Irākā kurdi pārņem nozīmīgo naftas ieguves pilsētu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Cīnoties pret radikālo islāmistu kaujiniekiem, Irākas ziemeļos nozīmīgo naftas ieguves pilsētu Kirkūku ceturtdien savā kontrolē pārņēma Kurdistānas autonomā reģiona spēki. Kurdi esot gatavi palīdzēt Irākas armijai, ja tā to lūgs. 

Vienlaikus ASV mediji ziņo, ka Baltais nams noraidījis Irākas valdības lūgumu cīņai pret nemierniekiem nosūtīt bezpilota lidaparātus. Trīs gadus pēc amerikāņu armijas izvešanas, Vašingtona vairs nevēlas tieši iesaistīties konfliktā Irākā.  

Kurdi Irākas ziemeļos ceturtdien paziņoja, ka viņu spēki pārņēmuši kontroli Kirkūkas pilsētā, lai to aizsargātu to pret džihādistu kaujiniekiem, kuru rokās nonākušas lielas teritorijas tuvējā apkaimē. Kurdi apgalvo, ka pārņēmuši kontroli pār pilsētu pēc tam, kad no tās aizbēguši valdības bruņotie spēki.  

Kirkūka ir nozīmīgs naftas ieguves centrs, un province robežojas ar Kurdistānas autonomo reģionu. Kurdi uzskata, ka province ir daļa autonomā reģiona un tam ir jāpievieno, taču centrālā valdība Bagdādē iebilst. Pilsētā, kurā ir gandrīz miljons iedzīvotāju, no liela daļa iedzīvotāju kurdi, taču ir arī daudz arābu. Sadama Huseina laikā daudz kurdu tika padzīti no Kirkūkas, un Kurdistānas apgabalā to uzskata par vēsturisku netaisnību.  

Notiekošais stiprina kurdu pozīcijas šajā jautājumā. Pagaidām izskatās, ka islāmistu grupējuma „Islāma valsts Irākā un Levantē” kaujinieki vairās no sadursmēm ar Irākas kurdu spēkiem. Daļa reģiona ekspertu uzskata, ka tie ir galvenais balsts cīņā pret sunnītu nemierniekiem. Kurdistānas autonomā reģiona politiķi norādījuši, ka ir gatavi cīnīties pret radikālajiem kaujiniekiem kopā ar Irākas valdību, ja tā to lūgs.  

Irākas premjers Nuri al Maliki jau pirms divām dienām, kad nemiernieki ieņēma valsts otro lielāko pilsētu Mosulu, aicināja parlamentu izsludināt ārkārtas stāvokli, kas viņam dotu vairāk pilnvaru. Taču ceturtdien paredzētais balsojums tā arī nenotika un ir pārcelts. Uz sēdi ieradās pārāk maz deputātu, vien aptuveni trešā daļa, vēlreiz apliecinot, cik fragmentēta ir Irākas politiskā vide.  

Tikmēr Bagdādē ieviesti daudz stingrāki drošības pasākumi pēc tam, kad radikālie islāmisti draudēja, ka nākamais kaujas lauks būs galvaspilsēta. Pēc Mosulas ieņemšanas, viņi pārņēmuši kontroli pusceļā uz Bagdādi esošajā Tikrītas pilsētā. Aģentūra „Reuters” ziņo, ka tur par gūstekņiem saņemti vairāki simti policistu.  

Tikmēr Baltais Nams noraidījis Irākas valdības lūgumu ASV nosūtīt bezpilota lidaparātus uzlidojumu veikšanai nemiernieku pozīcijām. Par to ziņo laikraksts „New York Times”, norādot, ka prezidentam Barakam Obamam ir noraidoša nostāja atkal iesaistīties aktīvās kaujās Irākā pēc tam, kad viņš paziņoja, ka šis konflikts amerikāņiem ir beidzies. Vašingtona gan gatavojas sniegt tehnisku palīdzību, lai stiprinātu Irākas armijas efektivitāti uzlidojumu veikšanā, bet ASV tajos neiesaistīsies, vēsta „Reuters”.  

Savukārt NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens ceturtdien paziņoja, ka neredz jebkādu iespējamu alianses lomu Irākā cīņā pret nemierniekiem. Arī Lielbritānija norāda, ka militāri neiesaistīsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti