Irākas valdību un tās rietumu sabiedrotos šokējis temps, ar kādu radikālo islāmistu grupējums spējis pārņemt savā kontrolē jaunas teritorijas. Dienu pēc ziemeļu pilsētas Mosulas un tai pieguļošo teritoriju ieņemšanas džihādistu grupējums „Islāma valsts Irākā un Levantē” jeb ISIL trešdien ieņēma pusceļā uz Bagadādi esošo Tikrītu – bijušā Irākas līdera Sadama Huseina dzimto pilsētu. Viens no pilsētu pametušajiem policijas pārstāvjiem aģentūrai „Reuters” atzina, ka kaujinieki piemuļķojuši drošības spēkus, jo ieradās, izmantojot policijas un armijas džipus.
Grupējums turpina ceļu uz dienvidiem, jau sasniedzot Samarras pilsētu, kur valdība centās kaujiniekus apturēt ar triecieniem no gaisa. Taču šorīt jau tiek ziņots, ka viņi vēl vairāk pietuvojušies Bagdādei un jau ieņēmuši vairs tikai 90 kilometru attālumā esošo Duluijas pilsētu.
Grupējuma „Islāma valsts Irākā un Levantē” mērķis ir ieviest stingru šariata likumu, izveidojot neatkarīgu valsti Irākā un Sīrijā, kur tas kļuvis par vienu no ietekmīgākajiem spēkiem pilsoņu karā. Otrdien ieņemtā Mosula - Irākas otrā lielākā pilsēta, atrodas vien 100 kilometru attālumā no Sīrijas robežas, kuru kaujinieki var viegli šķērsot.
Nemiernieku pārstāvis aicinājis kaujiniekus doties tālāk uz Bagdādi un valsts dienvidu pilsētām, kur dzīvo vairums šiītu, kurus grupējums dēvē par „neticīgajiem.” Tas savā labā izmanto starpkopienu spriedzi starp šiītu vadīto Irākas valdību un sunnītu minoritāti.
Šī ir nopietnākā drošības krīze Irākā, kopš valsti 2011.gadā pameta ASV kontingents, un jo īpaši spilgti izgaismojusi vietējo drošības spēku vājumu. Premjers Nuri al Maliki sola cīnīties pret nemierniekiem un sodīt karavīrus, kas tā vietā, lai pretotos, bēga.
Līdzīgus solījumus Maliki gan deva arī gada sākumā, kad grupējums jau ieņēma Fallūdžu.
ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns aicinājis „starptautisko sabiedrību paust skaidru vēstījumu, ka terora akti ir nepieņemami un par tiem vainojamie ir jāsauc pie atbildības”. Viņš arī aicināja kaujiniekus nekavējoties atbrīvot aptuveni 50 Turcijas konsulātā Mosulā nolaupītos Turcijas pilsoņus.
ASV tikmēr atzinušas, ka kopš gada sākuma Irākai sūtījušas militāro aprīkojumu un apmācījušas drošības spēkus. ASV Valsts departamenta preses pārstāve Džena Psaki atzina, ka „situācija noteikti ir ļoti smaga”.
„Mēs sadarbojamies ar Irākas līderiem visā valstī, lai atbalstītu koordinētu atbildes reakciju. Mēs sniegsim papildus atbalstu Irākas valdībai, lai cīnītos pret grupējuma „Islāma valsts Irākā un Levantē” draudiem,” sacīja Psaki.
ASV sola turpināt atbalstīt Irāku, taču neatklāj detaļas, kā tieši. Izskanējis, ka Irākas premjers jau iepriekš aicinājis Vašingtonu apsvērt iespēju veikt uzlidojumus sunnītu nemiernieku pozīcijām, izmantojot bezpilota lidaparātus. Iepriekš Baltais nams šādu iespēju noraidīja, taču tagad, ņemot vērā kaujinieku ofensīvu un tuvošanos Bagdādei, šāds variants tiek apsvērts.