Irāna noraida prasību izvest no valsts urāna materiālus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Irānas valdība noraidījusi Rietumvalstu prasību izvest no valsts urāna materiālus, tomēr norāda, ka ir gatava citiem priekšlikumiem. Nākamnedēļ Šveicē sāksies sarunas par Irānas kodolprogrammu, ko Rietumos uzskata par draudiem drošībai. Tās būs pirmās diskusijas pēc jaunievēlētais Irānas prezidenta Hasana Rovhani stāšanās amatā, kurš pēdējā laikā paguvis samazināt spriedzi Irānas un Rietumvalstu attiecībās.

Irānas un Rietumu sarunas par Teherānas kodolprogrammu jaunu posmu sāks nākamnedēļ, Šveicē, kur pie galda sēdīsies visas iesaistītās puses. Taču Irānas iestādes ir noraidījušas Rietumu lūgumu izvest no valsts urāna materiālus, kas varētu kalpot par pamatu nevis civiliem mērķiem, bet atomieroču radīšanai. Irānas ārlietu ministrija ir paziņojusi, ka neko tādu nedarīs.

Irāna ir gatava sēsties pie sarunu galda, bet urāna materiālu izvešana esot sarkanā līnija.

Gatavojoties sarunām, Eiropā ir ieradies arī ASV ārlietu sekretārs Džons Kerijs, kurš šajās dienās uzturas Londonā un Parīzē. Sarunās klāt būs arī Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Ketrīna Eštone.

Kopš amatā stājies jaunais Irānas prezidents Hasans Rovhani, Rietumu un Persijas līča valsts starpā attiecību mezgls pamazām sāk atrisināties. Pirms vairākām nedēļām ASV un Irānas prezidenti – Baraks Obama un Hasans Rovhani ANO asamblejas dienās īstenoja 15 minūšu ilgu telefonsarunu, kas bija pirmais tiešais abu valstu līderu kontakts pēdējo trīsdesmit gadu laikā.

Kā pēcāk vēstīja Obama, prezidenti apsprieduši centienus sasniegt vienošanos par Irānas kodolprogrammu. Rovhani ir arī pavēstījis, ka vēlētos, lai starptautiskās sarunas par kodolprogrammu noslēdzas dažu mēnešu laikā.

Uz to ne bez asuma reaģēja ilgstošā Irānas pretiniece Izraēla, sakot, ka prezidenta saruna ir bijusi liekulīga un Irānas jaunais vadītājs Hasans Rovhani ir vilks aitas ādā. Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu jau iepriekš ir pavēstījis, ka valsts ir gatava rīkoties vienatnē, lai apturētu Irānu no kodolbumbas izgatavošanas, un aicinājis nesteigties vienoties ar Irānas jaunajiem līderiem.

Izraēlai un vairākām Rietumvalstīm ir aizdomas, ka Irānas kodolprogramma nav domāta civiliem mērķiem, bet gan kodolieroču radīšanai. Teherāna to turpina stingri noliegt, taču neielaiž nevienu savā teritorijā, pārliecināties, vai tiešām tā ir.

Otrdien gaidāmajās sarunās Ženēvā tiksies tā dēvētā P5+1 valstu grupa, kurā ietilpst piecas ANO Drošības padomes pastāvīgās dalībvalstis - Lielbritānija, Ķīna, Francija, Krievija, ASV - un Vācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti