Irāna nespēj atšifrēt notriektās ukraiņu pasažieru lidmašīnas ierakstu iekārtas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Irāna nespēj atšifrēt notriektās ukraiņu pasažieru lidmašīnas lidojumu ierakstu iekārtas. Par to paziņojis Irānas ārlietu ministrs Džavads Zarifs, vienlaicīgi uzsverot, ka tā dēvētās „melnās kastes” citām valstīm nodotas netiks. Irānas ārlietu ministrs arī apsūdzējis rietumvalstis par to, ka tās nav vēlējušās palīdzēt Teherānai izmeklēšanas veikšanā.

Irāna nespēj atšifrēt notriektās ukraiņu pasažieru lidmašīnas ierakstu iekārtas
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Piecas nedēļas ir pagājušas kopš 8. janvāra, kad neilgi pēc pacelšanās no Teherānas starptautiskās lidostas avarēja aviokompānijas „Ukrainas Starptautiskās aviolīnijas” pasažieru lidmašīna, kas bija ceļā no Irānas galvaspilsētas uz Kijevu. Katastrofā dzīvību zaudēja visi 176 lidmašīnā esošie cilvēki. Trīs dienas vēlāk Irāna oficiāli atzina, ka pasažieru lidmašīna ir notriekta kļūdas pēc un atbildību par šo incidentu ir uzņēmies Islāma revolūcijas sargu korpuss. Irānas amatpersonas atzina, ka lidmašīnas lidojuma trajektorija ir bijusi pārāk tuvu militārajiem objektiem. Jau šī mēneša sākumā Ukraina apsūdzēja Irānu par to, ka tā par lidmašīnas notriekšanu ir zinājusi jau no paša sākuma.

Viens no veidiem, kā tradicionāli tiek izpētīti lidmašīnu katastrofu cēloņi, ir lidojuma ierakstu iekārtu jeb tā dēvēto melno kastu izpētīšana. Tūlīt pēc ukraiņu lidmašīnas notriekšanas šīs iekārtas nonāca Irānas drošības dienestu rīcībā. „Melnās kastes” izpētīt vēlas arī piecas citas valstis – Kanāda, Afganistāna, Lielbritānija, Zviedrija un Ukraina -, jo tieši šo valstu pilsoņi šajā katastrofā gāja bojā. Tika uzsvērts, ka Starptautiskās civilās aviācijas konvencija uzliek par pienākumu šo ierakstu iekārtu nodošanu izmeklētājiem. Turklāt Irānas gadījumā tas tikai pierādītu šīs valsts vēlmi līdzdarboties izmeklēšanā.

Pēc tam, kad februāra sākumā Ukrainas medijos tika atskaņoti Teherānas lidostas dispečeru un kādas citas irāņu lidmašīnas pilotu sarunas ieraksti katastrofas brīdī, oficiālā Teherāna paziņoja, ka Ukrainai vairāk pierādījumus šajā lietā tā nedos. Irānas puse uzskata, ka ukraiņiem nodotais ieraksts ir bijis slepens un tā pārraidīšana medijos nav bijusi pieļaujama.

Tagad Irāna paziņojusi, ka arī piecas nedēļas pēc katastrofas tai nav izdevies atšifrēt avarējušās lidmašīnas lidojumu ierakstu iekārtas. Par to intervijā televīzijas sabiedrībai "NBC News" paziņojis Irānas ārlietu ministrs Džavads Zarifs, atkārtoti uzsverot, ka citām valstīm ieraksti nodoti netiks.

Mums joprojām nav visu atbilžu. Mēs joprojām nezinām, kāpēc cilvēks pretgaisa aizsardzības iekārtā nosprieda, ka lidmašīna bīstami tuvojas. Viņš ir arestēts, nopratināts un tā apgalvo. Joprojām ir ļoti daudz nezināmo, un tāpēc mēs vairāk nekā jebkurš cits gribam zināt, kas atrodas melnajās kastēs. Kas notika patiesībā.

Zarifs uzsvēris, ka starptautiskās aviācijas likumi ļauj Irānai veikt izmeklēšanu, taču valstij būtu nepieciešama īpaša programmatūra, kabeļi un īpašas zināšanas no ASV vai citām Rietumu valstīm. Ministrs norādījis, ka Irāna ir lūgusi šādu palīdzību, vienlaicīgi uzdodot jautājumu, kāpēc Amerikas Savienotās Valstis nav palīdzējušas. Vienlaicīgi viņš atzinis, ka atšifrēšanas darbi pašlaik nenotiek un nenotiks līdz brīdim, kamēr iesaistītas nebūs visas ieinteresētās puses.

Tikmēr Kanāda, kura katastrofā zaudēja 62 savus pilsoņus, ir paudusi viedokli, ka „melnās kastes” pieder Ukrainai un valstis sadarbojas, lai šīs iekārtas tiktu nodotas to īpašniekiem. Kā atzinis Kanādas ārlietu ministrs Fransuā Filips, visās cietušajās valstīs joprojām ir ļoti daudz svarīgu, bet neatbildētu jautājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti