Irānā sievietes protestē, dedzinot galvassegas

Liesmojošas galvassegas un saniknotu cilvēku pūļi – šādi skati jau piekto dienu redzami vairākās Irānas pilsētās. Protesti sākās pēc tam, kad policijas apcietinājumā nomira sieviete, kas esot pārkāpusi valstī pieņemto hidžāba likumu.

Pēc trim komā pavadītām dienām pagājušo piektdien slimnīcā nomira Mahsa Amini. Viņa bija tikai 22 gadus veca, un sievietes pāragrajā nāvē tiek vainoti Irānas tiesībsargi.

Amini kopā ar savu brāli bija devusies uz Teherānu, kur viņu aizturēja tikumības policija. Sieviete esot pārkāpusi tā saukto hidžāba likumu. Tas paredz, ka sievietēm obligāti jāapsedz mati ar hidžābu vai lakatu un jāvalkā nepiegulošas drēbes, kas pilnībā nosedz rokas un kājas.

Mediji ziņo, ka īsu brīdi pēc aizturēšanas sieviete policijas iecirknī esot zaudējusi samaņu. Anonīmi avoti ziņo, ka viņa, visticamāk, ir piekauta līdz nāvei.

Policija apsūdzības noliedz, norādot, ka Amini nāves iemesls bija pēkšņa sirds mazspēja.

Mirušās ģimene gan norāda, ka sieviete ir bijusi vesela un stipra. Nepieredzēti plašajos protestos, kas sekoja kā sabiedrības atbilde šiem notikumiem, līdz šim dzīvību zaudējuši  seši cilvēki.

KONTEKSTS:

Kopš 1979. gada Islāma revolūcijas Irānā sievietēm noteiktas stingras apģērba etiķetes prasības.

Sievietes šīs prasības pamatā, īpaši lielpilsētās, ignorē, kas savukārt izsauc konservatīvo politiķu nepatiku.

Teherānas valdība un konservatīvā spārna politiķi parlamentā pēdējo mēnešu laikā centušies panākt stingrāku šo prasību ievērošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti