Dienas notikumu apskats

Valsts valodas centrs prasīs anulēt Daugavpils mēra Eigima deputāta mandātu

Dienas notikumu apskats

Znotiņa vēlas atjaunot Kontroles dienesta sadarbību ar privāto un publisko sektoru

Irāna izstāsies no kodolvienošanās, ja to darīs ASV

Irāna izstāsies no kodolvienošanās, ja to darīs ASV

Irāna ceturtdien, 3.maijā, paziņoja, ka izstāsies no kodolvienošanās ar pasaules lielvarām, ja no tās izstāsies Savienotās Valstis. Teherāna uzsvēra, ka neiesaistīsies nekādās sarunās par vienošanās pārskatīšanu.

ĪSUMĀ:

  • Irānas līdera padomnieks paziņoja – ja ASV izstāsies no vienošanās, to darīs arī Teherāna.
  • ASV prezidents draud no vienošanās  izstāties, jo tā neesot pietiekami stingra.
  • Irāna nepieņems nekādus vienošanās grozījumus.
  • Pārējās Eiropas valstis, kas parakstīja vienošanos, aicina ASV pieturēties pie tās.

Ja ASV izstājas no kodolvienošanās, tad tajā nepaliks arī Irāna - šis ir viens no līdz šim vistiešākajiem Teherānas brīdinājumiem. Ar to ceturtdien nāca klajā Irānas augstākā līdera ajatollas Ali Hamenei padomnieks ārpolitikā Ali Akbars Velajati.

Valsts televīzija viņu citēja, brīdinām pret jebkādiem mēģinājumiem pārskatīt 2015.gadā parakstīto vienošanos, saskaņā ar kuru Teherāna iegrožoja savu kodolprogrammu apmaiņā pret sankciju atvieglošanu.

Ajatollas padomnieks teica, ka Irāna pieņem nolīgumu tādu, kāds tas ir, un nepieņems nekādus centienus tās tekstam jebko pievienot vai izņemt.

Ar līdzīgu brīdinājumu trešdien nāca klajā arī Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavds Zarifs. Piecu minūšu videovēstījumā “Youtube”  viņš uzsvēra, ka Teherāna neiesaistīties jebkādās sarunās par vienošanās pārrakstīšanu, kas noslēgta jau pirms trim gadiem un ieviesta dzīvē. Zarifs situāciju salīdzināja ar nekustamā īpašuma iegādi.

„Kad nopērkat māju vai to nojaucat, lai uzceltu debesskrāpi, jūs nevariet atnākt pēc diviem gadiem un mēģināt sarunāt citu cenu. Nākamajās dienās Savienotajām Valstīm būs jāizlemj, vai beidzot ievērot savas saistības. Irāna stingri stāv iepretim veltīgiem iebiedēšanas mēģinājumiem. Bet, ja ASV izlems izstāties no vienošanās, tad mēs izmantosim savas tiesības atbildēt tādā veidā, kādā izvēlēsimies. Plātīšanās vai draudi Savienotajām Valstīm nedos jaunu vienošanos,” norādīja Zarifs.

Bez ASV pārējās piecas lielvaras, kas parakstījušās vienošanos, aicina Vašingtonu no tās neizstāties. Amerikāņu sabiedrotie Eiropā – Lielbritānija, Francija un Vācija – mēģinājušas pārliecināt ASV prezidentu Donaldu Trampu pieturēties pie nolīguma.

Lēmums viņam būs jāpieņem līdz 12.maijam. Tostarp Francijas prezidents Emanuels Makrons vēl otrdien uzsvēra, ka joprojām iestājas par kodolvienošanos, kaut atzina, ka tai vajadzētu būt stingrākai.

Aprīlī vizītē Baltajā namā pēc tikšanās ar Trampu Makrons teica, ka pašreizējam līgumam patlaban labākas alternatīvas nav, tomēr pauda gatavību runāt par „jaunu”, plašāku vienošanos ar Irānu, kuras viena no daļām varētu būt kodolīgums.

Tramps uzskata, ka viņa priekšteča Baraka Obamas laikā parakstītā vienošanās nav gana stingra. Pirmkārt, viņam ir iebildumi, ka ierobežojumi Irānai attiecībā uz urāna bagātināšanu noteikti tikai uz laiku - līdz 2025.gadam. Otrkārt, Tramps nav apmierināts, ka līgumā nav iekļauti tādi jautājumi kā Irānas ballistisko raķešu programma vai atbalsts Tuvo Austrumu kaujinieku grupējumiem.  

ASV prezidents Donalds Tramps piedraudējis šomēnes izstāties no kodolvienošanās, jo uzskata, kā tā nav gana stingra.  

KONTEKSTS: 

Vienošanās apturēja Irānas kodolprogrammas attīstību apmaiņā pret tai noteikto sankciju atcelšanu. Šo vienošanos parakstīja septiņas valstis, tajā skaitā ASV, Ķīna, Krievija, Lielbritānija, Francija un Vācija. Šīs valstis aicinājušas Trampu neizstāties no vienošanās, norādot, ka tas būtu zaudējums visiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti