Pusdiena

ES un Turcija vienojas par pasākumiem bēgļu krīzes risināšanai

Pusdiena

Deputāti nopeļ reemigrācijas plānu un liek aprēķināt tēriņus tautiešu vilināšanai mājup

Irānas militāristi izmēģina vairākas ballistiskās raķetes

Irānas militāristi izmēģina vairākas ballistiskās raķetes

Irānas militāristi īstenojuši vairākus ballistisko raķešu izmēģinājumus, paziņojot, ka tās izveidotas tā, lai varētu sasniegt Izraēlu. ASV paziņojušas, ka Teherānas raķešu izmēģinājumus rosinās apspriest ANO Drošības padomē, bet Kongresā aicina ieviest jaunas sankcijas. Amatpersonas gan vienlaikus atzīt, ka ballistisko raķešu izmēģinājumi nepārkāpj iepriekš noslēgto kodolvienošanos starp pasaules lielvarām un Irānu.

Irānas ietekmīgākais militārais formējums – Irānas Revolucionārā gvarde – otrdien, 8.martā, veica vairākus ballistisko raķešu izmēģinājumus un trešdienas rītā vēl divus. Atsaucoties uz irāņu mediju vēstīto, aģentūra „Reuters” ziņo, ka vērienīgu militāro mācību ietvaros trešdienas izmēģinājumos ballistiskās raķetes palaistas no teritorijām Irānas ziemeļos uz mērķiem valsts dienvidaustrumos 1400 kilometru attālumā. Tuvākais punkts Irānā atrodas aptuveni 1000 kilometru no Telavivas un Jeruzalemes.

Irānas Revolucionārās gvardes rīcībā ir vairāki desmiti maza un vidēja rādiusa darbības ballistisko raķešu. Tie ir lielākie krājumi Tuvajos Austrumos, norāda aģentūra “Reuters”.

Kaut teorētiski raķetes varētu aprīkot ar kodolgalviņu, Teherāna uzstāj, ka tās tam nav paredzētas, tai nav kodolieroču, un tā turpinās attīstīt savu raķešu programmu.

Ietekmīgā Irānas Revolucionārā gvarde paziņoja, ka raķešu izmēģinājumi paredzēti, lai parādītu Teherānas spēku un „spēju pretoties jebkādiem draudiem”.

Tajā pašā laikā netiek slēpti arī draudi Izraēlai. Irānas mediji citē Revolucionārās gvardes ģenerāli Amīru Ali Hadžizadehu sakām, ka Teherāna esot izveidojusi ballistiskās raķetes ar 2000 kilometru darbības rādiusu. Un iemelsts tam ir, lai varētu trāpīt „ienaidnieka cionistu režīmam no droša attāluma”.

Uz raķetēm, kas izmēģinātas, bija uzrakstīts „Izraēla ir jāiznīcina”, vēsta ziņu aģentūra “Associated Press” atsaucoties uz Irānas medijiem.

ASV Valsts departaments otrdien paziņoja, ka rosinās apspriest jautājumu par Irānas raķešu izmēģinājumiem ANO Drošības padomē. Saskaņā ar Drošības padomes rezolūciju Teherāna aicināta neizstrādāt raķetes, kas spēj nest kodolgalviņas.

Bet Savienoto Valstu Pārstāvju palātas spīkers Pols Raians paziņojis, ka viņa pārstāvētās Republikāņu partijas kontrolētais Kongress turpinās centienus panākt jaunu sankciju ieviešanu pret Irānas režīmu, līdz tas „izbeigs vardarbīgo un provokatīvo izturēšanos pret ASV” un to sabiedrotajiem.

Iepriekš janvārī Vašingtona jau ieviesa jaunas, vienpusējas sankcijas pret Teherānu saistībā ar Irānas ballistisko raķešu programmu.

Tajā pašā laikā ASV valdības amatpersonas atzīst, ka raķešu izmēģinājumi nepārkāpj pasaules lielvaru un Teherānas vienošanos par Irānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret saistībā ar to ieviesto starptautisko sankciju atcelšanu. Pret kodolvienošanos ar Irānu asi iebilda Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu, kurš to nosauca par „vēsturisku kļūdu”, kas ļaus Irānai iegūt atomieročus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti