Irānas vēlēšanās triumfē pret Rietumiem labvēlīgāk noskaņotie reformisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Irānas parlamenta vēlēšanās labus rezultātus ir guvuši pret Rietumiem labvēlīgāk noskaņotie mērenie spēki un reformisti, kuri atbalsta pašreizējo valsts prezidentu Hasanu Rohani. Īpaši labi viņiem ir veicies galvaspilsētā Teherānā, tomēr arī lauku reģionos reformisti ir guvuši salīdzinoši labus panākumus.

Miljoniem cilvēku piektdien bija devušies uz vēlēšanu iecirkņiem Irānā, lai izdarītu savu izvēli parlamenta vēlēšanās. Aktivitāte bija tik liela, ka vēlēšanu iecirkņu darba laiku nācās pagarināt trīs reizes. Oficiālā rezultātu skaitīšana vēl turpinās, tomēr jau tagad ir skaidrs, ka daudzos valsts reģionos labus panākumus ir guvuši mērenie spēki un reformisti.

No 31 deputāta, kuri tiek ievēlēti no galvaspilsētas Teherānas, 30 vietas aizņems reformisti un tikai viena vieta, ar viszemāko rezultātu, tiks konservatīvo spēku pārstāvim.

Lai gan citos reģionos mēreno spēku panākumi nav bijuši tik lieli, tomēr reformistu īpatsvars Irānas parlamentā un citās valsts pārvaldes institūcijās varētu pieaugt.

Šīs vēlēšanas ir būtiskas, jo notiek īsi pēc starptautisko sankciju atcelšanas.

Tomēr vienošanās ar seno ienaidnieku - ASV - Irānā tiek uztverta diezgan neviennozīmīgi. Tādēļ konservatīvie spēki joprojām uztur visnotaļ naidīgu retoriku pret Rietumiem. Savukārt reformisti varētu veicināt lielāku valsts atvērtību pret apkārtējo pasauli.

Te gan jāsaka, ka daudziem kandidātiem tika liegts piedalīties vēlēšanās, jo īpašā padome, kas izvērtē visus pretendentus, daudzus atzina par pārāk bīstamiem valsts interesēm. No aptuveni 12 000 kandidātu uz dažāda līmeņa amatiem, vēlēšanās tika atļauts piedalīties vien pusei. Un starp viņiem bija tikai 200 reformistu.

Līdz ar parlamentu, Irānas vēlētājiem bija jāizvēlas arī tā dēvētā Ekspertu asambleja, kas sastāv no 88 pārstāvjiem. Tai varētu nākties izvēlēties nākamo Irānas augstāko garīgo līderi, jo pašreizējais vadītājs, 76 gadus vecais Ajatola Hamenei pēdējā laikā ir nopietni slimojis. Šajā asamblejā tika ievēlēts valsts prezidents Rohani, kā arī bijušais Irānas prezidents Akbars Hašemi Rafsandžani, kurš tiek uzskatīts par mēreni konservatīvu.

Komentējot vēlēšanu iznākumu, Rohani sacīja, ka tās piedod lielāku svaru valdības līdz šim īstenotajai politikai. Viņš solīja turpināt nosprausto kursu, veicinot ārvalstu investīcijas Irānā. Pastāv cerība, ka gan investīcijas, gan arī iespēja tirgot naftu varētu uzlabot Irānas ekonomisko situāciju un radīt vairāk darbavietu jauniem cilvēkiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti