Irāna pārkāpusi bagātinātā urāna krājumu limitus

Irāna ir pārkāpusi bagātinātā urāna krājumu limitus. Par to paziņojis Irānas ārlietu ministrs, un šo informāciju apstiprinājusi Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra. Irāna ir piedraudējusi arī turpmāk atteikties no citām kodolvienošanās saistībām, ja pārējie vienošanās dalībnieki nepalīdzēs Teherānai apiet ASV atjaunotās ekonomiskās sankcijas.

Irāna pārkāpusi bagātinātā urāna krājumu limitusUģis Lībietis
  2015. gadā noslēgtā Irānas un sešu pasaules lielvaru noslēgtā kodolvienošanās atļāva Irānai uzkrāt līdz 300 kilogramiem urāna heksafluorīda. Bagātinātu urānu var izmantot kā degvielu atomelektrostaciju reaktoriem un arī kodolieroču ražošanai. Apmaiņā pret šo vienošanos tika atcelta lielākā daļa ekonomisko sankciju. Šī vienošanās gan cieta pamatīgu triecienu pēc tam, kad no tās turpmākas ievērošanas atteicās Amerikas Savienotās Valstis (ASV).

   

  Atbildot uz ASV izstāšanos no kodolvienošanās un sankciju atjaunošanu, Teherāna kopš maija četrkāršojusi tā ražošanu.

  Jau pagājušajā nedēļā Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra apstiprināja, ka Teherāna ir ļoti pietuvojusies noteiktajam bagātinātā urāna apjomam un, ja netiks sperti konkrēti soļi, pieļaujamās normas tiks pārkāptas. Pēc Irānas ārlietu ministra Mahmuda Džavada šīsdienas paziņojuma Atomenerģijas aģentūra ir apstiprinājusi, ka Teherānas apgalvojumi atbilst patiesībai.

  Šāds Teherānas paziņojums izskanējis vien dažas dienas pēc sarunām Vīnē, kuru laikā visai asu kritiku izpelnījās Eiropas valstis.

  Irāna apgalvo, ka Eiropa ir sniegusi pārāk mazu tirdzniecības palīdzību, lai atturētu Irānu no plāniem pārkāpt noteikto bagātinātā urāna apjomu.

  Arī apgalvojumi, ka īpašais norēķinu mehānisms ASV sankciju apiešanai jau ir sācis darboties, Irānu pietiekami nepārliecina. Pašlaik šis mehānisms attiecas uz darījumiem tikai farmācijas, medicīnas un lauksaimniecības produktu sektoros. Taču Mahmuds Džavads ir paudis pārliecību, ka šai iniciatīvai būs ilgtermiņa sekas, jo tradicionālie Vašingtonas sabiedrotie no tās sāk norobežoties.

  Tagad Teherāna arī apgalvo, ka laiks, kas atlicis Irānas kodolvienošanās glābšanai, strauji tuvojas beigām. Ja pārējās vienošanās dalībnieces – Lielbritānija, Ķīna, Francija, Vācija un Krievija – aktīvāk neiesaistīsies ASV ieviesto sankciju apiešanā, īpaši palīdzot Irānai tirgot naftu, Teherāna ir solījusi neievērot vēl vairākas kodolvienošanās saistības.

  Krievija un Ķīna, kā arī Vācija, Francija un Lielbritānija līdz šai dienai turpināja pildīt starptautisko vienošanos, taču Eiropas valstīm tas izdevies tikai daļēji, jo to bankas un naftas uzņēmumi sāka ievērot ASV atjaunotās sankcijas. Eiropas lielvaras iepriekš arī solīja nekavējoties rīkoties, tiklīdz tiks apstiprināts, ka Irāna pārkāpj kodolvienošanās nosacījumus.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti