Irāna par ASV atjaunotajām sankcijām: Esam ekonomiskā kara situācijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

"Mēs esam ekonomiskā kara situācijā," – tā atjaunotās ASV sankcijas pret Teherānu raksturo Irānas prezidents Hasans Ruhani. Sankcijas būtiski samazina valsts iespējas gūt ienākumus no naftas pārdošanas un negatīvi ietekmē stratēģiski svarīgas jomas. Tikmēr citas pasaules lielvaras Vašingtonas piemēram sekot nesteidz.

Karogu dedzināšana, Vašingtonai un Izraēlai naidīgi saukļi un izrēķināšanās draudi. Šādi tūkstošiem irāņu svētdien, 4.novembrī, pieminēja 39.gadskārtu kopš ASV vēstniecības ieņemšanas Teherānā. Savukārt pirmdien, 5.novembrī, Irāna demonstratīvi sarīkojusi plašas militārās mācības.

Naidīgu noskaņojumu uzjundīja ASV prezidenta administrācijas lēmums atjaunot visas sankcijas, kas tika atceltas 2015.gadā apmaiņā pret Teherānas solījumiem ierobežot savu kodolprogrammu. Sankcijas skar Irānas ienesīgo naftas eksportu, kuģniecības, finanšu un enerģētikas sektoru, kā arī sarežģī jebkādus starptautiskos darījumus ar šo valsti.

Kaut arī Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra ziņo, ka Irāna pilda pirms vairākiem gadiem noslēgto vienošanos, Tramps to dēvē par visu laiku sliktāko darījumu.

Pēc ASV administrācijas paustā, sankcijas vajadzīgas, lai Irānas ieņēmumus no naftas samazinātu līdz nullei un šādi apturētu kaitnieciskas aktivitātes, toskait kiberuzbrukumus, ballistisko raķešu izmēģinājumus un atbalstu teroristiskajām grupām Tuvajos Austrumos.

"Sankcijām ir viens mērķis – neļaut pasaules lielākajai terorisma sponsorētājvalstij darīt to, ko tā darījusi pēdējā laikā. Sankcijām jau ir bijis milzu efekts. Mēs esam samazinājuši Irānas jēlnaftas eksportu par vairāk nekā miljonu barelu dienā. Un tas saruks vēl vairāk," sacījis ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.

Tomēr pretēji vienprātībai, ar kādu sankcijas 2015.gadā tika atceltas, šim Vašingtonas solim starptautiskajā arēnā piekritēju nav. Lielbritānija, Vācijā un Francija sankcijām nepiekrīt un sola atbalstīt uzņēmumus, kam ar Teherānu ir leģitīmi darījumi, saglabāt tirdzniecības saites ar Irānu vēlas arī Krievija un Ķīna. 

 Arī Irānas prezidents Hasans Ruhani televīzijā pārraidītajā uzrunā paudis stingru apņemšanos jaunieviestās sankcijas apiet.

"Mēs tirgojām savu naftu un turpināsim to darīt jebkādos apstākļos. Jā, mēs ar lepnumu paziņojam, ka apiesim jūsu nelegālās sankcijas. Tās ir netaisnīgas, represīvas un pret starptautiskajiem noteikumiem," teica Ruhani.

Tiesa, uz astoņām valstīm – Dienvidkoreju, Indiju, Japānu, Ķīnu, Taivānu, kā arī Itāliju, Grieķiju un Turciju – Vašingtona kādu laiku ierobežojumus vēl neattiecinās, jo tām neesot izdevies samazināt atkarību no Irānas naftas. Daži analītiķi gan uzskata, ka izņēmumi noteikti, lai izvairītos no strauja naftas cenu kāpuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti