Irāna uzaicinājusi vairāku valstu pārstāvjus apmeklēt tās kodolobjektus, lai tādējādi kliedētu bažas par iespējamiem Teherānas mēģinājumiem iegūt savā rīcībā kodolieročus. Sagaidāms, ka vizīte varētu notikt jau janvāra vidū.
Aicinājumu Krievijas, Ķīnas, Eiropas Savienības un vairāku arābu valstu pārstāvjiem apmeklēt Irānas kodolreaktorus izteicis Irānas īpašais pārstāvis Starptautiskajā atomenerģijas aģentūrā Ali Ašgars Soltani. Vēlāk šo informāciju apstiprinājusi arī Irānas ārlietu ministrija, norādot, ka viesošanās kodolobjektos plānota pirms janvāra beigās Stambulā gaidāmajām sešpusējām sarunām par Teherānas kodolproblēmu. Šāds uzaicinājums izraisījis diezgan lielu pārsteigumu, jo parasti Irāna nav tik atvērta un pēdējā reize, kad Starptautiskās atomenerģijas aģentūras speciālistiem bija iespēja pārbaudīt Irānas kodolobjektus bija 2007. gadā.
Irānas ārlietu ministrijas paziņojumā uzsvērts, ka uzaicināto diplomātu saraksts tiks publiskots drīzumā. Kā raidsabiedrību "Al Džazīra" informējis kāds diplomāts, kurš ir pazīstams ar ārvalstu diplomātiem nosūtītās vēstules saturu, uzaicinājumu saņēmuši Krievijas, Ķīnas un Ēģiptes pārstāvji, blokiem nepievienojušās un Arābu līgas valstis, kas darbojas atomenerģijas aģentūrā, kā arī Kuba un Ungārija, kas rotācijas kārtībā ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts. Kā redzams, Irānas kodolaktivitāšu lielākā kritizētāja ASV ielūgto valstu starpā nav. Savukārt Ķīna un Krievija vienmēr ir centušās mazināt ANO Drošības sankciju bardzību, bet Lielbritānija un Francija parasti cenšas panākt kompromisus, kas būtu mazāk sāpīgi nekā sākotnēji piedāvātie sodi.
Oficiālā Teherāna norāda, ka šis ir labas gribas žests, lai pierādītu, ka atomreaktori nepieciešami tikai un vienīgi tam, lai nodrošinātu valsti ar elektroenerģiju. Taču analītiķi prognozē, ka šādi Irāna vēlas iegūt lielāku atbalstu pirms gaidāmajām sešpusējām sarunām, kas parasti beigušās bez ievērojamiem panākumiem. Diplomāti cer, ka Stambulas sarunās beidzot izdosies noskaidrot, vai pusēm ir vienāda nostāja jautājumā par Irānas kodolprogrammu. Jāatgādina, ka pagājušā gada decembrī konstatēja, ka Teherāna nav izrādījusi ne mazāko gatavību izpildīt ANO Drošības Padomes prasību pārtraukt urāna bagātināšanu. Irāņu diplomāti arī izslēdza iespēju par šo jautājumu runāt Stambulas sarunu laikā. Vēl tikai jāpiebilst, ka Irāna ir piekritusi, lai Stambulas sarunās šoreiz būtu iespēja piedalīties arī preses pārstāvjiem
Irāna uzaicinājusi vairāku valstu pārstāvjus apmeklēt tās kodolobjektus
Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 8 mēnešiem.
4. janvāris, 2011, 12:36
Šāds uzaicinājums izraisījis diezgan lielu pārsteigumu, jo parasti Irāna nav tik atvērta un pēdējā reize, kad Starptautiskās atomenerģijas aģentūras speciālistiem bija iespēja pārbaudīt Irānas kodolobjektus bija 2007. gadā.
Kļūda rakstā?
Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!
Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!