Irāna turpinās atteikties no kodolvienošanās, ja Eiropa nepasargās no ASV sankcijām

Irāna ir gatava vēl vairāk samazināt savas saistības attiecībā uz 2015. gadā noslēgto kodolvienošanos, ja vien līgumu parakstījušās Eiropas valstis necentīsies Irānu aizsargāt no ASV sankcijām, nodrošinot, ka tā var pārdot naftu un gūt ienākumus.

Ar šādu vēsti trešdien, 31. jūlijā, klajā nāca Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs.  

Irānas ārlietu ministrs trešdien norādīja, ka Eiropas valstīm ir pienākums ļaut Irānai pārdot un piegādāt naftu, piebilstot, ka Irāna ir gatava vēl vairāk samazināt savas saistības, ja Eiropas valstis neaizsargās to no ASV sankcijām.  

KONTEKSTS:

Kopš ASV prezidents Donalds Tramps pērn paziņoja, ka ASV vienpusējā kārtā izstājas no Irānas kodolvienošanās, kas tika noslēgta, lai ierobežotu Irānas kodolprogrammu apmaiņā pret Teherānai noteikto sankciju atcelšanu, attiecības starp Savienotajām Valstīm un Irānu ir ievērojami pasliktinājušās.  

Lielbritānija, Francija un Vācija, kas arī parakstījušas šo vienošanos, solīja to izglābt, un attīstīja naudas pārskaitījumu sistēmu „Instex”, kas ļauj Irānai apiet ASV sankcijas un turpināt slēgt darījumus ar starptautiskajiem partneriem. Arī Krievija un Ķīna, kas parakstījušas līgumu, pauda vēlmi to saglabāt.  

Tikmēr jūlijā Teherāna pavēstīja, ka pārsniegusi kodolvienošanās noteikto pieļaujamo bagātinātā urāna krājumu apmēru un urāna bagātināšanas līmeni. Krīzi vēl vairāk saasinājuši arī uzbrukumi tankkuģiem Persijas līcī un Irānas naftas tankkuģa aizturēšana pie Gibraltāra, ko īstenoja Lielbritānija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti