Irānas tuvināšanās ES turpinās ar ārlietu ministra vizīti Briselē

Irānas un Eiropas Savienības (ES) attiecības tuvākajā nākotnē tikai un vienīgi paplašināsies – tā vizītē Briselē apstiprinājis Irānas ārlietu ministrs Muhameds Džavads Zarifs. Šī ir pirmā Irānas ārlietu ministra divpusējā vizīte Eiropas centrā. Pēc veiksmīgām sarunām par kodolprogrammas risinājumu un sankciju atcelšanas Irāna un ES arvien vairāk satuvinās. Turklāt Irāna ir arī būtisks spēlētājs Sīrijas konflikta risināšanā.

Irānas ārlietu ministrs Muhameds Džavads Zarifs Briselē ieradies laikā, kad tur tiekas Eiropas Savienības ārlietu ministri. Tikšanās brīdī ar ES augsto pārstāvi ārlietās Federiku Mogerīni abas puses neskopojās ar sadarbības apliecinājumiem nākotnē. „Mums ir stipras kultūras, vēsturiskas saiknes un kopīgas intereses. Ir arī jomas, par kurām mūsu domas atšķiras. Mēs ceram, ka sadarbība būs ilgstoša un pamatīga gan divpusēji, gan visā reģionā kopumā,” sacīja Mogerīni.

Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās ar Zarifu ir tikusies dažādos formātos ārpus Briseles, kā arī ir bijusi oficiālā vizītē Teherānā. Taču Irānas pārstāvim šī ir pirmā oficiālā viesošanās Eiropas centrā.

Plaši par to raksta arī Irānas mediji, vēstot, ka Eiropas Savienībai un Irānai šajās dienās ir daudz kopīgu problēmu, piemēram, imigrācija. „Irāna izmitina trīs miljonus afgāņu. Un mēs varam meklēt pozitīvu sadarbību šajā jomā,” izdevums “Teheran Times” citē Zarifu.

Otra tēma, kas ieņem nozīmīgu lomu gan jau līdz šim aizvadītajās, gan vēl otrdien gaidāmajās sarunās, ir situācija Sīrijā. Irānas ārlietu ministrs norādījis, ka pasaulei ir jābeidz pieņemt lēmumus Sīrijas cilvēku vietā, jo savu likteni viņi noteiks paši.

Irāna ir iesaistījusies starptautiskajā Sīrijas atbalsta grupā, kur darbojas arī Eiropas Savienība. Taču britu izdevums „The Guardian” raksta, ka Krievija, Sīrijas prezidents Bašars al Asads un Irāna ir izveidojuši de facto aliansi, kura visiem spēkiem centīsies saglabāt „veco Sīriju”.

Irānas ārlietu ministram Zarifam Briselē nācās atbildēt uz žurnālistu jautājumiem, vai un kā Teherāna centīsies ierobežot pēdējo dienu masīvo Alepo pilsētas bombardēšanu, kurā iesaistījušies Krievijas gaisa spēki un Asada armija un no kurienes bēg tūkstošiem civiliedzīvotāju. „Mēs uzskatām, ka visām iesaistītajām pusēm ir jāpiekrīt, ka konfliktam nav militāra risinājuma. Neticu, ka tas ir līdz galam saprasts. Par spīti šiem ārkārtīgi grūtajiem laikiem no šīs ilūzijas ir jāatsakās, lai panāktu pamieru un pārtrauktu kara darbību, nevis ieturētu tikai pauzi, kas ļautu dažiem reģionālajiem spēlētājiem pārgrupēties. Minhenes drošības konferencē mēs tieši par to vienojāmies. Pārtraukt kara darbību ir pats svarīgākais, strādāt visiem kopā un sākt politisko procesu, kas jau tika iesākts, bet daži diemžēl nolēma no tā aiziet,” sacīja Zarifs.

Jāatgādina, ka no miera sarunām atteicās prezidenta Bašara al Asada opozīcija, norādot, ka nesēdīsies pie viena galda, kamēr uz Sīrijas zemes nebūs apklusušas Krievijas un Sīrijas armijas mestās bumbas. Savukārt Rietumi, īpaši ASV un Francija, asi nosodīja Asadu  un Krieviju par acīmredzamiem centieniem attālināt sarunas, nepārtraucot uzbrukumus. Taču tajā pašā laikā vairāki eksperti apgalvoja, ka tieši Asads būtu visvairāk ieinteresēts miera sarunās, tā kā opozīcija intensīvo uzbrukumu dēļ kļūst arvien vājāka.

Irānas ārlietu ministrs Muhameds Džavads Zarifs turpina vizīti Briselē un otrdien apmeklēs Eiropas Parlamentu. Savukārt plaša Eiropas Komisijas delegācija gatavojas vizītei uz Irānu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti