Irānas ministrs vizītē Ķīnā pauž cerību saglabāt kodolvienošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ķīnā ieradies Irānas ārlietu ministrs, lai gūtu lielāku skaidrību, vai Teherānai turpināt dalību kodolīgumā pēc tam, kad ASV to ir pametusi. Šī vienošanās ar lielvarām tika noslēgta 2015.gadā un garantēja, ka Irāna apmaiņā pret kodolprogrammas ierobežošanu saņem sankciju atvieglošanu. Irānas ārlietu ministra vizītei Ķīnā sekos viesošanās Maskavā, kā arī Briselē.

Irānas ministrs vizītē Ķīnā pauž cerību saglabāt kodolvienošanos
00:00 / 01:21
Lejuplādēt

ASV, Vācija, Lielbritānija, Francija, Krieviju un Ķīna bija tās lielvaras, kuras pirms trīs gadiem noslēdza vienošanos ar Irānu. Taču pēc ASV prezidenta Donalda Trampa lēmuma izstāties ir apdraudēta visa vienošanās, jo Irāna mājās saskaras ar aizvien pieaugošo spiedienu no konservatīvo politiķu puses, kuri uzskata, ka ASV un Rietumiem nevajadzēja uzticēties jau no paša sākuma.

Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs vēl pirms vizītes Ķīnā asi kritizēja Trampa lēmumu, uzsverot, ka ASV administrācija ir uzgriezusi muguru visai starptautiskajai sabiedrībai, jo šī kodolvienošanos tika uzskatīta par diplomātijas uzvaru. Zarifs un citas Irānas amatpersonas norādīja, ka bez Eiropas Savienības garantijām, ka tirdzniecība ar Teherānu tiks turpināta, situācija var eskalēties un Irāna varētu atsākt urāna bagātināšanu lielākos mērogos, kādos tas tika attīstīts pirms šīs vienošanās.

Tiesa, lai arī Teherāna un tās politiķi kritizē un sola atsākt kodolprogrammas attīstīšanu „rūpnieciskos apmēros”, Irānas prezidents Hasans Rohani un ārlietu ministrs uzsvēruši –

tiekot nodrošinātām irāņu tautas intereses, līdzšinējā Irānas kodolvienošanās ievērošana tiks turpināta.

Un ar šādu nostāju Irānas ārlietu ministrs ieradās Pekinā, kur viņš tikās ar Ķīnas ārlietu ministru Vanu Ji. Zarifs norādīja, ka Irānas un Ķīnas attiecības bijušas labas arī pirms šīs kodolvienošanās, kā arī abas puses bijušas svarīgi ekonomiskie sadarbības partneri, tādējādi cerot arī uz tikpat labām turpmākajām attiecībām.

Irānas ārlietu ministrs piebilda, ka vizītes mērķis Ķīnā un pēc tam Maskavā un Briselē – lai saprastu, kāda būs vienošanās pēc ASV izstāšanās.

Savukārt Ķīnas ārlietu ministrs pēc tikšanās ar Zarifu pauda pārliecību, ka Irānai ar šo vizīti izdosies iegūt arī pārējo lielvaru palīdzību, kuras parakstījušas šo kodolīgumu, lai Irānas tautas intereses tiktu ņemtas vērā, kā arī pastāvētu miers un stabilitāte reģionā.

Turpretī Rietumu diplomāti uzsvēruši, ka nav prognozējams, kā ASV lēmums izstāties no Irānas kodolvienošanās ietekmēs līdz šim panākto progresu saistībā ar Teherānas kodolambīciju ierobežošanu. Diplomāti norādījuši, ka viss būs atkarīgs no tikšanās ar Eiropas Savienības lielvarām, kuras 2015.gadā parakstīja šo vienošanos. Rietumi pārstāvji uzsvēra – ja Vācijai, Lielbritānijai un Francijai nāksies piekāpties Irānai, tad viss panāktais progress būs zudis.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti