Irānas augstākais līderis: Palestīnas atbrīvošana ir islāma svēts pienākums

Irāna uzskata Izraēlu par audzēju, kas jāiznīcina, bet cīņu par Palestīnas atbrīvošanu – par islāma svētu pienākumu. Ar šādu paziņojumu piektdien klajā nācis Irānas augstākais līderis Ajatolla Ali Hamenei. Viņš arī pirmo reizi atzinis, ka Irāna ir palīdzējusi apgādāt palestīniešus ar ieročiem. Šie Irānas līdera izteikumi jau izpelnījušies asu nosodījumu ASV un Eiropas Savienībā.

ĪSUMĀ:

  • Ajatolla Hamenei uzvēris, ka Palestīnas atbrīvošana ir islāma svēts pienākums.
  • Pirmo reizi apstiprināts, ka Irāna atbalstījusi palestīniešus ar ieročiem.
  • Eiropas Savienība un ASV nosoda Irānas garīgā līdera izteikumus.
  • Vienlaikus Izraēlā plāno anektēt palestīniešu teritorijas.

Irāna un Izraēla
00:00 / 03:15
Lejuplādēt
Kopš Izraēlas jaunās valdības stāšanās amatā un tās solījumiem anektēt atsevišķas Palestīniešu kontrolētās Rietumkrasta teritorijas, saspīlējums starp Izraēlu un tās kaimiņiem ir ievērojami pieaudzis. Šis saspīlējums ir sasniedzis jaunu līmeni dienā, kad vairākās arābu un musulmaņu valstīs tiek atzīmēta Kudsas jeb Jeruzalemes diena, tādējādi paužot solidaritāti ar palestīniešiem.

Šajā dienā palestīniešu grupējuma ''Hamas'' politiskā biroja vadītājs Ismails Hanija norādīja, ka palestīnieši ir gatavi turpināt sacelšanos, īpaši sakot paldies saviem sabiedrotajiem:

"Mēs saskaramies ar lieliem un visaptverošiem draudiem. Un mēs uzskatām, ka mums kā islāma valstij ir nepieciešams stratēģisks plāns, kā stāties pretī briesmām, kas apdraud mūsu kopīgo mērķi un mūsu Jeruzalemi. Šīs stratēģijas pamatā ir pretošanās, ieskaitot arī bruņotu militāru pretošanos. Šeit es gribētu īpaši izcelt tos, kuri atzīst mūsu cīņu šeit, Palestīnā.

Un īpaši runa ir par Irānas Islāma Republiku, kas ne uz brīdi nav šaubījusies par mūsu pretošanās atbalstīšanu gan finansiāli, gan militāri, gan tehniski.

Tas bija imāma Homeinī dibinātās republikas stratēģijas pamatā. Tieši viņš pēdējo Ramadāna piektdienu ierosināja pasludināt par globālo Jeruzalemes dienu."

Tieši Irāna un tās augstākais līderis ajatolla Ali Hamenei piektdien pievērsis vislielāko pasaules uzmanību. Pirmo reizi 30 gadu laikā uzrunājot tautu Jeruzalemes dienā, viņš paziņojis, ka cīņa par Palestīnas atbrīvošanu ir islāma pienākums. Viņš arī apsūdzējis ASV un citas rietumvalstis par atbalsta sniegšanu Izraēlai, nosaucot to par audzēju, kas, neapšaubāmi tiks izrauts ar visām saknēm un iznīcināts. Tāpat viņš pirmo reizi faktiski atzinis, ka Irāna ir piegādājusi palestīniešu grupējumiem palīdzību, aicinot tos apvienoties un turpināt svēto karu pret Izraēlu:

"Cionisma un pasaules arogances galvenā politika ir sēt šaubas musulmaņu kopienās par palestīniešu tiesībām uz pastāvēšanu. Visstraujākajai atbildei uz to vajadzētu būt cīņai pret šādām darbībām, pret politiskiem un kulturāliem algotņiem islāma valstu iekšienē.

Tik nopietns jautājums kā Palestīna nav kaut kas tāds, kam musulmaņu nāciju lepnums, pašapziņa un pieaugošā inteliģence ļaus noslīkt asinīs.

Pat ja amerikāņi vai citas dominējošās varas un miljoniem viņu sabiedroto reģionā izmantos visu savu naudu un varu, lai sasniegtu šo mērķi."

Šos Ali Hamenei izteikumus jau asi kritizējis Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels, nosaucot tos par apdraudējumu starptautiskajai drošībai un mieram. Pēc Borela vārdiem, Izraēlas drošība ir pirmajā vietā, un Eiropas Savienība stāvēs tai blakus. Arī ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo nosodījis šos pretīgos antisemītiskos Irānas augstākā līdera izteikumus, kuri noteikti neatbilstot vienkāršo irāņu tradicionālajai iecietībai.

KONTEKSTS:

ASV prezidents Donalds Tramps bija sagatavojis miera plānu, lai izbeigtu gadu desmitiem ilgušo Izraēlas un Palestīnas konfliktu. Tomēr plāns nebija pieņemams Palestīnai, jo tai neparedzēja nekādus labumus - plāna centrā bija Izraēlas vajadzības.

Tagad Izraēlas jaunās vienotības valdības premjers Benjamins Netanjahu apsver anektēt ebreju kolonistu apmetnes Rietumkrastā. Jau vasarā Netanjahu varētu lūgt parlamentu balsot par šo teritoriju aneksiju.

Palestīnas autonomijas vadība lauzusi visas ar ASV un Izraēlu noslēgtās vienošanās. Autonomijas prezidents Mahmuds Abass arī aicināja oficiālo Telavivu uzņemties un pildīt visas saistības, kas starptautiskajos līgumos noteiktas citas valsts okupantiem.

Rietumkrastā mīt gandrīz 3 miljoni palestīniešu un aptuveni 400 000 izraēliešu.

Aneksija, visticamāk, izpelnītos starptautisku kritiku un saasinātu spriedzi Tuvajos Austrumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt