Pusdiena

Deputāti atbalsta iespēju mantot pensiju otrā līmeņa kapitālu

Pusdiena

LR korespondente Annija Petrova par grozījumiem elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā

Irāna nosoda ASV draudus pret to ieviest jaunas sankcijas

Irāna nosoda ASV draudus pret to ieviest «visspēcīgākās sankcijas vēsturē»

Irāna nosodījusi ASV draudus pret to ieviest "visspēcīgākās sankcijas vēsturē", ja Teherānā valdošais režīms nemainīs savu kursu. 

Irānas kodolvienošanās

Sarunas sākās 2013.gada jūnijā, tajās iesaistījās ANO Drošības padomes pastāvīgie pārstāvji – Lielbritānija, Ķīna, Francija, Krievija, ASV - , kā arī Vācija.   

Vienošanās panākta 2015.gadā. Teherāna iesaldē savu kodolprogrammu apmaiņā pret starptautisko sankciju atcelšanu. Tā stājās spēkā 2016.gada janvārī, izbeidzot 12 gadus ilgu rietumvalstu un Irānas pretstāvēšanu un Rietumu bažas par iespējamo kodolieroču attīstīšanu Irānā.   

Irāna gandrīz par divām trešdaļām samazinās urāna bagātināšanas centrifūgas un turpmāko 10 gadu laikā arī neizmantos visas no atlikušajām. Arī turpmāko 15 gadu laikā urāna bagātināšanas apjomi nedrīkstēs pārsniegt 3,67%, bet to krājumi tiks pakāpeniski samazināti no 10 tonnām līdz 300 kilogramiem. Vienošanās izpildi kontrolē Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra.

Rietumvalstis daļēji atcēla 2006.gadā noteiktās sankcijas, atverot ārvalstu investoriem durvis uz Irāna.

Līdz ar sankciju atcelšanu “atsaldēti” aptuveni 100 miljardu dolāru lieli Irānas līdzekļi, un Irāna varēja dubultot savu naftas eksportu, kas drīz vien veicināja naftas cenu kritumu pasaules tirgos.  

Irānas prezidents Hasans Rouhani norāda -

pārējā pasaule vairs nepieņem situāciju, ka ASV pieņem lēmumus citu valstu vietā.

Irāna pagaidām turpinās ievērot kodolvienošanos, kurā joprojām palikušas pārējās pasaules lielvalstis - Lielbritānija, Francija, Vācija, Krievija un Ķīna.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo pirmdien paziņoja, ka Vašingtonas stratēģija attiecībā uz Teherānu tagad tiks īstenota ārpus 2015.gadā noslēgtās kodolvienošanās ar Irānu, no kuras ASV šomēnes izstājās.

Pompeo paziņoja, ka ar Irānu ir jānoslēdz jauna vienošanās. Tajā jābūt atrunātai ne tikai Teherānas kodolprogrammai, bet arī ballistisko raķešu programmas iegrožošanai un jautājumiem par Irānas aktivitātēm citās reģiona valstīs un atbalstu kaujinieku grupējumiem Tuvajos Austrumos.

Irānas režīmam ir jāmaina kurss, un tikai tad ASV atcels sankcijas, bet

pretējā gadījumā Teherānai jārēķinās ar "visspēcīgākajām sankcijām vēsturē",

brīdināja Pompeo. Pagājušajā nedēļā ASV vērsa sankcijas pret Irānas centrālās bankas vadītāju un citiem, kas sagādāja naudu "Hezbollah" un citām teroristu organizācijām. 

ASV valsts sekretārs pirmdien piedraudēja arī Eiropas uzņēmumiem, kas turpinās strādāt ar Irānu, pārkāpjot Savienoto Valstu noteiktās sankcijas. Šie uzņēmumi "atbildēs" par savu rīcību, brīdināja Pompeo. ASV atjaunojot sankcijas pret Irānu, Eiropas firmām būs jāizvēlas, vai investēt Irānā vai turpināt biznesa attiecības ar Savienotajām Valstīm.

Pompeo paziņojumus kritizēja Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni. Viņa teica, ka Irānas kodollīgumam nav alternatīvas un Pompeo tā arī nav parādījis, kā atteikšanās no tā Tuvos Austrumus padarīs drošākus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti