Rīta Panorāma

Krievija vakar vērienīgas kodolspēku mācības

Rīta Panorāma

Atrasts Amazonijas garākais koks

Irānā turpinās vardarbības uzliesmojums

Irānā turpinās vardarbības uzliesmojums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Irānas drošības spēki vērsuši represijas  pret demonstrantiem, kas pieminēja pirms 40 dienām policijas iecirknī mirušo Mahsu Amini. Vienlaikus teroristu uzbrukumā šiītu svētvietai Šīrāzā nogalināti vismaz 13 cilvēki.

Plašas 22 gadus vecās kurdu sievietes piemiņas demonstrācijas notika daudzās pilsētās, tai skaitā galvaspilsētā Teheranā, un tūkstošiem cilvēku izgāja ielās, neraugoties uz varas iestāžu īstenotajiem stingrajiem drošības pasākumiem. Kārtības sargi pielietojuši asaru gāzi, bet Amini dzimtajā Sagezas pilsētā arī atklājuši uguni uz pūli.

Par trešdienas protestos cietušajiem vai nogalinātajiem pagaidām netiek ziņots, taču mēneša laikā jau nogalināts kopumā 141 demonstrants.

Aktīvisti atgādina, ka Amini 13. septembrī aizturēja tikumības policija par nepareizu parandžas nēsāšanu, un tuvinieki apgalvo, ka viņas nāves cēlonis bijusi piekaušana policijas iecirknī. Savukārt varas iestādes kā nāves iemeslu min sirdslēkmi.

Tikmēr Širāzā trīs bruņoti vīrieši no automašīnas atklājuši uguni uz svētceļniekiem un darbiniekiem pie ieejas kādā mauzolejā. Viņi nogalinājuši vismaz 15 cilvēkus, bet 40 ievainojuši. Divi sunnītu ekstrēmisti aizturēti.  

KONTEKSTS:

13. septembrī 22 gadus veco sievieti Teherānā uz ielas arestēja tā dēvētā tikumības policija par to, ka viņa neatbilstoši valkāja tradicionālo galvassegu hidžābu. Amini nogādāja iecirknī, kur viņa pēc vairākām stundām sabruka un nonāca komā. Sievieti nogādāja slimnīcā, kur viņa, nenākusi pie samaņas, nomira 16. septembrī.

Cilvēktiesību aktīvisti, atsaucoties uz aculieciniekiem, apgalvo, ka aizturēšanas laikā policisti ar nūjām sita Mahsai Amini pa galvu un viņas galva arī tikusi triekta pret automašīnu. Policija to noliedz, apgalvojot, ka aizturētajai esot bijusi sirdslēkme. Savukārt sievietes tuvinieki apgalvo, ka viņai nebija problēmu ar sirdi. Pēc jaunās sievietes nāves Irānā sākās plaši protesti. 

Kopš 1979. gada Islāma revolūcijas Irānā sievietēm noteiktas stingras apģērba etiķetes prasības. Sievietes šīs prasības pamatā, īpaši lielpilsētās, ignorē, kas savukārt izsauc konservatīvo politiķu nepatiku. Teherānas valdība un konservatīvā spārna politiķi parlamentā pēdējo mēnešu laikā centušies panākt stingrāku šo prasību ievērošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti