Irāna atsakās no kodolvienošanās saistībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Irāna sestdien, 7. septembrī, gatavojas paziņot par kārtējo atteikšanos no vairākām saistībām, kas iekļautas 2015. gadā noslēgtajā līgumā par Irānas kodolprogrammu.

Šādi Teherāna reaģē uz ASV lēmumu izstāties no šīs kodolvienošanās un atjaunot pret Irānu sankcijas, kā arī uz citu vienošanās dalībnieku bezdarbību tās glābšanā.  

Irāna atsakās no kodolvienošanās saistībām
00:00 / 00:55
Lejuplādēt

Šī būs jau trešā reize, kad Irāna paziņo par atkāpšanos no kodolvienošanās saistībām. Kā nedēļas vidū paziņoja Irānas prezidents Hasans Ruhani, Irānas atomenerģijas organizācijai ir dots rīkojums nekavējoties atsākt darbību izpētes un attīstības jomā.

Tas nozīmēs, ka tiks atsākta urāna bagātināšanai nepieciešamo centrifūgu izstrāde.

Irānas amatpersonas ir paziņojušas, ka noslēgtā kodolvienošanās šādu iespēju pieļauj, jo saistību uzņemšanās bija priekšnoteikums nu jau atjaunoto ASV sankciju atcelšanai.

Šāds Irānas lēmums jau izraisījis Eiropas Savienības nosodījumu.

Eiropas Komisija aicina Teherānu atteikties no šādiem soļiem un jebkādām citām darbībām, kas varētu apdraudēt kodolvienošanos. Eiropas Komisijas paziņojumā uzsvērts, ka tā arī turpmāk savu attieksmi pret kodolvienošanos balstīs uz Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras ziņojumiem par to, vai savas saistības ievēro arī Irāna.

KONTEKSTS:

Kopš ASV prezidents Donalds Tramps pērn paziņoja, ka ASV vienpusējā kārtā izstājas no Irānas kodolvienošanās, kas tika noslēgta, lai ierobežotu Irānas kodolprogrammu apmaiņā pret Teherānai noteikto sankciju atcelšanu, attiecības starp ASV un Irānu ir ievērojami pasliktinājušās.  

Lielbritānija, Francija un Vācija, kas arī parakstījušas šo vienošanos, solīja to izglābt, un attīstīja naudas pārskaitījumu sistēmu „Instex”, kas ļauj Irānai apiet ASV sankcijas un turpināt slēgt darījumus ar starptautiskajiem partneriem. Arī Krievija un Ķīna, kas parakstījušas līgumu, pauda vēlmi to saglabāt.  

Tikmēr jūlijā Teherāna pavēstīja, ka pārsniegusi kodolvienošanās noteikto pieļaujamo bagātinātā urāna krājumu apmēru un urāna bagātināšanas līmeni. Krīzi vēl vairāk saasinājuši arī uzbrukumi tankkuģiem Persijas līcī un Irānas naftas tankkuģa aizturēšana pie Gibraltāra, ko īstenoja Lielbritānija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti