Dienas notikumu apskats

Trampa advokāti mēģina bloķēt viņam neglaimojošas grāmatas izdošanu

Dienas notikumu apskats

169 ceļu posmos ierobežojumi un trīs slēgti; nopietni remonti gaidāmi aprīlī

Lai gan formāli Irānā protesti ir beigušies, daudzviet ir pazīmes, ka tie turpinās

Irāna vaino ASV protestu uzjundīšanā

Par spīti tam, ka Irānā valdība apgalvo, ka protesti ir beigušies, daudzviet ir pazīmes, ka tie joprojām turpinās. Teherāna uzskata, ka ASV prezidenta Donalda Trampa izteikumi sociālajos tīklos ir veicinājuši irāņus iesaistīties šajos protestos. Tāpat pēc tam, kad Vašingtona ir rosinājusi Irānas protestus izvērtēt arī ANO Drošības padomes un Cilvēktiesību padomes sēdē, Teherāna nosodījusi ASV par jaukšanos tās iekšējās lietās.

Irāna vēstulē ANO norādījusi, ka ASV ar savu rīcību, to skaitā ierakstiem sociālajos tīklos, ir iejaukusies tās iekšējās lietās, rosinot iedzīvotājiem iesaistīties protestos.

Pēc Teherānas domām, šāda rīcība ir uzskatāma par starptautisko tiesību pārkāpumu. Irānas vēstnieks ANO arī uzsvēra, ka tā nav bijusi pirmā reize, kad ASV iejaukusies tās iekšējās lietās. Arī Krievija aicināja Savienotās Valstis atturēties no turpmākas iejaukšanās Teherānas iekšējās lietās.

Tomēr aizdomas par ASV iespējamo iejaukšanos pastiprina Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa ieraksti tviterī.

Tajā viņš paudis savu atbalstu protestētājiem un izteicis bažas par Irānas valdību, ka tā protestus varēja novērst kopš to sākuma.

Turklāt ASV sūtne ANO Nikija Heilija ir ierosināju sasaukt Drošības padomes ārkārtas sēdi saistībā ar protestiem Irānā, kā arī Ženēvā aicinājusi šo jautājumu skatīt ANO Cilvēktiesību padomes sēdē.

Tādējādi Irānas garīgais līderis ajatolla Ali Hameneji uzskata, ka aiz protestiem un nekārtībām stāv tās „ārvalstu ienaidnieki”. Turpretī Irānas prezidents Hasans Ruhani noraidījis šo apgalvojumu un uzskata, ka daži valstu līderi nevēlas saprast, ka protestētāji sūdzas par bezdarbu un brīvībām.

Lai paustu atbalstu valdībai, pēdējo divu dienu laikā irāņi izgājuši ielās Teherānā. Ievērojamas cilvēku masas piedalījās trešdien, 3.janvārī, kad ielās izgāja vairāki simti tūkstoši cilvēku. Viņi turējuši rokās Irānas garīgā līdera fotogrāfijas un vienlaikus izkliedza saukļus vērstus pret Savienotajām Valstīm, Saūda Arābiju un Izraēlu.

Arī ceturtdien daudzviet pulcējušies gan valdības atbalstītāji, gan tie, kur protestē pret to. Tomēr precīzas informācijas par protestos piedalījušos cilvēku skaitu nav un protesti galvenokārt notikuši provincēs, bet ne lielajās pilsētās.

Lai arī sākotnēji protesta akcijas bija vērstas pret dārdzību un bezdarbu, tomēr tās pārauga demonstrācijās pret Irānas pašreizējo valdību, kura to ir noliegusi.

Irānas Iekšlietu ministrija norāda, ka aptuvenais protestētāju skaits, kas pēdējās nedēļās piedalījušies protestos, nav bijis lielāks par 42 000 cilvēku. Valdības pārstāvji piebilst, ka noteikt precīzu skaitu apgrūtina tas, ka protesti notika vairākās vietās vienlaikus.

Protestu sākumā ticis arestēts arī kāds Eiropas Savienības iedzīvotājs, kuru varasiestādes uzskata par Eiropas iesūtītu aģentu ar mērķi palīdzēt organizēt protestus pret valdību. Tāpat netiek izpausts, no kuras bloka dalībvalsts ir aizturētais un vai viņam bijusi arī Irānas pilsonība.

Protesti Irānā sākās pagājušo ceturtdien Mešhedā, pāraugot vardarbībā starp tās dalībniekiem un irāņu drošības spēkiem. Sadursmēs bojāgājušo skaits ir 21 cilvēks. Teherāna uzsver, ka tas noticis saistībā ar valsts ekonomisko situāciju, noraidot, ka demonstrācijas bija vērstas pret valdošo eliti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti