Pusdiena

Sācies diennakti ilgs ātruma kontroles maratons

Pusdiena

Pēc ziņām par degvielas patēriņa datu viltošanu «Mitsubishi» ofisā notiek kratīšanas

Irāna izmēģinājusi starpkontinentālo ballistisko raķeti

Irāna izmēģinājusi starpkontinentālo ballistisko raķeti

Irāna šonedēļ izmēģinājusi starpkontinentālo ballistisko raķeti. ASV šādu rīcību uzskata par Teherānas mēģinājumu izstrādāt tālas darbības rādiusa raķeti. Pēdējā laikā par līdzīgiem izmēģinājumiem satraukumu paudusi arī Eiropas Savienība un atsevišķi eksperti norāda, ka Irāna tādējādi varētu būt pārkāpusi ANO Drošības padomes rezolūcijas. 

Tikmēr Kuveitā ceturtdien, 21.aprīlī, sākas miera sarunas par konflikta izbeigšanu Jemenā, kur nemiernieku grupējumus atbalsta tieši Irāna.  

Kārtējais Irānas starpkontinentālās ballistiskās raķetes izmēģinājums noticis otrdien, 19.aprīlī, Semnanas poligonā, taču par šādu izmēģinājumu oficiālās Teherānas varas iestādes iepriekš nav informējušas.

Pēc raķetes palaišanas tās priekšējā daļa nokritusi valsts dienvidu daļā un Krievijas militārie eksperti iepriekš norādījuši, ka izmēģinājumu var uzskatīt par veiksmīgu. Savukārt ASV Aizsardzības ministrija savā paziņojumā izmēģinājumu nosaukusi par daļēji veiksmīgu, jo kosmiskā nesējraķete “Simorgh” nav nonākusi orbītā. Tas liecinot, ka vai nu izmēģinājums nav bijis veiksmīgs, vai arī ir izmēģināta tikai trešā raķetes daļa, kuras mērķis ir nogādāt izplatījumā kādu pavadoni.

Taču amerikāņu specdienesti uzskata, ka jebkurā gadījumā raķetes izmēģinājums liecina par Irānas vēlmi iegūt savā īpašumā tālas darbības rādiusa raķetes. Oficiāli ASV Valsts departaments notikušo nav komentējis, vien norādot -  ja ziņas izrādīsies patiesas, tas vairos ASV bažas par to, ka Teherāna ir pārkāpusi ANO Drošības Padomes rezolūcijas. 2010.gadā pieņemtā rezolūcija  aizliedz Irānai izstrādāt un izmēģināt ballistiskās raķetes, bet pret personām, kuras ir saistītas ar šādu programmu joprojām var ieviest sankcijas.

Ziņas par jaunajiem izmēģinājumiem notiek laikā, kad joprojām aktuāls ir jautājums par Irānas kodolvienošanās ieviešanu dzīvē. Šajās dienās Apvienotajās nācijās ir tikušies ASV un Irānas ārlietu ministri Džons Kerijs un Džavads Zarifs. ASV valsts sekretārs paudis viedokli, ka sarunu laikā ir izdevies panākt kārtējo progresu, lai visas iesaistītās puses nodrošinātu kodolvienošanās ieviešanu dzīvē un lai šis līgums nestu paredzēto labumu visām iesaistītajām valstīm un top iedzīvotājiem. Džavads Zarifs gan apsūdzējis Rietumvalstis par to, ka tās savu saistību izpildē nav visai ieinteresētas un Rietumu bankas un uzņēmumi esot visai kūtri uz savas darbības atjaunošanu Irānā.

Vienlaicīgi Zarifs solījis darīt visu iespējamo, lai Irāna saņemtu visu, kas tai solīts noslēgtajā līgumā. Komentējot notikumus ar ballistisko raķešu izmēģinājumiem, kas notikuši vēl pirms otrdienas, Džons Kerijs brīdinājis, ka Rietumvalstis joprojām saglabā sev tiesības atjaunot sankcijas, ja līdzīgi izmēģinājumi atkārtosies nākotnē.

Tikmēr šajās dienās Saūda Arābijā viesojās arī ASV prezidents Baraks Obama un ASV aizsardzības ministrs Eštons Kārters, kuri ar sešu Persijas līča sadarbības padomes valstu monarhiem runāja par iespējām palielināt īpašo uzdevumu spēkus un sadarbību jūras operācijās, lai pretotos tieši Irānas darbībām, destabilizējot situāciju reģionā.

Ilgus gadus Savienotās valstis ir piegādājušas galvenokārt sunītu atbalstītajām Persijas līča valstīm kaujas lidmašīnas un apmācījušas to spēkus, ar mērķi mazināt Irānas iespējas apgādāt šiītu grupējumus. Viena no galvenajām abu pušu sadursmes vietām ir Jemena. Tieši ceturtdien Kuveitā sākas ilgi atliktās sarunas par Jemenas konflikta izbeigšanu. Tās notiek ANO paspārnē un uz tām ieradīsies arī Irānas atbalstīto šiītu nemiernieku grupējumu pārstāvji, kuri ir saņēmuši garantijas no valdības spēkiem par noslēgtā pamiera ievērošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti