Irānas kodolprogrammas sarunas tomēr vēl turpinās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Irāna un pasaules lielvaras trešdien turpina kodolsarunas, lai tomēr mēģinātu panākt vispārēju vienošanos pēc tam, kad iztecēja noteiktais termiņš - otrdienas pusnakts. Irāna un Krievija nāca klajā ar optimistiskiem paziņojumiem, tomēr rietumvalstis - ASV, Francija, Lielbritānija un Vācija - ir skeptiskākas. Sarunas esot iestrēgušas attiecībā uz vairākiem svarīgiem jautājumiem. Vašingtona brīdināja, ka ir gatava aiziet no sarunu galda, ja Irāna nepiekāpsies.  

Sarunvedēji Šveices pilsētā Lozannā trešdien gatavojas turpināt diskusijas par galvenajiem elementiem, kas ieliktu pamatus līgumam ar Irānu par tās pretrunīgi vērtēto kodolprogrammu. Aizvadītā pusnakts bija noteikta kā termiņš, līdz kuram ir jāvienojas par vienošanās ietvaru, tomēr sarunas turpinājās līdz trešdienas agram rītam.

Panāktais progress tiek uzskatīts par pietiekamu, lai trešdien diskusijas tomēr turpinātu, bet nav skaidrības par to, cik tālu ir tikts.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kurš otrdien pēc vienas dienas prombūtnes atgriezās Lozannā, paziņoja, ka ministru līmenī ir panākta principiāla vienošanās par „visiem galvenajiem galīgās vienošanās aspektiem”. Par to vēstīja Krievijas mediji.

Trešdien pats Lavrovs no Lozannas gan ir izlidojis, aģentūrai AFP paziņoja ministrijas pārstāvis.

Arī Irānas ārlietu ministrs Džavads Zarifs paziņoja, ka kodolsarunās bijis „labs progress”, un pauda cerību, ka trešdien darbs tiks pabeigts.

Rietumvalstu paziņojumi gan nebija tik optimistiski.

Lozannu pametis arī Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss, gan paziņojot, ka varētu atgriezties, ja būs „noderīgi”. Aizbraucis arī Ķīnas ārlietu ministrs.

Kāds Vācijas diplomāts atzina, ka sarunas ir „iestrēgušas attiecībās uz vairākiem svarīgiem jautājumiem”. Diplomāts gan piebildis, ka progress bijis „pamanāms”, tomēr „nekas nav izlemts, bet ar labu gribu vienošanās [ir iespējama]”, vēsta aģentūra AFP.

Bet Lielbritānijas ārlietu ministrs Filips Hamonds pauda, ka sarunu laikā ir nonākts pie „vispārēja saprašanās ietvara”, tomēr vēl ir daži galvenie jautājumi, pie kuriem ir jāstrādā.

Arī kāda ASV amatpersona aģentūrai AFP norādīja, ka vairāki sarežģīti jautājumi joprojām nav atrisināti. ASV prezidents Baraks Obama aizvadītajā naktī novadīja videokonferenci ar Savienoto Valstu delegāciju, ko vada ASV valsts sekretārs Džons Kerijs, bet par to nekādas detaļas netika publicēts.

Bet Baltā nama preses pārstāvis Džošs Ērnsts brīdināja, ka Vašingtona ir gatava aiziet no sarunu galda, ja Irāna nepiekritīs galvenajām rietumvalstu prasībām. Viņš paziņoja, ka labāk nepanākt nekādu vienošanos, nekā panākt sliktu vienošanos.

„Ja Irāna nevēlas uzņemties saistības, kas dotu pārliecību ASV un arī starptautiskajai sabiedrībai, tad mums būs jāiet prom no sarunu galda un jāskatās, kādas vēl iespējas mums ir pieejamas,” sacīja Ērnsts.

“Es neiedziļināšanos detaļās par to, kādi bija paziņojumi pie sarunu galda. Bet mēs esam bijuši skaidri par to, ka joprojām tiek apsvērta jebkura iespēja tikšanai galā ar situāciju. Arī militārais variants ir bijis uz galda jau ilgu laiku, un tāds tas ir arī šodien. Tomēr, lai atrisinātu starptautiskās sabiedrības bažas par Irānas kodolieročiem, diplomātiskā pieeja būtu efektīvāka nekā militārā,” klāstīja Ērnsts.

Irāna noraida rietumvalstu bažas un uzstāj, ka tās kodolprogrammai ir tikai miermīlīgi mērķi. Sarunās galvenie strīdus punkti ir par to, cik ilgi tiks stingri ierobežotas Teherānas kodolaktivitātes, vai daļu kodolmateriālu nosūtīs uz ārvalstīm, cik stingras un plašas būs starptautiskās inspekcijas. Savukārt Irāna vēlas pēc iespējas labvēlīgāku vienošanos par to, cik strauji tiks mīkstinātas un galu galā atceltas pret to noteiktās starptautiskās sankcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti