Irānas parlaments apstiprina kodolvienošanos ar lielvalstīm

Irānas parlaments otrdien apstiprināja ar pasaules lielvarām panākto kodolvienošanos, bruģējot ceļu tās oficiālai ieviešanai.

Vienošanās tika atbalstīta ar 161 balsi par, 59 pret un 13 atturoties. Tā paredz Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret Rietumu sankciju atvieglošanu.

Kodolvienošanās starp Irānu un sešām pasaules lielvarām tika panākta šogad jūlijā pēc gandrīz divu gadu diplomātiskiem pūliņiem, tomēr Irānas un ASV likumdevēji uzstāja, ka par to vēl jābalso.

Septembrī ASV Kongresam neizdevās to izgāzt. Savukārt Teherānā ultrakonservatīvie deputāti atkārtoti brīdināja par trūkumiem tekstā un kritizēja prezidentu Hasanu Rohani par to, ka viņš pārmeta deputātiem tīšu vienošanās kavēšanu.

Līdz pat svētdienai parlamentā norisinājās asas cīņas. Irānas Atomenerģijas aģentūras vadītājs Ali Akbars Salehi uzbruka valdībai, kad viņš un citas amatpersonas tika apsūdzētas kapitulēšanā Rietumu priekšā.

Parlamenta balsojums nosaka Irānas rīcības plānu kodolvienošanās ieviešanai un atļauj valdībai to īstenot. Tomēr valstij vēl jāapliecina ANO pakļautajai Starptautiskajai Atomenerģijas aģentūrai, ka tās kodolprogrammai ir miermīlīgs nolūks.

Šī gada jūlija vidū Austrijas galvaspilsētā Vīnē saskaņots kopīgs un visaptverošs plāns pretrunīgi vērtētās Irānas kodolprogrammas jautājumā.

Irāna apņēmās turpmāk neražot ieročiem nepieciešamo plutoniju, turpmākajos 15 gados neiegādāties vairāk par 300 kilogramiem bagātinātā urāna, pārveidot savus kodolobjektus un izmantot tos tikai un vienīgi mierīgiem mērķiem. Apmaiņā pret to Rietumu pasaule apsolījusi pakāpeniski atcelt pret Irānu ieviestās ekonomiskās sankcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti