Irāna dalību cīņā pret džihādistiem saista ar sarunām par savu kodolporgrammu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Irāna gatava sadarboties ar ASV un to sabiedrotajiem cīņā ar „Islāma valsts” kaujiniekiem, taču vēlas saņemt elastīgāku pieeju tās urāna bagātināšanas programmai, atsaucoties uz Irānas amatpersonām, ziņo aģentūra „Reuters”. 

Amatpersona, kura vēlējās palikt anonīma, uzsvēra, ka rietumvalstīm būs grūti pilnībā nošķirt sarunas par Teherānas kodolprogrammu no jautājumiem par reģiona konfliktiem. Irānai ir sava ietekme Sīrijas pilsoņu karā un arī uz Irākas valdību, kas karo ar „Islāma valsts” grupējumu.

Līdz šim Irāna devusi atšķirīgus signālus par tās gatavību iesaistīties cīņā ar „Islāma valsti”,  radikālo islāmistu grupējumu, kas ieņēma plašas teritorijas Sīrijā un Irākā un kuru vaino vardarbībā un civiliedzīvotāju masveida slepkavošanā.  

Neoficiāli Irānas amatpersonas norādījušas uz vēlmi sadarboties ar ASV cīņā ar „Islāma valsti”, bet ne obligāta kaujas laukā.

„Irāna ir ļoti ietekmīgā valsts reģionā un var palīdzēt cīņā pret „Islāma valsts” teroristiem.. bet tas ir divvirzienu ceļš. Jūs kaut ko dodat, tad jūs kaut ko saņemat,” paudusi anonīma augsta ranga Irānas amatpersona.

„Islāma valsts” ir drauds pasaules drošībai, nevis Irānas kodolprogramma, kurai ir miermīlīgi mērķi, piebildusi amatpersona.

Irānas amatpersonas norādījušas, ka būtu labi, ja rietumvalstis varētu izrādīt pretimnākšanu jautājumā par Teherānas kodolprogrammu, ļaujot to turpināt tādā apjomā, kas būs pieņemams abām pusēm, un nosakot, cik urāna bagātināšanas centrifūgas Irāna var paturēt.

Taču rietumvalstis līdz šim  nevēlējās saistīt sarunas par Teherānas kodolprogrammu ar citiem jautājumiem.

Bagātināto urānu var izmantot kodolieroču ražošanā, un rietumvalstis noraizējušās, ka tieši tāds ir patiesais Teherānas mērķis.  Pašlaik Irānai ir 19 000 urāna bagātināšanas centrifūgas, tiesa, tikai 10 000 ir darba kartībā. Rietumvalstis vēlas samazināt šo skaitu līdz dažiem tūkstošiem, lai nodrošinātos pret iespēju, ka Irāna var īsajos termiņos radīt pietiekami daudz materiāla kodolieroču ražošanai. Irāna savukārt ieinteresēta paturēt pēc iespējas vairāk centrifūgu darba kārtībā. Sarunas par šo jautājumu ilgst jau gadiem un pret Irānu arī noteiktas sankcijas, taču vienošanos panākt tā arī neizdodas.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti