Irāna neievēros vairākus kodolvienošanās nosacījumus 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Irānas prezidents Hasans Ruhani paziņojis, ka viņa valsts nākotnē neievēros vēl vairākus ar lielvalstīm panāktās kodolvienošanās nosacījumus. Tomēr plašāka informācija par aiziešanu no līguma tā dēvētā trešā etapa pagaidām netiek sniegta.  

"Manuprāt, maz ticams, ka šodien vai rīt varēsim panākt galīgo vienošanos, tāpēc mums nāksies spert trešo soli. Mēs par trešo soli paziņosim šodien vai rīt un rīkosimies, pamatojoties uz to," teica Irānas prezidents Hasans Ruhani.

Ruhani informēja, ka valsts atomenerģijas aģentūra ir gatava no rītdienas īstenot nepieciešamos pasākumus kodoltehnoloģiju attīstībai un aktivizēt zinātniskos pētījumus. Viņš tomēr pauda gatavību tuvāko divu mēnešu laikā turpināt sarunas par kodolprogrammu ar Eiropas valstīm.

Savukārt Irānas ārlietu ministra vietnieks Abass Aragči iepriekš informēja, ka Teherāna esot gatava pilnībā ievērot 2015. gadā noslēgto līgumu, ja varēs pārdot savu naftu vai saņems 15 miljardu dolāru kredītlīniju, ko garantētu ar naftas pārdošanu nākotnē. Šādu vienošanos nepieciešams panākt četru mēnešu laikā.

Tikmēr galvenais Irānas oponents – ASV valdība – paziņojusi par jaunu sankciju noteikšanu pret Teherānu. Vašingtona piedāvās 15 miljonu dolāru atlīdzību par informāciju, kas palīdzētu pārtraukt Revolucionārās gvardes un citu institūciju finanšu operācijas.

KONTEKSTS:

Kopš ASV prezidents Donalds Tramps pērn paziņoja, ka ASV vienpusējā kārtā izstājas no Irānas kodolvienošanās, kas tika noslēgta, lai ierobežotu Irānas kodolprogrammu apmaiņā pret Teherānai noteikto sankciju atcelšanu, attiecības starp ASV un Irānu ir ievērojami pasliktinājušās.  

Lielbritānija, Francija un Vācija, kas arī parakstījušas šo vienošanos, solīja to izglābt, un attīstīja naudas pārskaitījumu sistēmu „Instex”, kas ļauj Irānai apiet ASV sankcijas un turpināt slēgt darījumus ar starptautiskajiem partneriem. Arī Krievija un Ķīna, kas parakstījušas līgumu, pauda vēlmi to saglabāt.  

Tikmēr jūlijā Teherāna pavēstīja, ka pārsniegusi kodolvienošanās noteikto pieļaujamo bagātinātā urāna krājumu apmēru un urāna bagātināšanas līmeni. Krīzi vēl vairāk saasinājuši arī uzbrukumi tankkuģiem Persijas līcī un Irānas naftas tankkuģa aizturēšana pie Gibraltāra, ko īstenoja Lielbritānija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti