Irāna: Lielbritānijas priekšlikums par Eiropas kuģu aizsardzības spēkiem Persijas līcī ir provokācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lielbritānijas priekšlikums izveidot Eiropas valstu vadītus kuģošanas aizsardzības spēkus Persijas līcī ir provokācija, svētdien paziņoja Irānas valdība.

“Dzirdējām, ka viņi gatavojas sūtīt Eiropas floti uz Persijas līci, un tas, protams, ir naidīgs vēstījums, tas ir provokatīvi un palielinās spriedzi,” sacīja Irānas valdības preses sekretārs Ali Rabiejs, kura teikto citē Irānas ziņu aģentūra ISNA.

Irāna: Lielbritānijas priekšlikums par Eiropas kuģu aizsardzības spēkiem Persijas līcī ir provokācija
00:00 / 03:23
Lejuplādēt

Teherāna uzskata, ka par drošību Persijas līcī jārūpējas šī reģiona valstīm, tostarp Irānai, norādīja Irānas valdības pārstāvis.

“Mēs esam lielākais kuģošanas drošības faktors Persijas līcī,” sacīja Rabiejs.

Par plāniem izveidot Eiropas vadītus kuģošanas aizsardzības spēkus Persijas līcī, kuros nebūtu iesaistītas ASV, pirmdien, runājot parlamentā, paziņoja tobrīd vēl Lielbritānijas ārlietu ministra amatā esošais Džeremijs Hants.

Lielbritānija ideju izteikusi augsta ranga Eiropas Savienības diplomātu sanāksmē Briselē, norādot, ka misijā nebūtu tieši iesaistīta Eiropas Savienība, NATO vai ASV.

Pēc Londonas ieceres, misiju kopīgi vadītu Francija un Lielbritānija, pavēstījis kāds ES diplomāts. Lielbritānijai ir karaflotes bāze Omānā, bet Francijai - Apvienotajos Arābu Emirātos.

Francija ceturtdien paziņoja, ka nevēlas sūtīt papildu militāros spēkus uz Persijas līci, taču norādīja, ka ir gatava dalīties ar informāciju un atbilstoši nepieciešamībai koordinēt pašreizējos spēkus.

Savukārt Irānas prezidents Hasans Ruhani pēc tikšanās ar Omānas ārlietu ministru Jusufu bin Alavi bin Abdullahu skaidrojis, ka ārvalstu spēku klātbūtne nepalīdzēs reģiona drošībai. Tieši pretēji - tas kļūšot par galveno spriedzes avotu.

Mediji šonedēļ vēstīja, ka Omāna varētu uzņemties vidutājas lomu strīdā starp Irānu un Lielbritāniju aizturēto tankkuģu lietā. Omāna arī agrāk ir uzņēmusies vidutājas lomu Irānas strīdos ar Rietumiem un vairākkārt tam bijuši panākumi.

Uz britu priekšlikumu reaģējušas arī Savienoto Valstu militārpersonas, norādot, ka ASV jau tagad uzrauga jūras šaurumu un izstrādā „daudznacionālus jūras centienus”, proti, operāciju „Sentinel”, lai palielinātu novērošanu un drošību galvenajos Tuvo Austrumu ūdensceļos.

Irānas Revolucionārā gvarde 18.jūlijā Hormuza šaurumā, kas atdala Persijas līci no Omānas līča, sagrāba Zviedrijas kompānijai “Stena Bulk” piederošo un ar Lielbritānijas karogu kuģojošo tankkuģi "Stena Impero" ar 23 apkalpes locekļiem, tostarp vienu Latvijas valstspiederīgo. Teherāna apgalvoja, ka kuģis sadūries ar Irānas zvejas kuģi un pārkāpis starptautiskās tiesības, tādēļ sākta izmeklēšana un kuģa aizturēšana ir likumīga.

Londona uzskata šos apgalvojumus par nepatiesiem.

"Stena Impero" sagrābšana notika dažas stundas pēc tam, kad Lielbritānijas aizjūras teritorijas Gibraltāra varasiestādes paziņoja, ka par 30 dienām pagarinās Irānas tankkuģa "Grace 1" arestu. Kuģi, kam ir Panamas karogs, britu jūras spēki aizturēja 4.jūlijā saistībā ar aizdomām par Eiropas Savienības sankciju pret Sīriju pārkāpumu.

33 kilometrus platais Hormuza šaurums nodrošina ieejas un izejas punktu Persijas līcī un atrodas starp Apvienotajiem Arābu Emirātiem un Irānu. Šaurums ir svarīgs pasaules naftas piegādēm. Cauri tam tiek transportēta trešā daļa naftas, kas tiek vesta ar kuģiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti