Irānas tankkuģis pametis Gibraltāru

Irānas tankkuģis, kas pusotru mēnesi bija arestēts Lielbritānijas aizjūras teritorijā Gibraltārā saistībā ar aizdomām par Sīrijai noteikto Eiropas Savienības sankciju pārkāpšanu, svētdienas, 18.augusta vakarā atstājis Gibraltāru. Kuģa galamērķis ir Kalamatas osta Grieķijā. Piektdien, 16.augustā ASV Tieslietu ministrija nosūtīja Gibraltāram pieprasījumu kuģi atkal arestēt, tomēr Gibraltārs noraidīja ASV prasību.

Irānas tankkuģis pametis GibraltāruRihards Plūme

  Irānas tankkuģis "Grace 1" Gibraltāra piekrastē tika aizturēts 4.jūlijā, saistībā ar aizdomām, ka tas vedis naftu uz Sīriju, pārkāpjot Eiropas Savienības sankcijas. Kuģis tika arestēts, un sākotnēji arests tika pagarināts vēl par 30 dienām, līdz Gibraltāra tiesa ceturtdien, 15.augustā nolēma to atbrīvot. Tas notika neraugoties uz ASV lūgumu pagarināt kuģa arestu.

  Tomēr piektdien, 16.augustā ASV Tieslietu ministrija nosūtīja Gibraltāram pieprasījumu kuģi atkal arestēt, norādot, ka tas pārkāpis Vašingtonas noteiktās sankcijas Teherānai. Lielbritānijas aizjūras teritorijas valdība norādīja, ka nevar pieprasīt tiesai arestēt tankkuģi, jo ASV sankcijas Irānai nav piemērojamas Eiropas Savienībā. Savukārt Irāna pa diplomātiskajiem kanāliem brīdinājusi Vašingtonu nemēģināt vēlreiz aizturēt tankkuģi, jo tādējādi tiktu pieļauta kļūda, kurai būtu smagas sekas.

  Kuģa atbrīvošana esot pamatota ar to, ka Irāna ir sniegusi Gibraltāram rakstiskas garantijas, kuru būtību izklāstīja Gibraltāra valdības vadītājs Fabians Pikardo. "Mēs 13.augustā saņēmām garantijas no Irānas, ka kuģa galamērķis nebūs valsts, kas pakļauta Eiropas Savienības sankcijām. Tādēļ mums nav tiesības paturēt šo kuģi apcietinājumā. Ja šīs rakstiskās garantijas tiktu pārkāptas, starptautiskā sabiedrība to neuztvertu labi," teica Pikardo.

  Tomēr Irānas amatpersonas piektdien, 16.augustā noliedza, ka Gibraltāra varasiestādēm dotas garantijas saistībā ar lieltonnāžas tankkuģa atbrīvošanu. Kuģis ar diviem miljoniem barelu Irānas naftas svētdienas, 18.augusta vakarā atstājis Gibraltāru. Tankkuģa nosaukums ticis mainīts uz "Adrian Darya 1" un tam tagad ir Irānas karogs.

  Pēc kuģu pārvienošanās informācijas vietnes „Marinetraffic.com” datiem, tankkuģis ar Irānas karogu stundu pirms pusnakts devies ceļā no Gibraltāra dienvidrietumu virzienā un iebraucis starptautiskajos ūdeņos starp Ibērijas pussalas dienvidiem un Maroku. Savukārt pēc jaunākajiem vietnes datiem redzams, ka kuģis pagriezies austrumu virzienā un dodas uz Kalamatas pilsētu Grieķijā. Šo galamērķi kuģis plāno sasniegt 25.augustā. Atbildot uz britu tankkuģa aizturēšanu, Irāna 19.jūlijā Hormuza šaurumā sagrāba Zviedrijas kompānijai "Stena Bulk” piederošo tankkuģi "Stena Impero”, kam ir Lielbritānijas karogs. To, ka tā bijusi atbildes reakcija, dienu vēlāk apstiprināja Irānas Konstitūcijas uzraudzības padomes pārstāvis.

  Tomēr tagad Irāna noliegusi, ka abas kuģa aizturēšanas būtu saistītas. Irānas Ārlietu ministrija skaidrojusi, ka kuģis ir izdarījis divus vai trīs kuģniecības noteikumu pārkāpumus, kurus tagad izskata tiesa. Ministrija paudusi cerību, ka tiesa spriedumu paziņos pēc iespējas drīz. Uz "Stena Impero” atrodas arī viens Latvijas valstspiederīgais. Latvijas Ārlietu ministrija iepriekš pauda cerību, ka Irānas kuģa atbrīvošana varētu pozitīvi ietekmēt centienus panākt arī "Stena Impero” un tā apkalpes atbrīvošanu.

  “Nav nekādas tiešas saistības starp šiem diviem kuģiem. Mums ir prieks, ka tiesa atbalstījusi mūsu nostāju par to, ka tankkuģa aizturēšana nav bijusi likumīga. Kas attiecas uz Lielbritānijas kuģi, kurš gan ir pārkāpis likumus – mums jāgaida, kāds būs tiesas spriedums. Šis tankkuģis veicis divus vai trīs kuģošanas likumu pārkāpumus, kurus pašlaik izmeklē. Mēs ceram, ka izmeklēšana noslēgsies pēc iespējas ātrāk un, ja tiesas lēmums būs šim kuģim labvēlīgs, tas tiks atbrīvots, lai var turpināt savu ceļu,” paziņoja Irānas Ārlietu ministrijas runasvīrs Abāss Musavi.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti