Irānas izmeklētāji: Avarējusī Ukrainas lidmašīna aizdegās gaisā

Šonedēļ pie Teherānas avarējusī Ukrainas aviosabiedrības lidmašīna aizdegusies gaisā, ziņo Irāna. Tikmēr Ukrainas Nacionālais drošības un aizsardzības dienests pavēstījis pat par septiņiem dažādiem notikušās aviokatastrofas iespējamiem cēloņiem. Netiek izslēgts arī terorakts.

No Ukrainas aviokompānijas lidmašīnas, kura devās uz Kijevu, palikušas tikai atlūzas. Netālu no Teherānas lidostas, kur lidaparāts avarēja, mētājas bojāgājušo bagāža un citi priekšmeti. Uz klāja bija 176 cilvēki, no kuriem lielākā daļa – Irānas un Kanādas pilsoņi. Tiem, kuri Kijevas lidostā un citur gaidīja mājās savus tuviniekus, nācās saņemt ziņas, ka izdzīvojušo nav.

Ukrainā ceturtdien, 9. janvārī, ir izsludināta sēru diena. Prezidents Volodimirs Zelenskis uz Irānu nosūtījis izmeklēšanas komandu. Tur Ukrainas drošības un aizsardzības iestāžu darbinieki meklēs atbildes, kāpēc traģēdija notikusi. Plānots piekļūt melnās kastes informācijai, kā arī identificēt un repatriēt bojāgājušos ukraiņus. Šī avārija ir pirmā ar Ukrainas lidsabiedrību saistītā aviokatastrofa kopš tās dibināšanas 90. gados.

“Ukrainā tiks veiktas drošības apskates pilnīgi visām Ukrainas aviokompānijas lidmašīnām. Ukrainas pilsoņiem ieteicams atturēties no reģiona apmeklēšanas. Ukrainas aviosabiedrībām ir aizliegts lidot Irānas un Irākas gaisa telpā, līdz tiks noskaidroti visi avārijas cēloņi.

Mēs noteikti noskaidrosim patiesību. Saskaņā ar starptautiskajām tiesībām tiks veikta rūpīga un neatkarīga izmeklēšana,” paziņoja Zelenskis.

Sākotnēji Ukraina ziņoja, ka avārijā vainojams bijis lidmašīnas dzinējs, kas aizdegās, taču drīz vien šo paziņojumu atcēla. Tagad tiek izteikti tādi avārijas iemesli kā raķetes, terorakts un dzinēja bojājums. Zināms, ka Irānā izvietotas Krievijas pretraķešu aizsardzības sistēmas, un Ukraina neizslēdz, ka vainojamas tieši tās.

Savukārt Irānas izmeklētāji apgalvo, ka lidaparāts aizdedzies gaisā. Irāna arī nevēlas nodot melnās kastes aviobūves kompānijai “Boeing” ASV. Lai gan Irānai ir tiesības vadīt izmeklēšanu, parasti šādos gadījumos informācija tiek nodota arī lidaparāta izgatavotājiem.

KONTEKSTS:

Ukrainas aviokompānijas lidmašīnas katastrofa Irānā notika 8. janvārī ap sešiem no rīta pēc vietējā laika. Desmit minūtes pēc pacelšanās no Teherānas lidostas ar lidmašīnas apkalpi tika zaudēti sakari, un tad tā avarēja.

Avārija notika pāris stundu pēc tam, kad Irāna bija sākusi ballistisko raķešu uzbrukumu Irākas bāzēm, kurās atradās ASV karavīri. Nav gan skaidrs, vai abi notikumi ir saistīti.

Zināms, ka liela daļa no 176 cilvēkiem lidmašīnā bija studenti, kas devās mājās no atpūtas. Pasažieru vidū vismaz desmit studentu bija no Albertas Universitātes Kanādā. Bojāgājušo vidū ir ukraiņi, zviedri, afgāņi, briti un vācieši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti