Irāna gatava ļaut arī rietumvalstīm pārbaudīt Ukrainas lidmašīnas katastrofas izmeklēšanu

Rietumvalstu drošības iestādēm esot pierādījumi, ka Ukrainas lidmašīnas katastrofā pie Teherānas lidostas iesaistīta Irānas zeme-gaiss raķete. Teherāna šos apgalvojumus noliedz. Ukrainas izmeklētājiem jau dota piekļuve katastrofas vietai, un Irāna ir gatava ļaut arī amerikāņiem, frančiem, kanādiešiem un zviedriem ierasties un pārbaudīt, kā Irāna veic izmeklēšanu.

ĪSUMĀ:

  • Vairākas rietumvalstis apgalvo – ir pierādījumi, ka Ukrainas lidmašīnu notrieca Irānas raķete.
  • Tiek pieļauts: lidmašīna kļūdaini tikusi uzskatīta par ASV kaujas lidmašīnu.
  • Irāna šādus apgalvojumus noraida, lūdz ASV un Kanādu dalīties ar visu informāciju.
  • Irānas Civilās aviācijas organizācija: lidmašīnai nav trāpījusi neviena raķete.
  • Ukrainas izmeklētājiem jau dota piekļuve katastrofas vietai.
  • Irāna gatava ļaut arī amerikāņiem, frančiem, kanādiešiem un zviedriem pārbaudīt, kā  veic izmeklēšanu.
  • Zelenskis, kā arī Francijas ārlietu ministrs par katastrofas iemeslu neizsakās.
  • ASV vērsušas jaunas sankcijas pret Irānu.

Video, ko pirmie publicējuši ASV mediji, redzams, kā nakts melnumā gaisā uzlido raķete. Pēc brīža tā gaisā eksplodē, un sekunžu laikā dzirdams sprādziens.  

Ekspertiem nav šaubu, ka video ir autentisks, un tiek pieļauts, ka tajā redzama Ukrainas lidsabiedrības pasažieru lidmašīna, ko notriekusi Irānas raķete.

ASV mediji arī min, ka avārija varētu būt saistīta ar ASV un Irānas konfliktu. Lidmašīna, visticamāk, kļūdaini tikusi uzskatīta par ASV kaujas lidmašīnu.

ASV prezidents Donalds Tramps apstiprinājis, ka arī viņam ir aizdomas par kādu kļūmi. Tādās domās ir arī citas rietumvalstis.

Arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbegs, kurš piedalījās ES ārlietu ministru ārkārtas sanāksmē, izklausījās pārliecināts, ka Ukrainas lidmašīnu pie Teherānas, visticamāk, netīšam notriekusi Irānas pretgaisa aizsardzības sistēma.  

“Tas, ko es varu teikt, ir tas, ka mums nav iemesla neticēt ziņojumiem, kurus esam redzējuši no dažādu NATO sabiedroto galvaspilsētām.  Viņi ir pauduši bažas par informāciju, kas norāda, ka lidmašīnu, iespējams, ir notriekusi Irānas pretgaisa aizsardzības sistēma. Tieši tāpēc mums vajadzīga rūpīga izmeklēšana, tieši tāpēc mums ir jānoskaidro visi fakti, un tieši tāpēc ir svarīgi, lai Irāna sadarbotos šajā izmeklēšanā,” sacīja Stoltenbergs.

Irāna šādus apgalvojumus noraida un lūdz ASV un Kanādu dalīties ar visu informāciju, kas tām pieejama par avāriju.

“Ar pilnu pārliecību varam teikt, ka šai lidmašīnai nav trāpījusi neviena raķete. Kā jau sacīju pagājušajā naktī, lidmašīna, gaisā aizdegusies, lidoja vairāk nekā pusotru minūti. Avārijas vieta liecina, ka pilots bija gribējis atgriezties uz lidostu,” paziņoja Irānas Civilās aviācijas organizācijas vadītājs Ali Abedzades.

Aviācijas organizācijas vadītājs arī norādīja, ka Ukrainas izmeklētājiem jau dota piekļuve katastrofas vietai un Irāna ir gatava ļaut arī amerikāņiem, frančiem, kanādiešiem un zviedriem ierasties un pārbaudīt, kā Irāna veic izmeklēšanu.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kā arī Francijas ārlietu ministrs atšķirībā no amerikāņiem, kanādiešiem un britiem minējumus par katastrofas iemeslu neizsaka.

“Pirms jebkādām spekulācijām mums jānoskaidro visi apstākļi un jāliek Irānas varasiestādēm veikt savu darbu. Irāna jau teica, ka aicina uz izmeklēšanu lidaparāta ražotājus. Francija ir gatava sniegt savu ieguldījumu un ekspertīzi. Pirms secinājumu izdarīšanas ir nepieciešama pilnīga skaidrība par notikušo. Ir jāveic starptautiska izmeklēšana,” uzsvēra Francijas ārlietu ministrs Žans-Īvs Ledriāns.

Tikmēr Irānas valsts televīzija publicējusi video, kurā redzama lidaparāta melnā kaste. Tā nav bojāta un, visticamāk, palīdzēs izmeklēšanā. Televīzijā redzami arī kadri, kā notikuma vietā tiek lietots mehānisks ekskavators. Tas rada bažas, ka varētu tikt iznīcināti svarīgi pierādījumi.

Tā kā lidaparāts izgatavots ASV, teorētiski amerikāņu ekspertiem vajadzētu būt pieejai katastrofas vietai. Tomēr eksperti atzīst, ka situācija ir sarežģīta.

“ASV sankcijas pret Irānu rada zināmus sarežģījumus. Piemēram, attiecībā uz ASV izmeklētāju atļaujām doties uz notikuma vietu, kā arī dalīties ar visu informāciju ar Irānas valdību,” norādīja  “Associated Press” analītiķis Zeke Millers. 

Tikmēr ASV vērsušas jaunas sankcijas pret Irānu saistībā ar veiktajiem raķešu šāvieniem pret amerikāņu militārajām bāzēm Irākā.

KONTEKSTS:

Ukrainas aviokompānijas lidmašīnas katastrofa Irānā notika 8. janvārī ap sešiem no rīta pēc vietējā laika. Desmit minūtes pēc pacelšanās no Teherānas lidostas ar lidmašīnas apkalpi tika zaudēti sakari, un tad tā avarēja.

Avārija notika pāris stundu pēc tam, kad Irāna bija sākusi ballistisko raķešu uzbrukumu Irākas bāzēm, kurās atradās ASV karavīri. Nav gan skaidrs, vai abi notikumi ir saistīti.

Zināms, ka liela daļa no 176 cilvēkiem lidmašīnā bija studenti, kas devās mājās no atpūtas. Pasažieru vidū vismaz desmit studentu bija no Albertas Universitātes Kanādā. Bojāgājušo vidū ir ukraiņi, zviedri, afgāņi, briti un vācieši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti