irānā valdošo ultrakonservatīvo garīdznieku un jaunās paaudzes diametrāli pretējo skatījumu uz to, kādām jābūt sabiedrības normām.

Daudzi jaunieši domā, ka valstij nav jākontrolē tas, kā viņi ģērbjas vai uzvedas.

"Manuprāt, valdībai vispār vajadzētu atcelt prasību sievietēm sabiedriskās vietās valkāt hidžābu. Tās, kurām patīk, var to nēsāt, bet tās, kurām nepatīk, to nevajadzētu darīt," sacīja kāda pusaudze.

Protestētāji arī pieprasa saukt pie atbildības policistus, kuri, iespējams, ir vainojami Amini nāvē. Atsevišķos gadījumos protestētāji ir iesaistījušies sadursmēs ar drošībniekiem.

Irānā, nerimstot plašajiem protestiem, ceturtdien ir ierobežota interneta pieejamība. Sociālajiem tīkliem bijusi būtiska nozīme, lai iedzīvotāji varētu paust neapmierinātību ar režīma rīcību un organizēt demonstrācijas.

No ceturtdienas Irānā ir bloķēta piekļuve sociālajam tīklam "Instagram" un saziņas vietnei "WhatsApp", ko plaši izmantoja protestu dalībnieki.

Irānas Telekomunikāciju ministrija paziņojusi, ka tas darīts drošības apsvērumu dēļ. Iepriekš islāma republikā tika bloķēti arī sociālie tīkli "Facebook", "Twitter", "TikTok", videoapmaiņas vietne "YouTube" un saziņas rīks "Telegram".

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Cilvēktiesību biroja pārstāve Ravina Šamdasani aicināja Irānu izmeklēt Amini traģisko nāvi un iespējamo vardarbību pret viņu. Šamdasani arī sacīja, ka arvien biežāk Irānā sievietes saskaras ar varasiestāžu cietsirdīgu izturēšanos.

"Tā saucamā tikumības policija ir pastiprinājusi ielu patruļas. Pret sievietēm, kuras it kā pārāk vaļīgi nēsā hidžābu, vēršas mutiski un fiziski, arī arestējot. ANO Cilvēktiesību birojs ir saņēmis lielu skaitu pārbaudītu video, kuros redzama vardarbīga izturēšanās pret sievietēm, tostarp sišana pa seju, sišana ar nūjām un iegrūšana policijas autobusos. Varasiestādēm ir jāizbeidz uzbrukt, vajāt un aizturēt sievietes, kuras neievēro hidžābu valkāšanas noteikumus, " sacīja Šamdasani.

ASV prezidenta Džo Baidena padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Salivans paziņojis, ka Amini nāve ir nepiedodama, bet ASV vērsīšoties pret Irānas amatpersonām, kuras ir atbildīgas par cilvēktiesību pārkāpumiem.

"Mūsuprāt, notikušais atspoguļo režīma represīvo un brutālo raksturu, jo sieviete, kura tikai vēlējās izmantot savas pamattiesības, zaudēja dzīvību. Tāpēc nav pārsteigums, ka tik daudzi cilvēki Irānā protestē un saka, ka viņi nevēlas dzīvot šādā sabiedrībā. Irānas rīcība ir pretrunā ar ANO Vispārējo cilvēktiesību deklarāciju. Un Amerikas Savienotās Valstis skaļi un nepārprotami pret to iebildīs," teica Salivans.

Irānas prezidents Ebrahims Raisi ir solījis, ka Amini nāvi izmeklēs. Arī valsts augstākais garīgais līderis un faktiskais vadītājs ājatolla Alī Hāmeneī paziņoja, ka tiks darīts viss, lai sauktu pie atbildības vainīgos. Tomēr līdz šim Irānas vadītāju solījumi nav palīdzējuši izbeigt protestus, kas rada dziļu satraukumu režīmam.

KONTEKSTS:

Kopš 1979. gada Islāma revolūcijas Irānā sievietēm noteiktas stingras apģērba etiķetes prasības.

Sievietes šīs prasības pamatā, īpaši lielpilsētās, ignorē, kas savukārt izsauc konservatīvo politiķu nepatiku.

Teherānas valdība un konservatīvā spārna politiķi parlamentā pēdējo mēnešu laikā centušies panākt stingrāku šo prasību ievērošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti