Pasaules panorāma

Ieskats 24. novembra «Pasaules panorāmas» tematos

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Kurdu žurnālists: esam upuri A. Lukašenko spēlē

Irākas kurdu žurnālists: Mēs esam upuri Lukašenko spēlē

“Es visiem stāstu: nedodieties uz Baltkrieviju,” saka kurdu žurnālists Rebins Sirvans, ar kuru LTV filmēšanas grupa tikās Irākas kurdu pilsētā Erbīlā. Rebins bija aizbraucis uz Minsku un sapratis, ka solītais piedāvājums šķērsot robežu un nokļūt Eiropā ir tikai māns.

Tagad viņš savā kontā sociālās saziņas vietnē “Facebook” aicina tautiešus ieklausīties un nebraukt uz Baltkrieviju, bet pretī saņem pārmetumus, ka ir valdības pakalpiņš un spiegs.

4000 dolāru par vīzu

Erbīlā bija silts un saulains oktobris, kad žurnālists Rebins Sirvans sakārtoja somu, paņēma tikai pašu nepieciešamo, lai dotos pretī jaunajai dzīvei Eiropā. Viņš, tāpat kā vairāki tūkstoši Irākas kurdu, būdams aktīvs sociālo tīklu lietotājs, “Facebook” bija uzgājis profilu, kas bija speciāli izveidots aicinājumam doties uz Baltkrieviju un pāri robežai iekļūt Eiropas Savienībā.

Irākas galvaspilsētā Bagdādē nokārtojis vīzu, par ko samaksājis 4000 dolāru, Rebins devās uz Sīriju, no kurienes ar tiešo reisu uz Minsku, un par ierašanos gala punktā paziņoja arī savā sociālās saziņas vietnē “Facebook”.

Taču realitāte izrādījusies pavisam cita.

"Džungļos" pie Polijas robežas

“Man bija vīza, kas bija derīga piecas, septiņas dienas. Kad tā beidzās, vairs nevarēju dabūt vietu viesnīcā, un tad dzīve palika grūta, jo nevar tā vienkārši dzīvot uz ielas,” stāsta Rebins.

Tad viņš devās uz Baltkrievijas robežu ar Eiropas Savienības dalībvalsti Poliju.

“Es devos uz robežu un paliku tur kādas septiņas, astoņas dienas. Atkal devos atpakaļ uz Minsku un atkal atgriezos un paliku vēl septiņas dienas tur uz robežas, džungļos, kā mēs iesaucām šo vietu.”

“Mēs redzējām gan baltkrievu, gan poļu robežsargus. Teicām poļiem, lai laiž mūs iekšā, bet viņi sacīja, ka nevar to darīt. Savukārt baltkrievi mums neļāva doties atpakaļ uz Minsku, viņi teica, ka mums ir jādodas uz Poliju. Kad gribēju doties uz Minsku, baltkrievi mūs sita.”

Un tomēr Rebinam izdevās atgriezties un nokļūt Sīrijā un tad atkal – Irākā.

Irākas kurdu žurnālists Rebins Sirvans, kurš bija Baltkrievijā

Tagad plāno doties uz Kanādu

Atgriezies Erbīlā, Rebins savā “Facebook” kontā mudina citus neuzķerties aicinājumiem un nebraukt uz Baltkrieviju, skaidri apzinoties, ka ticis izmantots netīrā Lukašenko režīma politiskā spēlē.

“Mēs esam daļa no šī kara. Un šis karš ir starp Baltkrieviju un Eiropas Savienību,” secina kurdu žurnālists.

Bet viņš atzīst, ka pārliecināt cilvēkus ir grūti. Daudzi viņu sauc par valdības pakalpiņu un spiegu, jo viņš mudinot cilvēkus palikt Irākā un nemēģināt doties uz Eiropu pēc labākas nākotnes.

Tik ātri tas nebeigsies, spriež Rebins. Viņš pats tagad ir bez darba, bet kaļ plānus, kā visdrīzākajā laikā tomēr tikt prom no Irākas, šoreiz nevis uz Eiropas Savienību, bet gan uz Kanādu. Viņš plāno vērsties Libānā, ANO un pieprasīt patvērumu, jo kā žurnālistam Erbīlā viņam neesot iespējams strādāt.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu un sola palīdzēt stiprināt ES ārējo robežu.

8. novembrī liela migrantu grupa sapulcējās pie Baltkrievijas robežas ar Poliju, mēģinot iekļūt Eiropas Savienības teritorijā, bet Polija atsakās ielaist šos cilvēkus, jo uzskata, ka viņi ir nevis bēgļi, bet gan "tūristi", kas brīvprātīgi ieradušies Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt