Irākas drošību spēku sadursmes ar kaujiniekiem pietuvojas Bagdādei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Irākā turpinās valdības drošības spēku sadursmes ar sunnītu kaujiniekiem, kuri pārņem savā kontrolē arvien lielāku skaitu pilsētu, pietuvojoties arī galvaspilsētai Bagdādei. Kā norādījuši kurdu autonomā reģiona pārstāvji, pastāv arvien lielāka iespēja, ka Irāka var sabrukt. Tikmēr ASV noraida iespēju, ka Irākā varētu atgriezties amerikāņu karaspēks.

Pēc tam, kad pagājušajā nedēļā sunītu kaujinieki pārņēma savā kontrolē Irākas ziemeļos esošās Mosulas un Tikrītas pilsētas, pirmdien visasākās cīņas notikušas Tal Afaras pilsētā. Tagad saņemtas ziņas, ka nemiernieki no grupējuma „Islāma valsts Irākā un Levantā” ieņēmuši arī lielu daļu no Bakūbas, kas atrodas vien aptuveni 60 kilometru attālumā no galvaspilsētas Bagdādes. Kā ziņo vietējie iedzīvotāji, uzbrukumos ir desmitiem bojāgājušo, bet, piemēram, Tal Afaru pēdējo dienu laikā ir pametuši aptuveni 200 tūkstoši cilvēku.

Pašlaik islāmistu rokās ir lielākā daļa no četrām provincēm, kas atrodas uz ziemeļiem no Bagdādes, taču Irākas valdība apgalvo, ka tā gūst arvien lielākus panākumus, atkarojot šīs teritorijas. Valdība apgalvo, ka ir nogalināti aptuveni trīs simti nemiernieku, kamēr par upuriem savās rindās ziņots netiek.

Pagājušajā nedēļā bijušā diktatora Sadama Huseina dzimtās pilsētas Tikrītas tuvumā kaujinieki gan savā gūstā bija saņēmuši un nogalinājuši aptuveni 1700 drošības spēku karavīru, tādējādi izpelnoties asu starptautiskās sabiedrības nosodījumu. ANO cilvēktiesību augstā komisāre Navi Pillaja paziņojusi, ka šīs aukstasinīgās un sistemātiskās slepkavības liekot gandrīz ar pilnu pārliecību runāt par kara noziegumiem.

Kā intervijā raidsabiedrībai BBC paziņojis autonomā Kurdistānas reģiona premjerministrs Nečirvans Barzani, ne tikai grupējuma „Islāma valsts Irākā un Levantā” kaujinieki, bet arī citi sunnīti jūtas šiītu valdības apspiesti. „Manuprāt, būs ļoti grūti atgriezties pie tā stāvokļa, kāds bija iepriekš. Šeit nav iespējams militārs risinājums. Šeit ir vajadzīgs politisks process, kura galvenais mērķis ir iekļaut sunnītus. Pretējā gadījumā viņi jūtas apspiesti un ignorēti. Pašlaik valstī nepastāv uzticības starp sunnītiem un premjerministru Nuri Maliki, nepastāv uzticības starp kurdiem un premjeru, un pat nav uzticības šiītu grupējumu vidū. Es domāju, ka būs grūti saturēt kopā valsti tādu, kā tā bija līdz šim. Tāpēc mums ir jāsēžas pie sarunu galda un jārunā par to, kā mēs dzīvosim nākotnē,” norādīja Barzani.

Kā vienu no iespējamiem risinājumiem Nečirvans Barzani min iespējamo sunnītu autonomijas izveidošanu, ļaujot šai etniskajai kopienai pašai izlemt savu likteni. Taču no sākuma sunnītiem pašiem ir nepieciešams izlemt, ko tieši viņi vēlas.

Satraukumu par situāciju Irākā jau pauda ASV, paziņojot, ka izskata dažādus iespējamās palīdzības variantus, tostarp bezpilota lidaparātu piešķiršanu Irākas drošības spēkiem vai pat sadarbību ar līdzšinējo ienaidnieku Irānu.

Amerikāņi arī izlēmuši nosūtīt savas vēstniecības apsardzei papildus 275 karavīrus. Lai arī Irākas tuvumā ir izvietots amerikāņu armijas bāzes kuģis, Vašingtona noliedz iespēju, ka 2011.gadā no valsts izvestais ASV karaspēks varētu atgriezties Irākā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti