Protesti pret Irākas valdību aizsākās jau oktobra sākumā, kad arvien lielāks skaits iedzīvotāju izgāja ielās, paužot neapmierinātību ar valdības darbu, darbavietu trūkumu, pieprasot izbeigt korupciju, kā arī nodrošināt labākus sabiedriskos pakalpojumus. Šīs protesta akcijas tiek uzskatītas ne tikai par plašākajām gadu desmitu laikā, bet arī par asiņainākajām. Divu mēnešu ilgajos protestos galvaspilsētā Bagdādē un galvenokārt šiītu apdzīvotajos valsts dienvidos dzīvību zaudējuši vairāk nekā 400 cilvēku, bet vēl vismaz 15 tūkstoši guvuši ievainojumus. Vakar vien bojā gājušo skaits sasniedz 44, bet ievainoto – tūkstoti, vardarbībai atsākoties arī šodien.
Taču tagad, tā vien liekas, šajos protestos ir noticis nozīmīgs pavērsiens. Irākas augstākais garīgais līderis Ajatolla Ali Sistani savā iknedēļas sprediķī aicināja parlamentu nomainīt valdību. Sistani jau vairākas nedēļas bija aicinājis ievērot mērenību, pielietojot spēku pret protestētājiem, arī šodien atgādinot, ka uzbrukumi mierīgiem protestētājiem ir aizliegti. Pēc viņa vārdiem, arī demonstrantiem ir jāizvairās no vardarbības un no savām rindām jāpadzen vandaļi. Atzīstot, ka valdība nespēj tikt galā ar pēdējo divu mēnešu notikumiem, Sistani aicinājis parlamentu, no kura valdība ir cēlusies, pārdomāt savu izvēli.
Tikai dažas stundas vēlāk Irākas premjerministrs Adel Abduls Mahdi paziņoja, ka gatavojas iesniegt savu atkāpšanos. Tas darīts, gan pildot garīgā līdera vēlmi, gan cenšoties pēc iespējas ātrāk atrisināt radušos krīzi. Pirms gada, stājoties premjera amatā Mahdi bija solījis dažādas reformas, taču tās nav bijušas veiksmīgas.
Pagaidām gan nav zināms, kad atkāpšanās stāsies spēkā, taču jau rīt Irākas parlaments sanāks uz ārkārtas sēdi, lai apspriestu krīzi un balsotu par neuzticību valdībai, kā arī par jauna, neatkarīga ministru kabineta izveidi.
Pēc premjera paziņojuma Bagdādes centrālajā Tahrīra jeb Neatkarības laukumā uz svinībām sāka pulcēties tūkstošiem cilvēku, daži no kuriem aģentūrai "France Press" atzinuši, ka notiekošais ir uzskatāms par sabiedrības uzvaru. Vienlaicīgi protestētāji turpina paust neapmierinātību ar Irānas milzīgo ietekmi uz Irākas iekšienē notiekošo. Tā, piemēram, Irāna bija pieprasījusi Irākai izlēmīgi vērsties pret protestētājiem, paužot riebumu pret notikumu attīstību. Tieši pēc Teherānas aicinājumiem premjerministrs Mahdi bija devis rīkojumu militārajai vadībai atsevišķās provincēs ieviest drošību un atjaunot kārtību.